به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 64548
زمان انتشار: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 13:33:38

اعتراض‌های خاموش در عربستان

 اعتراض‌های خاموش در عربستان
حقوق بشر  > جهان  - یک گزارش صهیونیستی ضمن ابزار امیدواری برای موفقیت محمد بن سلمان در اصلاحات اقتصادی و اجتماعی، موانع زیاد پیش روی این اصلاحات را بررسی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرکز مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی وابسته به دانشگاه تل‌آویو با انتشار پژوهش جدید خود نسبت به قدرت محمد بن سلمان حاکمیت فعلی عربستان سعودی در اجرای انقلابی که مدنظرش است، ابراز تردید کرد. این گزارش در عین حال تأکید کرد که برخلاف انقلاب‌های عربی که از متن مردم آغاز می‌شود، انقلاب عربستان سعودی از رأس هرم حاکمیت یعنی محمد بن سلمان آغاز شده است.

یوئیل گوجانسکی تهیه کننده این گزارش و پژوهشگر ارشد این مرکز معتقد است که محمد بن سلمان دو رویکرد را دنبال می‌کند. رویکرد اول تشویق به اصلاحات اجتماعی و اقتصادی و رویکرد دوم مشروط کردن کمک‌های خود به روند حاکمیتش در عربستان است.

این گزارش صهیونیستی ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت محمد بن سلمان در گرایش‌های اقتصادی خود تاکید کرد که همچنان کار زیادی در این عرصه لازم است و این فعالیت‌ها فراتر از ماجراجویی‌های منطقه‌ای عربستان است.

این کارشناس صهیونیستی در عین حال تاکید کرد که تردید عمده‌ای در غرب در خصوص وجود بودجه‌های لازم و دانش کافی در عربستان برای موفقیت طرح‌های اقتصادی و اصلاحات دیگر عربستان وجود دارد و آنها معتقدند ریاض دیر یا زود مجبور خواهد بود برای دریافت کمک‌های سیاسی و اقتصادی، دست به دامان غرب شود.

این مرکز تاکید می‌کند که محمد بن سلمان علاوه بر تغییرات اقتصادی و اجتماعی به دنبال سلطه کامل بر حاکمیت این کشور و از بین بردن موازنه‌هایی است که در گذشته بین شاخه های مختلف خاندان آل سعود وجود داشته است.

گوجانسکی می افزاید که ولیعهد 32 ساله عربستان برای رسیدن به این هدف از بازداشت عناصر سیاسی و روحانیون و عناصر فرهنگی عربستان ابایی ندارد و بسیاری از شاهزادگان سعودی را به بهانه مبارزه با فساد در عملیاتی فشرده و محرمانه و بدون شفافیت به زندان انداخته است.

این پژوهشگر صهیونیستی می‌افزاید که بن سلمان در سفر اخیر خود به انگلیس و آمریکا و فرانسه سعی کرد خود را آتاتورک عربستان معرفی کند، اما برخی کارشناسان اعتقاد دارند که وی رویکرد چین را در این زمینه دنبال می‌کند. یعنی به دنبال اعمال حاکمیت بر قدرت سیاسی و در مقابل سیاست باز در مسایل اقتصادی است. وی تاکید کرد که بن سلمان در مسیر تحقق چشم انداز خود با چالش‌های بزرگی مواجه است.

این پژوهش می‌افزاید که چشم انداز 2030 ولیعهد عربستان که در آوریل سال 2016 از آن رونمایی شد، باعث اعمال مالیات‌های جدید به شهروندان شده و از حجم یارانه‌های دولتی به ویژه در عرصه انرژی برق کاسته است. بر اساس این گزارش حاکمیت عربستان تاکنون موفق به کسری بودجه خود شده است، کسری که انتظار می‌رود به رقم 52 میلیارد دلار برسد. البته پول‌هایی که محمد بن سلمان از شاهزاده‌های بازداشت شده عربستان مصادره کرده به خزانه این کشور وارد شده، اما این مبلغ [در مقایسه با نیاز عربستان] بسیار ناچیز است.

    این کارشناس صهیونیست می‌افزاید که با وجود گذشت دو سال از اعلام چشم انداز 2030،‌ اوضاع عربستان همچنان مشکل است. توسعه در این کشور درجا می زند و همچنان صفر است، اما در عین حال نسبت بیکاری افزایش پیدا کرده است.

این گزارش با اشاره به طرح دولت برای کمک به شهروندان جهت مقابله با گرانی ها، می‌‌نویسد این طرح شامل کارگران خارجی نمی‌شود و آنها را مجبور به ترک کشور کرده است. این در حالی است که سعودیها نمی‌خواهند در کارهایی که آنها انجام می‌دادند، وارد کار شوند. علاوه بر اینها آموزش کارگران حرفه ای از میان سعودی‌ها نیازمند سالها زمان است.

به نوشته این کارشناس صهیونیستی مالیات‌های جدیدی که به شهروندان تحمیل شده، باعث ایجاد موج جدیدی از اعتراض‌های خاموش در عربستان شده است. به همین علت نگرانی محمد بن سلمان نسبت به شورش در عربستان نگرانی جدی است. وی به همین علت بود که مجبور شد همزمان با اعمال مالیات بر ارزش افزوده بر منابع سوختی، برخی مشوق‌های اقتصادی را به شهروندان سعودی اعطا کند تا موقعیت مردمی خود را در دستگاه حاکمیت تقویت کند.

کد مطلب: 64548
زمان انتشار: چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 13:33:38
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد