به روز شده: 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 64575
زمان انتشار: شنبه 8 اردیبهشت 1397 - 10:33:26

نامزد سیا درباره استفاده از شکنجه تعهد داد

حقوق بشر  > جهان  - رویترز به نقل از دو مقام آگاه نوشت: 'جینا هسپل» نامزد تصدی ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در نشست های خصوصی به سناتورهای آمریکایی اطمینان داده که برنامه بازپرسی ها و بازداشت های این سازمان (که اعتراف گیری و شکنجه متهمان به روش های بی رحمانه) بخشی از این برنامه است، را از سر نخواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، این خبرگزاری در گزارش امروز خود (شنبه) خود به نقل از منابع مذکور تصریح کرده که هسپل در جلسه تاییدش در تاریخ 9 مه (19 اردیبهشت) این تعهد خود را علنی خواهد کرد.
یک مشاور کنگره که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت: جینا هسپل، معاون کنونی سیا قصد دارد در نطق افتتاحی خود درباره خودداری از آغاز برنامه بازپرسی و بازداشت ها ابراز تعهد کند و به اعضای سنا نیز این موضوع را گفته است.
هسپل، گزینه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای ریاست سیا در حالی درباره خودداری از اجرای دوباره این برنامه ابراز تعهد کرده که نامزدیش برای تصدی سیا به دلیل نقشش که برنامه بازداشت و بازپرسی از مظنونان القاعده در زندان های مخفی خارج از آمریکا، با مخالفت هایی مواجه شده است. سیا در این برنامه از تکنیک هایی همچون شکنجه استفاده می کرد که به شکل گسترده ای محکوم می شود.
یک مقام دولت آمریکا تایید کرده که هسپل در مصاحبه های خصوصی با سناتورها متعهد شده که هرگز به سیا اجازه نخواهد داد که برنامه بازداشت و بازپرسی ها را از سرگیرد.
مقام مذکور که نامش فاش نشده است، گفت: هسپل همچنین به سناتورها گفته است که همه سازمان های دولتی درگیر بازپرسی ها باید استانداردهای تعیین شده در دستور ارتش آمریکا در خصوص بازپرسی ها را رعایت کنند.
«دنیل هافمن» مقام ارشد سابق سیا که شناخت خوبی از هسپل دارد گفت، وی بر این باور است که هسپل درس های ارزشمندی را از عواقب بد برنامه بازپرسی ها یاد گرفته است.
هافمن افزود: هسپل دارای تجربه فوق العاده ای در برنامه های مبارزه با تروریسم از جمله این فصل از آن در تاریخ کشورمان است.
ترامپ، هسپل را به عنوان اولین زنی که ریاست سیا را برعهده می گیرد معرفی کرده است. هسپل جانشین «مایک پمپئو» رئیس سابق سیا می شود که روز پنجشنبه رسما ریاست وزارت امور خارجه آمریکا را برعهده گرفت.
جلسه تایید هسپل در کمیته اطلاعات سنای آمریکا 19 اردیبهشت برگزار می شود.
تعهد آشکار هسپل درباره خودداری از اجرای دوباره برنامه بازداشت ها و بازپرسی ها حائز اهمیت است به ویژه با توجه به این که ترامپ سال گذشته گفت شکنجه مسلما کارامد است و اگر مشاوران ارشدش درباره استفاده از آن توصیه کنند، از آن استقبال می کند.
تعهد آشکار هسپل همچنین می تواند به رفع ملاحظات برخی از سناتورها درباره نقش وی در ایجاد یک زندان مخفی در تایلند کمک کند. در این زندان مخفی از غرق مصنوعی و محرومیت از خواب و برخی دیگر از تکنیک های بیرحمانه شکنجه استفاده می شد.
هسپل بیش از 30 سال مامور اطلاعاتی مخفی آمریکا بوده است. هفته گذشته سیا یادداشتی را که متعلق به سال 2011 بود منتشر کرد که نشان می داد «مایکل مورل» معاون وقت سیا، هسپل را از ارتکاب هر گونه اشتباهی در نابودی ویدئوهایی درباره بازپرسی خشونت آمیز از یک مظنون القاعده تبرئه می کرد.
«دایان فاینستاین» سناتور دمکرات و برخی دیگر از دمکرات ها شایستگی هسپل را برای ریاست سیا زیر سوال برده اند. هفته پیش خودداری سیا در از حالت محرمانه خارج کردن جزییات بیشتری درباره سابقه وی، خشم این گروه از دمکرات ها را برانگیخت.
سیا وعده داده با کمیته اطلاعات سنای آمریکا درباره در اختیار نهادن اسناد محرمانه همکاری کند و درباره شفافیت بیشتر متعهد شده است.
«جورج دبلیو بوش» رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دنبال حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 مجوز اجرای برنامه موسوم به تحویل، بازداشت و بازپرسی را صادر کرد.

کلید واژه: شکنجه - سازمان سیا
کد مطلب: 64575
زمان انتشار: شنبه 8 اردیبهشت 1397 - 10:33:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد