به روز شده: 3 ساعت و 14 دقیقه قبل
کد مطلب: 65078
زمان انتشار: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 09:58:27
سید محمدعلی حسینی:

در واکنش سران برخی از کشورهای اسلامی هیچ نشانه ای از عزت اسلامی و تعصب قومی نیست

در واکنش سران برخی از کشورهای اسلامی هیچ نشانه ای از عزت اسلامی و تعصب قومی نیست
حقوق بشر  > جهان  - سخنگوی اسبق وزارت خارجه معتقد است که برخی کشورهای عرب مرتجع به آمریکا و رژیم صهیونیستی این جسارت را می دهند که با انتقال سفارت خود به قدس شریف ، هویت اسلامی-عربی-فلسطینی این مکان مقدس را به چالش بکشند.

 زهره نوروزپور: در پی انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی و همزمان با حملات گسترده رژیم صهیونیستی به مبارزان فلسطینی سازمان همکاری اسلامی در اینباره نشست اضطراری برگزاری کرد در اینباره سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه کشورمان درباره واکنش ها از سوی جهان اسلام به اقدام آمریکا درباره انتقال سفارت به قدس  به پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر گفت: «آن چه در باره واکنش سران و مقامات کشورهای اسلامی می توان کفت این که متاسفانه هیچ نشانه ای از عزت اسلامی و یا حتی گرایش و تعصب قومی عربی و یا کمترین هوشیاری سیاسی در مواضع این کشورها مشاهده نمی شود. اساسا دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی هنگامی که با رفتارهای خفت بار برخی از سران مدعی کشورهای اسلامی مواجه می شوند و آنان را شریک خود در ارتکاب بسیاری از جرایم و جنایات ضد مسلمانان و امت اسلامی می بینند این جسارت را پیدا می کنند که با انتقال سفارت خود به قدس شریف ، هویت اسلامی-عربی-فلسطینی این مکان مقدس را به چالش بکشند و کمترین نگرانی را نسبت به پیامدهای این اقدام به خود راه ندهند.»

 

حسینی

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص اجلاس سازمان همکاری اسلامی گفت: «قدرت و توان تاثیر گذاری سازمان همکاری اسلامی مانند هر مجموعه دیگری بستگی به ظرفیتها و قابلیتهای اعضای آن دارد. در این راستا قدرت تاثیر گذاری اعضایی که به مراتب از امکانات و ظرفیتهای بیشتری برخوردارند، می تواند تعیین کننده و در برخی مواقع سرنوشت ساز باشد. عربستان سعودی در زمره این کشورهاست که مقر اصلی این سازمان نیز هست؛ لیکن آنچه از اقدامات این کشور طی چند سال اخیر مشاهده می کنید تماما در تعارض با اهداف شکل گیری سازمان کنفرانس اسلامی است. کشوری که سردمدار تهاجم و تجاوز علیه کشورهای مسلمان منطقه است ؛ کشتار و آوارگی و تخریب در کشورهای اسلامی نتیجه سیاستهای افراط گرایانه اوست و همراه با رژیم صهیونیستی و آمریکا،مثلث شوم و مخوفی را علیه منافع و مصالح کشورهای اسلامی و امت اسلامی تشکیل داده است. عربستان ، همراهانی نیز در سازمان کنفرانس اسلامی دارد. طبیعی است با این وضعیتی که شاهد آن هستیم نمی توانیم امید چندانی به این سازمان و تصمیمات آن داشته باشیم ؛گرچه از ظرفیت بالقوه آن نیز نباید غفلت کرد همچنانکه سیاست جمهوری اسلامی ایران تا کنون چنین بوده و تلاش کرده علیرغم مشکلات و موانع موجود، از ظرفیتهای ریز و درشت این سازمان در جهت احیای قضیه فلسطین و همچنین مصالح بنیادین جهان اسلام بهره برداری نماید.


این دیپلمات با سابقه کشورمان در نهایت برای مقابله با اقدامات شنیع رژیم صهیونیستی گفت: « سازمانهای مردم نهاد در جهان اسلام، نهادهای حقوق بشری همسو ، گروههای مختلف اسلامی ،عربی و فلسطینی، نهادهای آزادیخواهی که نسبت به قضیه فلسطین حساس هستند و به آن از دریچه انسانیت و دفاع از مظلومین می نگرند و رسانه های مختلف نوشتاری،شنیداری و تصویری و فضای مجازی و مشابه آن باید همت کنند و از تمامی امکانات مشروع خود استفاده نمایند و این جریان معارضه ای که براه افتاده را زنده نگه دارند و اجازه ندهند آمریکا و رژیم صهیونیستی به عادی سازی این جریان ادامه دهند.»


حسینی افزود: «طبعا گروههای مقاومت نیز باید فعالانه در این عرصه حضور داشته باشند. همچنین دولتهایی از کشورهای مسلمان به هر میزانی که به قضیه فلسطین و مسئله قدس شریف اهتمام دارند در طرح این مسئله و محکومیت اقدام آمریکا در محافل سیاسی- حقوقی- بین المللی و همچنین حمایت از فعالیتهای مردمی و سازمانهای پیش گفته تلاش نمایند. بطور خلاصه باید تلاش کرد تا آمریکا هزینه سنگین این اقدام خود را که صرفا اهداف صهیونیزم بین الملل را دنبال می کند و در تعارض با تمامی قوانین و مقررات بین المللی و نیز برخلاف مصوبات سازمان ملل و شورای امنیت و در مخالفت با همه ارزشهای انسانی است، بپردازد و مجبور به عقب نشینی از این تصمیم جاه طلبانه خود گردد.»

310

کد مطلب: 65078
زمان انتشار: دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 09:58:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد