به روز شده: 3 ساعت و 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 64844
زمان انتشار: شنبه 22 اردیبهشت 1397 - 09:22:57

عیدالقادر رحیمی: بیش از 10 هزار کودک خیابانی در هرات زندگی می‌کنند

کودکان  - رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار کودک خیابانی در هرات وجود دارد که مشغول کارهای سخت هستند و در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، عبدالقادر رحیمی رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات با اشاره به افزایش کودکان کار در هرات و نگرانی از وضعیت آنها گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار کودک خیابانی در هرات وجود دارد که مشغول کارهای سخت هستند و در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند.

وی افزود: این کودکان در هرات بدون هیچ توجهی برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده‌های خود با جانشان بازی می‌کنند.

رحیمی خاطرنشان کرد: آمار کودکان کار در هرات هر سال در حال افزایش است و در حال حاضر حکومت افغانستان نسبت به آنها بی‌توجه است و زمینه‌های مناسب زندگی برای آنها تاکنون از سوی حکومت ایجاد نشده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این کودکان که برای رسیدن به مقدار پولی برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده‌های خود مجبور هستند تا کارهای طاقت‌فرسا را انجام دهند طعمه‌های خوبی برای مافیای مواد مخدر و قاچاقچیان انسان هستند.

رحیمی تاکید کرد: اگر به وضعیت این کودکان رسیدگی نشود آینده خطرناکی در انتظار این آنان است.

از طرفی دیگر جاوید احمد نادم رئیس اداره امور مهاجرین و بازگشت کنندگان در هرات تاکید کرد که در حال حاضر از میان کودکان کار بیشتر کودکان آواره داخلی تحت تاثیر انجام کارهای طاقت‌فرسا هستند و به دلیل عدم آشنایی با محیط و افراد در هرات خطرهای جدی در انتظار آنها قرار دارد.

وی گفت که هرات به دلیل داشتن امنیت بهتر و موقعیت‌های شغلی در حال حاضر شمار زیادی از آوارگان داخلی را در خود جای داده است و آماده نبودن زمینه‌های مناسب زندگی و کافی نبودن امکانات رفاهی برای آنها یکی از مشکلات اصلی این اداره و وجود خطر برای آوارگان در هرات است.

عبدالقیوم افغان رئیس اداره کار و امور اجتماعی در هرات وضعیت کودکان خیابانی و کارگر را در این ولایت نگران کننده خواند؛ اما وی از آغاز طرحی با همکاری موسسه‌های کمک کننده خارجی برای گرد آوری 5 هزار کودک خیابانی خبر داد.

در حال حاضر کودکان خیابانی خود از وضعیت بد زندگی در هرات رنج می‌برند و از دولت می‌خواهند تا برای ادامه تحصیل آنها زمینه‌های لازمه را فراهم کنند؛ از طرفی دیگر کارشناسان در هرات نیز بر این عقیده هستند که، کودکان خیابانی و کار در حال حاضر طعمه‌های خوبی برای مافیایی مواد مخدر و قاچاق انسان هستند و حکومت هم در قسمت توجه و زمینه‌سازی برای حمایت از این کودکان ناکام بوده است.

منبع: میزان

کد مطلب: 64844
زمان انتشار: شنبه 22 اردیبهشت 1397 - 09:22:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب