به روز شده: 14 ساعت و 21 دقیقه قبل
کد مطلب: 64349
زمان انتشار: سه شنبه 28 فروردین 1397 - 11:06:34

غوطه شرقی؛ پیروزی اراده مقاومت

حقوق بشر  > جهان  - نوار پیروزی های جبهه مقاومت در سوریه همچنان ادامه دارد و اوضاع در این کشور به گونه غیر قابل بازگشتی به سود دولت این کشور متحول شده و هر روز بیشتر به زمان نهایی حل بحران سوریه نزدیک می شویم.

 

به گزارش مهر، پایان حضور آخرین نفرات گروه تروریستی جیش الاسلام در شهر دوما، آغاز روزهایی نوین برای مردمان این شهر و دیگر ۴۳ شهر و روستای منطقه راهبردی غوطه شرقی دمشق است که از سال ۲۰۱۲ در چنگال مزدوران جنایتکار سلفی- تکفیری گرفتار بودند.

خیلی دور نیست روزهای سال ۲۰۱۳ که بزرگراه منتهی به فرودگاه دمشق زیر آتش قرار داشت، پایتخت در محاصره بیش از ۷۰ هزار تروریست مسلح و آموزش دیده بود و هر لحظه بیم آن می رفت که با سرنگونی دولت سوریه همه چیز از دست برود.

امروز اما پس از ۶ سال و با مجاهدت های رزمندگان ارتش و مقاومت، سرانجام غوطه شرقی بار دیگر به آغوش سوریه بازگشت و طعم آزادی را چشید. این پیروزی بزرگ و راهبردی آن اندازه برای تروریست ها و حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای آنها تلخ و گران بود که حتی از شلیک موشک به خاک سوریه به بهانه واهی حمله شیمیایی ارتش به شهر دوما دریغ نورزیدند.

در نوشتار پیش رو تلاش می کنیم تا با بررسی وضعیت کنونی نبرد در سوریه، پیامدهای آزادی غوطه ی شرقی را واکاوی کنیم؛

تامین امنیت پایدار دمشق

با وجود همه پیروزی های چشمگیر ارتش سوریه و محور مقاومت در این سال ها که از حلب در شمال تا مرز التنف و البوکمال در جنوب و شرق سوریه امتداد داشت، حضور چندین گروه تروریستی در همسایگی پایتخت همواره خطری بالقوه به شمار می آمد و همچون اهرم فشاری علیه دولت قانونی این کشور عمل می کرد به ویژه آن که شلیک خمپاره و موشک از غوطه شرقی به سوی دمشق علاوه بر تلفات انسانی اثر روانی ناخوشایندی نیز در پی داشت.

در این راستا آزادسازی غوطه شرقی اگر بیشتر از مناطق دیگر اهمیت نداشته باشد قطعا کمتر نیز اهمیت ندارد و پیروزی در غوطه دست تروریست ها را بیش از پیش بست.

افزایش توان رزمی در دیگر جبهه ها

ناگفته پیدا است که نگه داشتن محاصره غوطه شرقی از سال ۲۰۱۴ هم بخشی از نیروی رزمی ارتش و مقاومت را زمینگیر کرده بود و هم هزینه مادی برای دولت سوریه در بر داشت اما اکنون با آزادی و پاکسازی نهایی منطقه، بخشی از این نیروها با آرامش خاطر و توان بیشتری برای ادامه عملیات مبارزه با تروریسم به دیگر مناطق سوریه فرستاده خواهند شد.

در حال حاضر تنها بخش های کوچکی از اردوگاه آوارگان فلسطینی الیرموک و مناطق اطراف آن در جنوب دمشق در اشغال تروریست های داعش باقی مانده که در محاصره ارتش به سر می برند و خطر چندانی نداشته و به زودی تکلیف آنان نیز یکسره خواهد شد.

ارزش راهبردی اقتصادی و نظامی

غوطه شرقی حاصلخیزترین منطقه پیرامون پایتخت به شمار می آید که تا پیش از آغاز جنگ داخلی بخش زیادی از نیاز غذایی دمشق را برآورده می ساخت. تسلط دوباره دولت بر این منطقه یک پیروزی اقتصادی مهم است.

پیروزی ارتش سوریه و هم پیمانانش در غوطه در حالی با تقدیم حداقل شهدا و زخمی ها رخ داد که این منطقه با انواع جنگ افزارهای غربی به شدت تقویت شده و تروریست های آموزش دیده ای در آنجا حضور داشتند. این امر بار دیگر نشان داد که نیروهای رزمنده سوری پس از هفت سال نبرد سنگین میدانی و شهری نه تنها دچار فرسایش نشده اند بلکه با تجربه اندوزی، پیوسته شیوه ها و تاکتیک های رزمی خود را به روز کرده و با بهره گیری از تمام توان بیشترین تلفات را بر دشمن تحمیل می کنند.

تقویت توان سیاسی- دیپلماتیک دولت سوریه

هر وجب از خاک سوریه که آزاد می شود تاثیری مستقیم بر باز شدن هرچه بیشتر دست مقامات سیاسی و دیپلمات های سوری و کشورهای دوست ایشان در چانه زنی ها و گفتگوها درباره آینده سوریه خواهد داشت. پیروزی در غوطه شرقی نیز با توجه به نکاتی که در بالا بدان ها اشاره شد از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و آثار آن به زودی روشن تر خواهد شد.

نتیجه گیری

نوار پیروزی های جبهه مقاومت در سوریه همچنان ادامه دارد و اوضاع در این کشور به گونه غیر قابل بازگشتی به سود دولت این کشور و هم پیمانانش دگرگون شده و هر روز بیشتر به زمان تعیین تکلیف نهایی و سرنوشت بحران سوریه نزدیک می شویم.

آزادسازی غوطه شرقی و بر باد رفتن آرزوهای شوم محور غربی- عربی برای سوریه و رویای خلافت جیش الاسلام، به قدری برای آنها سنگین بود که با تدارک دیدن حمله شیمیایی صوری به دوما بهانه ای برای موشک پراکنی به سوی مراکز پژوهشی و نظامی سوریه پیدا کردند هرچند که طرفی نیز نبستند و به نتیجه ای نرسیدند.

با پیشروی ارتش سوریه به سوی جنوب و نزدیک شدن به مرز جولان، زنگ خطر برای سران رژیم صهیونیستی به صدا درآمده و بدیهی خواهد بود که با فروکش فتنه تکفیری و گرد و غبار تروریست ها بار دیگر مسئله نخست جهان اسلام یعنی فلسطین در دستور کار کشورهای اسلامی قرار خواهد گرفت.

 

 

کد مطلب: 64349
زمان انتشار: سه شنبه 28 فروردین 1397 - 11:06:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+4

دیگر مطالب