به روز شده: 10 ساعت و 36 دقیقه قبل
کد مطلب: 64527
زمان انتشار: سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 13:13:30
دبیر ستاد حقوق بشر:

خط جنایات آمریکا و متحدانش کاملا آشکار است/ باید سیطره نامیمون آمریکا بر سازمان ملل را تعدیل کنیم

خط جنایات آمریکا و متحدانش کاملا آشکار است/ باید سیطره نامیمون آمریکا بر سازمان ملل را تعدیل کنیم
حقوق بشر  > ایران  -  دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه سازمان ملل اکنون در ضعیف ترین شرایط خود قرار دارد، گفت: سازمان ملل متعلق به امریکا و اروپا نیست؛ بلکه متعلق به ملل دنیاست. ما باید این سیطره نامیمون را بر سازمان ملل تعدیل کنیم.

به گزارش میزان، دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در حاشیه اولین نشست نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در ستاد حقوق بشر در رابطه با این نشست اظهار کرد: این جلسه متعاقب مصوبات شورای عالی ستاد حقوق بشری در خدمت ریاست محترم قوه قضاییه و با مشارکت اعضای شورا در سال گذشته تشکیل و دستورالعملی برای اقدامات نهاد‌های مختلف حقوق بشری تصویب شد.

وی با بیان اینکه حقوق بشر مسئله‌ای است که مربوط به یک نهاد در کشور نیست تصریح کرد:  البته برخی نهاد‌ها ممکن است به صورت روزمره در جریان آن باشند منتهی نیازمند این است که همه نهاد‌های حکومتی با سازوکار‌های مدنی در آن حضور فعال داشته باشند.


دبیر ستاد حقوق بشر افزود: ما در زمینه حقوق بشر هم دفاع از ارزش‌ها و دستاورد‌های انقلاب را در قبال تهاجمات غربی مبنا قرار می‌دهیم و هم معرفی نظم مدنی فرهنگی و سیاسی انقلاب خود را که جمهوری اسلامی بوده و نظامی مبتنی بر عقلانیت اسلامی است را توجه داریم و هم دفاع از مظلومان و کسانی که در دنیا قربانی جنایت‌های وسیع هستند و اتفاقا توسط مدعیان دفاع از حقوق بشر صورت میگیرد را مدنظر داریم.

لاریجانی تصریح کرد: ما امروز میبینیم که کودکان زیادی در سطح دنیا به شکل فجیعی کشته می‌شوند خانواده‌های زیادی از هم پاشیده می‌شود و میلیون‌ها انسان در حصر غذایی به سر میبرند و انواع تجاوزات دیگر به حقوق انسان‌ها صورت میگیرد.

 وی ادامه داد: ولی با این حال آن‌هایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند خودشان آلوده به این جنایات هستند.

 این مقام مسئول اظهار کرد: طبیعتا جمهوری اسلامی ایران یک میدان وسیعی برای دفاع از حقوق ملتها است. جمهوری اسلامی پایگاه مراجعه همه مظلومان دنیاست. ما در دفاع از حق و علیه ظلم هیچ گونه فشاری را تحمل نمی‌کنیم و آزادانه و با کمال سربلندی از مظلومین دفاع خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه میدان‌های وسیع عملی و نظری در فعالیت‌های حقوق بشری وجود دارد،گفت: از همه نهاد‌های اجرایی و قضایی و مدنی کشور که در این جلسه حاضر شده‎اند تشکر می کنم در این جلسه از نظرات نهاد‌های دولتی و غیر دولتی بهره بردیم و انشاالله با پیگیری‌های مداوم ایران به عنوان یکی از فعالترین کشور‌های حوزه بین الملل در حوزه حقوق بشر خواهد بود.

وی در واکنش به تجاوز اخیر کشور عربستان به یمن و کشته شدن تعداد زیادی زن و کودک در یک مراسم عروسی اظهار کرد: ما در دفاع از حقوق مظلومین نباید خسته شویم و باید هرچه وسیع تر و مستدل تر ظلم هایی که بر علیه بشر تحت عنوان های نختلف صورت میگیرد برای دنیا عرضه کنیم.


وی گفت: یمن یکی از کشورهایی است که به صورت روشن مورد تجاوز وسیع قرار گرفته است یعنی اولا دولت سعودی به بهانه اینکه در کشور یمن حوثی ها سر کار امده اند به یمن تجاوز کرده اند در حالی که  این مسله در داخل یمن است و به شما ارتباط ندارد. اینکه دولت یمن چگونه باید تشکیل شود را باید مردم یمن تصمیم گیری کنند. این چه مجوزی برای تجاوز نظامی است که هیچ یک از قواعد جنگ در آن رعایت نمی شود در واقع این یک‌جنگ نیست بلکه تجاوز است چون جنگ برای خود قواعدی دارد.


این مقام مسول ادامه داد: اینکه مردم در زمانی که در یک مراسم عروسی حضور دارند مورد تهاجم قرار بگیرند و غذا و دارو را بر روی انها ببندند و میلیون ها نفر را در گرسنگی قرار دهیم در واقع یک جنایت علیه بشریت است و رژیم سعودی در این موضوع مسول است همچنین کشور هایی که به این رژیم کمک نظامی و غیر نظامی میکنند همه مسول هستند.

لاریجانی گفت: امریکا انگلیس فرانسه و المان و دیگر کشور های دیگری که از این جنایت ها حمایت میکنند با درجات مختلف مسول هستند و باید محاکمه شوند. این کشور ها باید پاسخگو باشند. این مبنای قانونی در سطح بین المللی است. این مطلب را ما با صدای بلند و به صورت مکرر در دنیا اعلام خواهیم کرد.


دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران یک میدان واحد و نمونه برای انعکاس مظلومیت مردم یمن است تصریح کرد: مظلومیت مردم یمن به یک گونه است مردم بحرین سوریه و عراق به گونه های دیگر. مثلا مردم افغانستان را می بینید که هر روز شاهد انفجارات مختلف در کشورشان هستند طبیعی است که تروریست هایی که توسط امریکا تاسیس و حمایت شده و در هنگام نابودی هستند به کشور های دیگر بروند و جنایات خود را دنبال کنند.


وی گفت: خط جنایات امریکا و متحدانش را کاملا اشکار و برملا شده میدانیم بنابراین وظیفه ما چه حکومت چه دستگاه های رسانه ای و چه قشر فرهیخته جامعه این است که از مظلومان دفاع و بر علیه ظلم قیام‌کنیم.


دبیر ستاد حقوق بشر خاطر نشان کرد: سازمان ملل اکنون در ضعیف ترین شرایط خود قرار دارد منتهی سازمان ملل متعلق به امریکا و اروپا نیست بلکه متعلق به ملل دنیاست. ما باید این سیطره نامیمون را بر سازمان ملل حداقل تعدیل کنیم.


وی در رابطه با اخرین وضعیت کمپین آزاد سازی حقوق بشر گفت: موضوع حقوق بشر یک موضوع واقعا مهمی است که گرفتار یکسری دردسرها و امراض و پدیده های نامیمون شده است.

لاریجانی افزود: یکی از این امراض مسله  تبعیض است، تبعیض یعنی اگر مسله ای مربوط به غرب باشد خوب است اما اگر با فرهنگ اسلامی و غیر غربی همخوان باشد خوب نیست؛ مسله دیگر مسئله دغل بازی سیاسی است یعنی میدانی شده است‌ که گرایش های سیاسی را به کشور های دیگر تحمیل کنند.

وی اضافه کرد: موضوع حقوق بشر گرفتار استاندارد های دوگانه است. جمهوری اسلامی ایران بنچمارک دموکراسی در غرب آسیا است و مورد تهاجمات حقوق بشری است اما کشور هایی که جنایت کرده یا جنایت میکنند و حداقل میانی حقوق بشر در آنجا رعایت نمی شود چون دوستان و نوچه های غرب هستند در امان هستند، از همه مهم تر استفاده از الفاظ و امکانات حقوق بشر برای پوشش اقدامات تروریستی است.


وی اعلام کرد: حرف ما این است که باید حقوق بشر را از این امراض آزاد کنیم، باید به سمت حقوق بشری برویم که برای همه  و فاقد استاندارد دوگانه است و برای کرامت انسانی و احترام به فرهنگ ها طراحی شده است.

 
لاریجانی تصریح کرد: این حقوق بشر تقاضای ملل دنیاست و این تقاضایی است که با نگاه جمهوری اسلامی ایران انشالله به نتیجه خواهد رسید.

کد مطلب: 64527
زمان انتشار: سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 13:13:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب