به روز شده: 2 ساعت و 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 65077
زمان انتشار: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 09:54:27

فعالان حقوق بشر: انکار حق بازگشت فلسطینی‌ها مصداق بارز آپارتاید است

فعالان حقوق بشر: انکار حق بازگشت فلسطینی‌ها مصداق بارز آپارتاید است
حقوق بشر  > جهان  - شرکت‌کنندگان در نشستی که روز یکشنبه به مناسبت هفتادمین سالگرد اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی (روز نکبت) در لندن برگزار شد، انکار حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادی خود را مصداق بارز آپارتاید نامیدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در این نشست از اشغال فلسطین به‌عنوان یک پاک‌سازی قوی نام‌برده شد که مردم فلسطین را در تمام دنیا آواره و پراکنده کرده است. اکنون دوسوم فلسطینی‌ها در کمپ‌های آوارگان زندگی می‌کنند؛ هفت میلیون خارج از سرزمین اصلی فلسطین و حدود یک‌میلیون نفر در غزه، کرانه باختری، قدس شرقی و تعدادی نیز در داخل اسرائیل به‌عنوان اقلیت عرب ساکن هستند. این آوارگان اما از حق بازگشت به سرزمین اصلی خود محروم بوده و رژیم اشغالگر این حق را به رسمیت نمی‌شناسد. گفته می‌شود که آوارگی فلسطینی‌ها اکنون طولانی‌ترین آوارگی در حال جریان در تمام دنیاست. 
همچنین در این نشست عنوان شد که رژیم صهیونیستی به‌طور پیوسته از به رسمیت شناختن حق بازگشت آن‌ها طفره رفته و این حق را انکار می‌کند. رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که بازماندگان جمعیت رانده‌شده از فلسطین آوارگان «تخیلی» هستند و هیچ حقی برای بازگشت به فلسطین ندارند. این در حالی است که خود ادعا می‌کنند یهودیان پس از چند هزار سال آوارگی به سرزمین اصلی خود بازگشته‌اند. طبق قوانین رژیم صهیونیستی، هر فرد یهودی یا کسی که والدین و یا اجداد یهودی یا همسر یهودی داشته باشد از حق مهاجرت به اسرائیل و کسب شهروندی برخوردار است. 
از نکات موردبحث در این نشست می‌توان به این نکته اشاره کرد که دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و هم‌راستا با روایت رژیم صهیونیستی از وضعیت آوارگان فلسطینی، سیاست خود را بر انکار وضعیت آوارگی آن‌ها قرار داده و به دنبال خارج کردن فلسطینی‌ها از دایره شمول سازمان حمایت از آوارگان سازمان ملل و قطع بودجه حمایتی آن است. این سازمان از حدود 5 میلیون آواره فلسطینی حمایت می‌کند.
«سلما کرمی ایوب» وکیل دعاوی کیفری و مشاور حقوقی پویش حقوق بشر فلسطینی، در سخنان خود توضیح داد که قطعنامه شماره 194 شورای امنیت در بند 11(a) به‌صراحت حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین خود را به رسمت می‌شناسد و این قطعنامه تاکنون بیش 135 بار از طرف مجمع عمومی سازمان ملل مورد تصریح قرارگرفته است. 
وی خاطرنشان کرد که عدم تمکین اسرائیل به این قطعنامه هیچ پایه حقوقی نداشته و فقط به دلایل سیاسی و ازجمله تعریف اسرائیل از موجودیت خود به‌عنوان «دولت یهودی» و اصرار بر خالص نگه‌داشتن جمعیت یهودی، قوانین بازگشت آوارگان را نادیده می‌گیرد. با این وصف وی توضیح داد که همین اصرار بر خلوص نژادی و جلوگیری از بازگشت آوارگان، نشانه‌های واضح آپارتاید بودن رژیم صهیونیستی است. 
در ادامه «رانیا مدی» حقوقدان و از فعالین حقوق بشر فلسطینی که خود متولد رام الله و ازجمله آوارگان فلسطینی است، درباره تجربیات شخصی خود از آوارگی و محرومیت از حق بازگشت سخن گفت. 
این نشست به دنبال آزمودن راهکارها و بررسی دیدگاه‌های حقوقی بازگشت آوارگان به سرزمین اصلی بود که به‌شدت توسط رژیم صهیونیستی انکار می‌شود. «کنوانسیون بین‌المللی سرکوب و مجازات جرائم تبعیض نژادی» در تعریف آپارتاید اذعان می‌کند که محروم کردن اعضای یک گروه نژادی (یا قومی) از حقوق اولیه خود ازجمله حق جابجایی و بازگشت به سرزمین اصلی، مصداق آپارتاید است. در این نشست ضمن یادآوری شکل‌گیری غیرقانونی دولت «اسرائیل» گفته شد که این کشور همچنان و به‌طور استثنایی از بدو شکل‌گیری تاکنون هیچ مرز مشخصی ندارد. 
در ادامه این نشست اساتید دانشگاه، پژوهشگران و حقوق‌دانان به بررسی جنبه‌های حقوقی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی محرومیت فلسطینیان از حق بازگشت به وطن اصلی پرداختند و راهکارهای حقوقی و قانونی در این زمینه را بررسی کردند. 
گفتنی است که در آغاز این نشست شرکت‌کنندگان به احترام کشته‌شدگان حوادث اخیر در غزه به دست ارتش رژیم اشغالگر قدس یک دقیقه سکوت کردند. 

منبع: ایرنا

کد مطلب: 65077
زمان انتشار: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 09:54:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب