به روز شده: 10 ساعت و 13 دقیقه قبل
کد مطلب: 64385
زمان انتشار: چهارشنبه 29 فروردین 1397 - 17:18:51

ارتش میانمار در لیست شرم سازمان ملل قرار گرفت

حقوق بشر  > جهان  - ارتش میانمار از سوی سازمان ملل در لیست گروه‌هایی قرار گرفت که مرتکب خشونت جنسی شده است.

 

به گزارش تسنیم، دبیرکل سازمان ملل برای اولین بار ارتش میانمار (تادماداو) را در لیست گروه‌هایی قرار داد که در مناقشه این کشور مرتکب خشونت جنسی شده‌اند. در گزارشی که روز گذشته به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شد به جزئیات خشونت جنسی نیروهای مسلح میانمار در 2017 و گروه‌های مسلح غیردولتی در 19 کشور اشاره شده است.

طبق گزارش دیده بان حقوق بشر، تهدیدات گسترده و خشونت جنسی نیروهای مسلح میانمار با هدف تحقیر، ارعاب و مجازات اقلیت روهینگیا صورت گرفته است. زنان و دختران روهینگیایی به عنوان متولیان و عاملان تکثیر این اقلیت نژادی هدف قرار گرفتند. دیده‌بان حقوق بشر  نیز ارتش میانمار را عامل خشونت جنسی گسترده علیه زنان  میانمار معرفی کرد و فعالیت آنها در جریان عملیات های پاکسازی از اکتبر 2016 تا آگوست 2017 را معادل جنایت علیه بشریت دانست.

ارتش میانمار مدتهای بسیاری است که در جریان مناقشات مسلح نژادی این کشور نقش داشته و در گزارش دبیرکل سازمان ملل به این مسئله اشاره شده که نیروهای امنیتی در درگیری‌های اخیر ایالتهای کاچین و شان از زنان و دختران سوءاستفاده کرد‌ه‌اند.

پرامیلا پتن، نماینده ویژه سازمان ملل در پرونده خشونتهای جنسی میانمار ماه دسامبر با آنگ سان سوچی رهبر میانمار و مقامات نظامی این کشور دیدار و خواستار تعهد آنها شد اما دولت بارها از این مسئله امتناع کرد.

 

 

کد مطلب: 64385
زمان انتشار: چهارشنبه 29 فروردین 1397 - 17:18:51
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب