به روز شده: 5 ساعت و 55 دقیقه قبل
کد مطلب: 64456
زمان انتشار: یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 - 13:42:08

هشدار شورای حقوق بشر به کشورهای محاصره کننده قطر

هشدار شورای حقوق بشر به کشورهای محاصره کننده قطر
حقوق بشر  > جهان  - شش تن از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل در پیام‌هایی از کشورهای محاصره‌کننده قطر خواستند برای متوقف کردن نقض‌ها و تضمین عدم تکرار آنها تدابیری اندیشیده و همه اقدامات لازم را برای تضمین احترام به حقوق متضرران اتخاذ کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، سازمان ملل در سایت خود اعلام کرد، شش تن از اعضای شورای حقوق بشر این سازمان پیام‌هایی رسمی به کشورهای محاصره‌کننده قطر یعنی عربستان، امارات، مصر و بحرین نوشته و در آن همه نقض‌هایی که براساس گزارش‌های کمیته ملی حقوق بشر، قطر و برخی سازمان‌های بین‌المللی این کشورها مرتکب شده‌اند را بیان کردند.

اعضای مذکور پیام‌های خود را به صورت مفصل و با ذکر آمار و ارقام درباره همه نقض‌ها و اقداماتی نوشتند که کشورهای محاصره‌کننده آنها را اتخاذ و مهمترین حقوق قطری‌ها و شهروندان این کشورها به ویژه حقشان در اقامت و تردد میان دوحه و کشورهای مذکور را مخدوش کرده است.

آنها در پیام‌های خود گفتند: ما نمی‌خواهیم درباره دقیق بودن این ادعاها از پیش حکم صادر کنیم، اما اوضاع کنونی بسیار خطرناک است و درباره برخی حقوق بشری که نقض شده، نگرانی وجود دارد از جمله این حقوق، حق در تردد و اقامت است که شامل خانواده، آموزش، کار، آزادی بیان، بهداشت، حق مالکیت بدون تبعیض است.

همچنین این اعضا پایبندی کشورها به احترام به قوانین مختلف و کنوانسیون‌هایی که این کشورها امضا کرده‌اند را یادآور شدند. آنها از عربستان خواستند اطلاعاتی را درباره اقداماتی که برای تضمین حقوق قطری‌ها به منظور انجام شعائر دینی بدون تبعیض و حفظ حقوق کارگران قطری در داخل عربستان اتخاذ کرده‌ در اختیار این اعضا قرار دهد.

اعضای شورای حقوق بشر کشورهای محاصره‌کننده را به اتخاذ همه تدابیر موقت لازم برای متوقف کردن نقض‌های ادعایی و ممانعت از تکرار آنها ترغیب کرده و گفتند، در صورت اثبات صحت ادعاها درباره این نقض‌های ادعایی مقامات ذی‌ربط بازخواست خواهند شد، به همین دلیل آنها از این کشورها خواستند اقدامات لازم را برای تضمین حقوق اشخاص متضرر در نتیجه قطع روابط و تحریم تردد میان دوحه و کشورهای مذکور اتخاذ کنند.

اعضای مذکور گفتند، واکنش‌ کشورهای محاصره‌کننده به اتهام‌هایی که در قالب گزارش برای بررسی به شورای حقوق بشر ارائه می‌شود را اعلام خواهند کرد.

پیشتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی نقض‌های کشورهای محاصره‌کننده را محکوم و آنها را به اتخاذ اقدامات تبعیضی و یکجانبه در حق شهروندان و افراد مقیم قطر متهم کرد که حتی شهروندان و قطری‌های مقیم این کشورها هم از این قاعده مستثنی نشدند.

این پیام‌ها بازتاب موفقیت کمیته ملی حقوق بشر است که در گذشته نهادهای مختلف سازمان ملل را مخاطب قرار داده و گزارش‌هایی دال بر نقض کشورهای محاصره‌کننده را به آنها ارائه کرده‌اند.

این در حالی است که خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین اعلام کرد، باید یک درخواست دیگر به ۱۳ درخواست قبلی اضافه شود که همان محاکمه شبکه الجزیره قطر است.

وی افزود: درخواست چهاردهم محاکمه شبکه الجزیره به دلیل نشر اکاذیب و دروغ‌پراکنی درباره کشورهای ماست.

وی قبلا گفته بود، هجمه رسانه‌ای قطر به اجلاس سران عرب در ظهران و اهانت‌هایش به شخص پادشاه عربستان ادامه داشته و دال بر این است که قطر جایی در این اجلاس نداشته است.

کاهش سطح روابط دیپلماتیک دوحه با ایران، بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر و تعطیلی شبکه الجزیره و توقف تمامی انواع حمایت‌های مالی از افراد و سازمان‌هایی که گفته شده تروریست و افراطی هستند از بندهای این لیست ۱۳ گانه است.

کلید واژه: شورای حقوق بشر - قطر
کد مطلب: 64456
زمان انتشار: یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 - 13:42:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد