به روز شده: 14 ساعت و 37 دقیقه قبل
کد مطلب: 63992
زمان انتشار: پنجشنبه 2 فروردین 1397 - 13:52:42

سه سال از برادر کشی سعودی در یمن گذشت/ چه بر سر این کشور فقیر آمد؟

سه سال از برادر کشی سعودی در یمن گذشت/ چه بر سر این کشور فقیر آمد؟
حقوق بشر  > جهان  - سه سال از جنگ ظالمانه یمن می گذرد و سازمان های بین المللی حقوق بشری همچنان چشمان خود را به این برادر کشی بسته اند.

*زهره نوروزپور

جرقه جنگ از جایی اغاز شد که پس از انقلاب های بیداری اسلامی از غرب آسیا تا آفریقا که با یک خودسوزی  دمینو وار به دیگر حاکامان خودکامه عربی منطقه سرایت کرد آغاز شد. از سال 2011 که دولت مبارک سقوط کرد منطقه غرب آسیا آبستن حوادث دهشتناکی شد. فجایع انسانی روز به روز بیشتر شد و بحران های تازه ای از هر سو سر برآورد. یمن هم پس از آشوب های اولیه سوریه که هنوز تبدیل به یک جنگ داخلی نشده بود دستخوش این انقلاب ها شد.


در صنعا پایتخت این کشور فقیر،  مردم علیه علی عبدالله صالح رئیس جمهور متوفی این کشور قیام کردند و این اعتراضات سبب شد که صالح تحت فشار عربستان سعودی از مقام خود خلع شود و معاون خود منصور هادی در مسند قدرت بنشیند. پس از آن رژیم سعودی که به تازگی با درگذشت ملک عبدالله حکومت پادشاهی را به ملک سلمان واگذار کرده بود به نفاق و دودستگی در این کشور عربی پرداخت. در آن زمان محمد بن سلمان ولیعهد فعلی عربستان سعودی که در سمت وزیر دفاع بود با ایجاد ائتلاف عربی حمله به یمن را در ۲۵ مارس ۲۰۱۵ میلادی برابر با ۶ فروردین ۱۳۹۴ با حملهٔ هوایی ائتلافی از کشورهای منطقه به رهبری عربستان سعودی به یمن با نام عملیات طوفان قاطعیت (عملیة عاصِفة الحزم) آغاز شد. از ۲ اردیبهشت همان سال با نام عملیات احیای امید (عملیة إعادة الأمل) تا به امروز ادامه دارد.


از جنگ اول خلیج فارس به بعد تلاش دولت عربستان همواره این بود که برادربزگتر جهان اسلام و جهان ‏عرب باشد و بطور ویژه شبه جزیره عربی کاملا گوش به فرمان دربار عربستان باشد . جنگ یمن با جنگ ‏سوریه تفاوت ماهوی و جوهری بسیار زیادی دارد. جنگ یمن از اختلاف دو بخش یک دولت عربی شروع شد ‏بخشی که نمی خواست زیر سلطه عربستان باشد (انصارالله) دولت عربستان این بخش از دولت را کودتاچی نامید و علیه ‏آن جنگی نابرابر و ظالمانه شروع کرد و اتهام واهی  دست نشانده و مزدور ایران به انها زد و اعلام کرد ایران ‏یمن را اشغال کرده است. این اتهام واقعا واهی بود. اما دولت عربستان برای توجیه تجاوز نظامی خود به چنین ‏اتهامات و دروغ هایی نیاز داشت. کما اینکه همچنان ایران را متهم به ارسال تسلیحات به این کشور می کند.


حال با گذشت سه سال از این مسلمان کشی، ائتلاف عربی تحت رهبری رژیم سعودی دستاورد مفید و قابل توجهی نداشته است و برای فرار از توجیهات حقوق بشری خود متوسل به یک نوع اقدامات داخلی شده است که این هم پاسخگوی جنایات این رژیم در این کشور فقیر نیست. چرا که عربستان اشتباه بزرگی مرتکب شد و بعد از سه سال جنگ ظالمانه و کشتار صدها نفر از طرفین این کشور ‏بیش از همیشه در دایره دشمنی قومی و قبیله ای گرفتار شده است. عربستان حتی اگر بتواند همه اراضی ‏تحت اداره حوثی ها را تصرف کند باز هم بازنده خواهد بود زیرا دولتی که با سه سال جنگ نابرابر و بمباران و ‏کشتار بر مسند نشیند باید با دیکتاتوری و خشونت و کشتار به عمر خود ادامه دهد و بلاخره ندای انسانی ‏جهان علیه این وضعیت بیدار خواهد شد جنگ یمن اشغالگری یک دولت عربی سلطه گر و هژمونی طلب  بر ‏علیه یک کشور  فقیر و کم توان اما با ملتی با اراده  است. تاریخ ثابت کرده است اشغالگری سرانجام خوبی ندارد.


‏ ‏جنگ مترادف با جنایت است.  جنگ بدون جنایت وجود ندارد. این مساله ای است که دنیا چشمانش را به روی جنایت سعودی بسته است.
 حمله نظامی عربستان به یمن دیوار کجی بود که تا ثریا کج خواهد رفت همانطور که جنگ سوریه طرف پیروز ندارد. باتلاق یمن نیز ‏چنین خواهد بود.  عربستان در راستای هژمونی طلبی و آزمندی، مشکلات خود را با امریکا و اسرائیل حل ‏کرد با این نیت که دست برتر زور را بر همسایگان و منطقه خاورمیانه داشته باشد تا راه سلف خود بریتانیای استعمارگر را با لورنس عرب پیش ببرند. همان لورنسی که در جنگ جهانی اول و برای مقابله امپراطوری عثمانی به حجاز آمد و بردار کشی را در خاورمیانه با طرح تجزیه و ایجاد حکومت های کوچک کلید زد که این طرح همواره با نام خاورمیانه جدید ادامه دارد که اجرایی شدن آن نیاز به بی هویتی در خاورمیانه دارد تا با آنارشی وضع موجود تراژدی خاورمیانه اجرایی شود.


اما چه بر سر این کشور فقیر آمد؟


در اینباره مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای صندوق حمایت کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می گوید: «جنگ یمن که اولین قربانیان آن کودکان هستند، تاکنون جان پنج هزار کودک را گرفته است.»
گرت کاپلاره geert cappelaere که از دفتر منطقه ای یونیسف در امان پایتخت اردن در 14 ژانویه سال جاری گفت: «جنگ و افزایش محاصره یمن، مشکلات و بحران شهروندان یمنی به ویژه کودکان این کشور را به عنوان شکننده ترین قشر وخیم تر می کند.»
کاپلاره با استناد به گزارش گروه کمک های بین المللی افزود: «روزانه بیش از 130 کودک یمنی بر اثر گرسنگی یا بیماری مزمن ناشی از جنگ جان می بازند.»


در همین رابطه سازمان «نجات کودکان» نیز اخیرا در گزارشی اعلام کرده است که محاصره یمن بر تعداد کودکان جان باخته یمنی در جنگ خواهد افزود.
مقام های سازمان ملل متحد اعلام کردند که 20 میلیون یمنی از جمله 11 میلیون کودک این کشور نیازمند کمک های فوری بشردوستانه هستند و بحران این کشور فجیع ترین بحران انسانی در جهان است.
براساس بیانیه مشترک برنامه جهانی غذا، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی، 150 هزار کودک یمنی دچار سوء تغذیه هستند که امکان جان باختن آنها در ماه های آینده دور از انتظار نیست.
براساس این بیانیه شمار مبتلایان مشکوک به بیماری وبا در یمن به یک میلیون و 19 هزار و 44 تن رسیده است که 28 درصد از آنان را کودکان تشکیل می دهند.


براساس بیانیه مشترک این سازمان های بین المللی، از مجموع مبتلایان به وبا، 2 هزار و 237 تن نیز جان باخته اند.
از سوی دیگر، براساس گزارش ماه دسامبر 2017(آذرماه سال 96) وزارت بهداشت عمومی و جمعیت یمن، شمار مبتلایان مشکوک به بیماری دیفتری به 381 مورد رسید که از این تعداد، 38 نفر جان باختند و این بیماری در 18 استان این کشور شیوع پیدا کرده است.
براساس گزارش نهادهای بین المللی، از فروردین ماه 94 و آغاز جنگ یمن به سرکردگی عربستان، تاکنون پنج میلیون کودک یمنی در خطر محرومیت از تحصیل قرار دارند و در این مدت یکهزار و 600 باب مدرسه ویران شده یا خسارت های زیادی به آن ها وارد آمده است.
مریتسل ریلانو، نماینده صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در کنفرانس مطبوعاتی در 17 ژانویه سال جاری در صنعا تصریح کرد، کشته و زخمی شدن پنج هزار کودک یمنی در بیش از ۱۰۰۰ روز حمله عربستان به یمن نشان می‌دهد روزانه در این کشور پنج کودک کشته و زخمی می‌شوند.
مستند منتشر شده از سوی یونیسف حاکی از آن است که ۴۰۰ هزار کودک یمنی از کمبود شدید مواد غذایی و ۱.۸ میلیون تن دیگر از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند.

 

یمن

 

به گزارش یونیسف بیش از ۱۱ میلیون کودک در این کشور نیازمند کمک‌های انسانی هستند.
ریلانو گفت، ۲۵۶ مدرسه تا پایان ۲۰۱۷ در اثر جنگ و درگیری تخریب و ۱۷۳ مدرسه دیگر از پذیرش دانش‌آموز خودداری کردند و دو میلیون کودک یمنی به مدرسه نمی‌روند که نیمی از آنها از آغاز جنگ در ۲۰۱۵ از مدرسه خارج شده‌اند.
وی با بیان اینکه نیمی از کودکان یمنی از آب آشامیدنی سالم و خدمات پزشکی محروم هستند، تصریح کرد، ۲۵ درصد از کودکان این کشور مبتلا به بیماری وبا هستند.
 در همین رابطه مارک لوکوک،‌ هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در گزارشی در 6 ژانویه سال جاری میلادی، نسبت به اوضاع فاجعه‌بار یمن هشدار داد و گفت، در حال حاضر اوضاع نابسامان مردم این کشور به دلیل افزایش جنگ و درگیری، کمبود مواد غذایی و شیوع بیماری شبیه روز قیامت است.
لوکوک ضمن ابراز نگرانی درباره اوضاع یمن گفت، صندوق اضطراری سازمان ملل برای حمایت از یمنی‌ها و امدادرسانی به این کشور مبلغ ۵۰ میلیون دلار اختصاص خواهد داد.
گزارش صادره از دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل حاکی از آن است که یمن با آغاز ۲۰۱۸ به ویژه همراه با افزایش جنگ و درگیری در این کشور به کمک‌های انسانی فوری نیاز دارد.
در این گزارش آمده است، بیش از ۲۲ میلیون یمنی نیازمند حمایت و کمک‌های انسانی هستند و بیش از ۱۱ میلیون تن از آنها بیشتر از دیگران به این کمک‌ها نیاز دارند.
طبق این گزارش، غیرنظامیان یمنی در خطر بزرگی قرار دارند تا جایی که تعداد مرگ‌ و میرها به بیش از ۸۰۰۰ تن رسیده و سه میلیون تن مجبور به فرار شده‌اند.

یمن


بنابر گزارش مذکور، حدود ۱۸ میلیون تن از نبود مواد غذایی رنج برده و یک میلیون یمنی دیگر برای ادامه حیات نیازمند تضمین هستند.
براساس این گزارش سازمان ملل، ۱۶ میلیون یمنی از آب و خدمات و مراقبت‌ها بهداشتی محروم هستند.
لوکوک تاکید کرد، اجتناب از واقعه وخامت‌بار یمن با سه اقدام امکان‌پذیر است، نخست توقف جنگ در این کشور، دوم باز شدن همه بنادر، زیرا حدود ۹۰ درصد مواد غذایی اصلی، سوخت و داروی مردم این کشور از بنادر وارد می‌شوند و سوم اجتناب از قحطی و گرسنگی با ارسال کمک‌های بیشتر و در سریع‌ترین زمان ممکن.
گزارش مذکور سازمان ملل درباره اوضاع انسانی یمن در زمانی منتشر می‌شود که سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای غربی ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان را تحت فشار گذاشته‌اند تا دست از محاصره یمن برداشته و اجازه رساندن کمک‌های انسانی به مردم این کشور از طریق بنادر و حریم هوایی یمن را صادر کند.
جنگ عربستان علیه یمن با 36هزار کشته و زخمی و با وجود هشدارهای سازمان ملل و مخالفت‌های جهانی همچنان ادامه دارد. اما صدای آنها به جایی نمی رسد چرا که پشت چهره کثیف این جنگ ایالات متحده قرار دارد.
طبق گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان» 16 ژانویه سال جاری میلادی،  سازمان ملل متحد در گزارشی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی بابت عدم انجام اقدامات کافی جهت جلوگیری از تلفات انسانی در جنگ یمن انتقاد کرد و ضمن انتقاد از اقدام عربستان سعودی در جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم یمن گفت که ائتلاف از تهدید به گرسنگی به‌عنوان ابزار چانه‌زنی و ابزار جنگی استفاده می‌کند.
کارشناسان سازمان ملل در بخش دیگر این گزارش به بررسی اثرات حملات ائتلاف عربستان سعودی پرداخته و تأثیر ده حمله هوایی این ائتلاف در کشته شدن صدها نفر را یادآور شده است.
این گزارش نوشته است: «تدابیر اتخاذشده توسط ائتلاف عربستان برای کاهش تلفات کودکان، اگر هم انجام شده باشند، تا اندازه زیادی غیرمؤثر بوده‌اند».
گزارش سازمان ملل در حالی است که این سازمان در مدت بیش از دو سال که از آغاز حمله ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها به یمن می‌گذرد به درخواست‌های جهانی برای تحقیق درباره جنایت‌های جنگی رژیم آل سعود در کشور فقیر یمن توجهی نکرده است.

ایالات متحده و فروش تسلیحات با چاشنی ایران هراسی


در 4 می 2017 اولین سفر ترامپ به عربستان سعودی صورت گرفت. سفری که طی آن قرارداد 110 میلیارد دلاری معروف تسلیحاتی بسته شد. این قراداد تنها به فروش تسلیحات تمام نشد بلکه حمایت تمام قد آمریکای ترامپ در جنگ یمن هم کلید خورد.
ائتلاف عربی با تسلیحات آمریکایی حملات خود را به این کشور با پشتیبانی آمریکا افزایش داد. آمریکایی که امروز در صحن سنا برای عقب کشیدن از جنگ یمن رای نیاورد و به ادامه حمایت از این جنگ کثیف رای داد.
به گزارش شبکه المنار، سنای آمریکا با 55 رای مخالف و 44 رای موافق به این قطعنامه رای نداد. در این قطعنامه با استناد به قانون قدرت جنگ سال 1973 به سناتورها این امکان را می‌داد که حمایت نیروهای مسلح آمریکا از جنگ عربستان در یمن را متوقف کنند.
طی مذاکرات سنا قبل از رای‌گیری برخی حامیان جنگ سه ساله در یمن را فاجعه انسانی دانستند و مقصر آن را عربستان خواندند.
برنی سندرز، سناتور مستقل گفت که مرگ صدها غیرنظامی و آوارگی میلیون‌ها تن قحطی و شیوع وبا از نتایج این جنگ بوده است. این است آنچه در یمن می‌گذرد و دلیل آن جنگ تحت رهبری عربستان است.
این نشست همزمان با دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در کاخ سفید بود.


اما ناظران خاورمیانه معتقدند که یمن ابزاری برای سعودی و آمریکا علیه ایران شده است. رژیم سعودی با تشکیل مثلث صهیونیسم در صدد آن است که به وسیله یمن ایران را به زعم خود نابود کند. جلسات بی نتیجه شورای امنیت حاکی از ان است که رژیم سعودی در این راستا شکست خورده است چرا که در آخرین جلسه پیشنویس قطعنامه انگلیسی، فرانسوی و آمریکایی ، روسیه با وتوی قطعنامه ضدایرانی مانع از تحقق اهداف ضد ایرانی آمریکا و سعودی شد.
اما واقعیت این است که ایران بدلیل مشکلات متعدد  داخلی و خارجی و بحران هسته ای در یمن ‏نقشی نداشت و یمن هیچ اولویتی برای ایران نداشت زیرا یمن همسایه مستقیم ایران نیست و به امنیت ملی ‏ایران نیز ارتباطی ندارد و از طرفی یک بحران و مشکل عربی - عربی بود که حداقل دولت روحانی علاقه ای به ‏ورود به آن نداشت اما رسانه های رنگارنگ  عربستانی و متحدانش توانستند با جنجال خبری ایران را نزد افکار ‏عمومی دنیا طرف اصلی جنگ یمن جا بزنند و اعلام کردند در یمن با اشغالگران ایرانی می جنگد! حقیقت ‏امر این است که بعدها نیز با محاصره کامل یمن و قطع هرگونه کمک انسانی به یمن نتنها ایران قادر به ‏کمک رسانی به جنگجویان نیست بلکه حتی کمکهای دارویی نیز امکان رسیدن به یمن ندارد.‏


 وقتی ‏انقلاب ایران پیروز شد افکار مردم عرب بطور یکپارچه ضد یهودی ها و صهیونیستها بود اگر چه دولتهای عرب ‏دو دسته بودند سازشکار و خط مقدم جبهه ضد صهیونیستی؛  عربستان همیشه در گروه سازشکارها بود . ‏بخشی از جهان عرب دشمنی خود را بسوی ایران شیفت کردند ، عراق صدام  در  خط مقدم این جبهه بود و ‏کشورهایی مثل عربستان پشت سر او بودند اما با اعدام صدام  این عربستان بود که بطور عملی و علنی  در ‏خط مقدم جبهه ضدیت ایران قرار گرفت عربستان چندین برابر از اسراییل بیشتر علیه ایران هزینه می کرد ‏عربستان اظهار می داشت موشکهای ایران و سلاح های ایران متوجه اسراییل و غرب نیست بلکه متوجه ‏عربستان و کشورهای همسایه عرب ایران است . اما  همیشه دولتهای ایران و رسانه های ایران  سعی کرده اند  ‏به افکار عمومی ایران اینگونه وانمود کنند که اعراب  و در راس آن عربستان با ایران دشمن نیست و فقط سو ‏تفاهم وجود دارد در حالیکه رسانه های عربی علنی اعلام می کردند با ایران سو فهم وجود ندارد بلکه دشمنی ‏وجود دارد،  زیرا ایران دستور کارهای پنهانی دارد و هدفش بلعیدن کشورهای عربی است اما در ایران افکار ‏عوام بگونه ای ساخته میشد که  فقط یک دشمن جبار و ستمگر دارد و آن رژیم صهیونیستی است. در حالیکه ‏بحران سوریه را عربستان دامن زد و تغدیه کرد اما ایران در پشت همه این توطئه ها فقط رژیم صهیونیستی را ‏معرفی می کرد و این مهم را فراموش می کنند که باید تاکید کنند کنار این رژیم اشغالگر دلارهای نفتی سعودی وجود دارد. نکته ای که  کمتر رسانه های داخلی به ان می پردازند و توجیه این رسانه های خبری این است که اگر ما علیه عربستان و اعراب بنویسیم و بگوییم نمی توانیم روابط را با آنها ترمیم کنیم! چرا که اگر اینگونه بود رهبر معظم انقلاب در واکنش به حادثه منا مستقیما رژیم سعودی را تهدید به مقابله به مثل نمی کردند، بنابراین خط سیاسی که رهبری در اینباره تعبین کردند مدارا با دشمن عربی نبود بلکه مقابله بود.


جنگ یمن سرپوشی بود بر غلبه بر مشکلات داخلی عربستان و ‏اگر عربستان در غلبه بر منازعات داخلی موفق شود تنها دستاورد جنگ یمن برای بقای آل سعود در قدرت ‏خواهد بود .
در مسیر پر شتاب تحولات منطقه ای و جهانی ایران باید بتواند ثابت کند که در یمن یک طرف ‏نزاع نیست و در سایه محاصره همه جانبه یمن حتی به تعهدات انسانی و اخلاقی خود برای امداد رسانی ‏تحت شرایط کنوانسیونهای ژنو  نمی تواند عمل کند. از سوی دیگر باید روند اصلاحی را که شروع کرده عمق ‏و ابعاد بیشتری ببخشد تا فعالیتهای تبلیغی و مخرب رژیم مغرور سعودی را خنثی کند.‏

کد مطلب: 63992
زمان انتشار: پنجشنبه 2 فروردین 1397 - 13:52:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب