به روز شده: 20 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 65281
زمان انتشار: پنجشنبه 10 خرداد 1397 - 13:51:24
جنایات آمریکا زیر سایه امن سازمان ملل/3

داعش، نقاب حقوق بشری آمریکا را فرو ریخت/ سازمان ملل جنایات آمریکا را پیگیری کند

داعش، نقاب حقوق بشری آمریکا را فرو ریخت/ سازمان ملل جنایات آمریکا را پیگیری کند
حقوق بشر  > جهان  - آمریکای مدعی حقوق بشر تلاش می کرد در پشت پرده از تروریست ها حمایت کند تا در محافل بین المللی رسوا نشود ، اما با شکست داعش در عراق و تنگ ‌تر شدن حلقه محاصره بر این گروه تروریستی در سایر کشورها و همچنین اعترافات مقامات آمریکایی، نقاب حقوق بشری آمریکا فرو ریخته است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، امروز وقتی نام " داعش" برده می شود، افکار عمومی بر خود می‌لرزد؛ چرا که یاد کشتار وحشیانه و جنایات بیشمار این گروه شوم می‌افتد. انتشار تصاویر کشتار، سَرهای بریده شده ، زنده زنده سوزاندن و ده‌ها روش شکنجه ، کشتار اسرا و مردم بی‌گناه و بی‌دفاع و فروش اعضای بدن آنان کابوسی "وحشتناک" از داعش ساخته که بسیاری ازشهرها و مناطق تحت سیطره آنها با شنیدن این نام از جمعیت تخلیه می‌شد. 
 
این گروه تروریستی با همین شیوه و با پشتوانه حمایت‌های دولت آمریکا و با اتکا به توان اطلاعاتی و لجستیکی  صهیونیستی - عربی توانست مناطق وسیعی از عراق و سوریه را تحت تصرف درآورد و با قاچاق نفت این مناطق، منابع مالی هنگفتی کسب کند. همچنین با تفکرات تکفیری جوانان ناراضی و سرخورده را جذب کند، جوانانی که تحت تأثیر چنین تفکراتی مشتاقانه به استقبال مرگ می‌شتابند.

 ابومصعب زرقاوی( سرکرده داعش)

چگونگی شکل‌گیری داعش

«ابومصعب زرقاوی»، بنیانگذار گروه تروریستی "جماعت توحید و جهاد" در سال 2003 در عراق با «اسامه بن لادن»، رهبر گروه تروریستی "القاعده"  بیعت کرد و همین بیعت منجر به تشکیل شاخه القاعده در عراق به رهبری زرقاوی شد. زرقاوی در سال 2006 گروه‌ تندروی "مجلس شورای مجاهدین" به فرماندهی «ابوعمر البغدادی» را پایه گذاری کرد که 10 ماه بعد، پس از کشته شدن زرقاوی منحل شد. البغدادی بعد از مدتی گروه موسوم به "امارت اسلامی در عراق" را تشکیل داد که پس از مرگ ابوعمر، آوریل سال 2010، « ابوبکر البغدادی» جانشین وی شد.

با شروع بحران درسوریه در سال 2011 این گروه راه شام را برای گسترش اهدافش در پیش گرفت. پس از درگیری با گروه‌های تروریستی فعال در جبهه سوریه همچون "جبهه النصره" حوزه نفوذش را گسترش داد و سرانجام گروه "امارت اسلامی عراق و شام" را که به اختصار "داعش" نامیده شد، به سرکردگی ابوبکر البغدادی در سوریه اعلام کرد.

بعد از اینکه ابوبکر بغدادی موفق به تثبیت این گروه شد نام داعش بیشتر از گذشته سر زبانها افتاد؛ به همین دلیل در مناطق تحت کنترل داعش در سوریه از نام دولت برای داعش استفاده شد به طوری که در سوریه اعلام شده بود هر کس از کلمه داعش استفاده کند 75 ضربه شلاق مجازات او خواهد بود.

البغدادی در سال 2005 توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شد و به "کمپ بوکا" در غرب بصره که توسط سازمان سیا و آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا اداره می شد، انتقال یافت و تا سال 2009 در آنجا تحت آموزش های فشرده بزرگترین نهادهای اطلاعاتی آمریکا قرار گرفت. وی پس از آزادی تا اواسط سال 2017 رهبری داعش را به عهده داشت تا اینکه در آزادسازی موصل توسط نیروهای مردمی و ارتش عراق در منطقه القائم زخمی شد و با کمک نیروهای آمریکایی از مهلکه گریخت.

این در حالی است که «هیثم ابوسعید» کمیسر خاورمیانه‌ای کمیته بین‌المللی حقوق بشر، خبر بازداشت البغدادی سرکرده داعش به دست نیروهای آمریکایی را تأیید و اعلام کرده بود که وی در پایگایی صحرایی نگهداری می‌شود.

هر چند درباره سرنوشت البغدادی تاکنون مطالب زیادی منتشر شده و صحت و سقم آن‌را نمی‌توان مورد تأیید قرار داد، اما اگر فرض را بر صحت این خبر بگذاریم که او از مهلکه گریخته، بحث همکاری آمریکایی‌ها با داعش و تلاش برای بازسازی آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

داعش

نقش سیا و اعترافات مقامات آمریکایی - صهیونیستی در تشکیل داعش

 «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در اسنادی فاش کرد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل گیری داعش نقش داشتند و در عملیاتی با نام "لانه زنبور" گروه داعش را برای حمایت از اسرائیل تشکیل دادند و هدف این عملیات تشکیل گروهی با شعارهای اسلامی بود که تندروها را از سراسر جهان جذب کنند و بر اساس اندیشه های تکفیری، سلاح خود را به سوی کشورهای مخالف موجودیت اسرائیل نشانه بگیرند.

 این افشاگری ها در حالی صورت گرفت که «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا نیز در کتاب خود با عنوان "گزینه‌های دشوار" سخنان غافلگیر کننده‌ای مطرح و اذعان کرد که داعش ساخته دست آمریکا با هدف تقسیم خاورمیانه است.

وی در کتاب خاطرات خود آورده است : ما وارد جنگ عراق،‌ لیبی و سوریه شدیم و همه چیز بر وفق مراد بود و بسیار خوب پیش می رفت، اما ناگهان انقلاب مصر در 30 ژوئن رخ داد و همه چیز ظرف 72 ساعت تغییر کرد. من به 1122 کشور جهان سفر کردم و با برخی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تأسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته شود اما ناگهان همه چیز فروپاشید.

اعتراف هیلاری به تشکیل داعش

هر چند اعترافات هیلاری در فضای رسانه ای با تأیید و تکذیب های زیادی در ابتدا مواجه شد، اما وقتی«دونالد ترامپ» در رقابت های انتخاباتی‌ اش با هیلاری کلینتون بر نقش امریکا در پیدایش داعش اذعان کرد و کسی هم آن را تکذیب نکرد؛ نشانی بر تأیید اعتراف وزیر خارجه سابق امریکا در نقش این کشور در تشکیل گروه تکفیری تروریستی داعش بود.

روزنامه صهیونیستی معاریو نیز به نقل از کارشناسان اسرائیلی به فواید بزرگ داعش برای این رژیم اعتراف کرده بود و در گزارشی آورده : داعش با پایان دادن به توافقنامه "سایکس پیکو" که در مورد مرزهای ترسیم شده برای اسرائیل بود، زمینه ساز تجزیه سوریه شد که از مدت ها قبل تهدید جدی برای رژیم اشغالگر قدس محسوب می شد. داعش همین کار را در عراق هم انجام داد و بدین ترتیب نقش مهمی در از بین رفتن دو خطر بزرگ که متوجه امنیت رژیم صهیونیستی که همان خطر عراق و سوریه بود ایفا کرد.

اهداف آمریکا از تشکیل این گروه تروریستی

«مایکل فلین» رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا چندی پیش درباره ایجاد داعش گفت: گروه‌های تکفیری زاییده سیاست‌های مبتنی بر جهل و بی‌تجربگی نیست، بلکه نشأت گرفته از تصمیماتی بود که با آگاهی و عزم و اراده و بطور قاطع توسط واشنگتن اتخاذ شد. آمریکا در سال 2012 به انتقال سلاح و رساندن آن به گروهک‌های تکفیری افراطی و اخوان المسلمین و القاعده در عراق کمک می‌کرد.

سخنان رئیس سابق آژانس اطلاعاتی آمریکا در حالی مطرح شد که برخی رسانه های آمریکایی از آموزش نیروهای موسوم به میانه رو در پایگاه های آمریکایی در سوریه پرده برداشتند.

در همین راستا یکی از اسناد پنتاگون  این مسأله را افشا می کند که ائتلاف شکل گرفته به رهبری آمریکا قبلا از پیدایش یک امارت سلفی تندرو در منطقه به عنوان ابزاری برای در هم شکستن قدرت رئیس جمهور سوریه و پیشگیری از نفوذ راهبردی ایران استقبال کرده بودند.

حمایت آمریکا از داعش

حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است و مقامات سوریه بارها خواستار خروج آمریکایی‌ها شده‌اند. یکی از نمایندگان پارلمان سوریه  در این زمینه می گوید:  حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیر قانونی و نامشروع است و بدون موافقت دولت سوریه انجام شده و این برخلاف قوانین بین‌المللی مبتنی بر احترام به حاکمیت کشورهای عضو سازمان ملل متحد است از همین رو روسیه بارها از واشنگتن خواسته که نیروهای خود را از اراضی سوریه خارج کند، به ویژه اینکه نیروهای آمریکایی از گروه‌های تروریستی به ویژه داعش در سوریه حمایت می‌کنند.

این حمایت در پی موفقیت‌های میدانی ارتش سوریه و ایثار و فدارکاری‌های محور مقاومت که از جانب ایران، عراق و لبنان در مبارزه با تروریسم صورت می‌گیرد بیشتر شده است. اکنون پس از شکست داعش در عراق، آمریکایی ها و هم‌پیمانان آنها به دنبال بازسازی داعش با استفاده از تروریستهای تفکیری هستند که از الرقه، دیرالزور و مناطق دیگر و عراق گریخته اند و یکی از کشورهایی که مدنظر آنهاست افغانستان است.

مقام معظم رهبری چندی پیش در سخنانی با ابراز تأسف عمیق از کشتار مردم بی‌گناه در افغانستان، فرمودند: همان دست‌هایی که با ایجاد داعش، آن را ابزاری برای ظلم و جنایت علیه مردم در سوریه و عراق قرار داد، امروز پس از شکست در آن مناطق به‌دنبال انتقال داعش به افغانستان هستند . هدف آمریکا از حمایت از تروریست‌ها و انتقال آنها به مناطق امن، نابودی منطقه و گسترش تروریسم و افراط گرایی در راستای خدمت به توطئه صهیونیستی- آمریکایی در منطقه است.

هر چند آمریکای مدعی حقوق بشر تلاش می کرد در پشت پرده از تروریست ها حمایت کند تا در محافل بین المللی رسوا نشود ، اما با شکست داعش در عراق و تنگ ‌تر شدن حلقه محاصره بر این گروه در سایر کشورها، اکنون با فروریختن نقاب از چهره آمریکای مدعی حقوق بشر، همه بر این موضوع واقفند که داعش پروژه ای آمریکایی - صهیونیستی و سعودی است .

آمریکای ترامپ حتی برای حفظ باقیمانده حیثیت جهانی ایالات متحده هم که شده، رسماً تصمیم به خروج نظامیانش از سوریه را اعلام کرد ولی با درخواست ملتمسانه و ریخت و پاش‌های مالی عربستان پذیرفت که به هزینه رژیم‌های فاسد عرب از جمله عربستان و امارات در سوریه باقی بماند و به شرارت و تلاش برای تجزیه خاک سوریه ادامه دهد.

حمایت آمریکا از داعش

سازمان ملل جنایات آمریکا را پیگیری کند


در هر حال، آمریکا برای پیشبرد اهداف و در راستای حفظ منافع خود و حمایت از تل آویو و ضربه زدن به مخالفان سیاست‌های خود از هیچ اقدامی اعم از جنگ افروزی تا ویران کردن شهرها و کشتارغیرنظامیان دریغ نکرده و نمی‌کند و شرایط افغانستان و عراق، سوریه و یمن و بسیاری مناطق دیگر گواه این مدعاست.

اینجاست که سازمان ملل باید به نقش خود عمل کند و جنایات آمریکا، رژیم صهیونیستی وسعودی را به طور جدی  پیگیری کند؛ هر چند که این سازمان نیز تحت فشار آمریکا و قدرت های منطقه است .

در این راستا، مقام معظم رهبری چهارشنبه هفته گذشته در بخشی از بیاناتشان در دیدار با مسئولان نظام به جنایت‌ها و پرونده‌های حقوق بشری امریکا اشاره کردند و فرمودند: «چند مسئله‌ حقوق بشری در مورد آمریکا وجود دارد که سازمان ملل جداً باید آنها را دنبال کند. این پرونده‌ها تمام‌نشده و نیمه‌کاره‌مانده است که بعضی‌ها اصلاً از اوّل هم دنبال نشده... یکی مسئله ایجاد داعش که همین رئیس‌جمهور کنونی آمریکا در تبلیغات انتخاباتی‌اش این را صریحاً گفت. البتّه قبلاً هم ما اطّلاع داشتیم؛ اطّلاع داشتیم که در موارد گوناگونی در عراق، این‌ها به داعش کمک می‌کردند و در فروش نفت به ‌وسیله‌ داعش و فرار سران داعش از محاصره‌هایی که احیاناً پیش می‌آمد، در همه‌ این‌ها آمریکایی‌ها به آن‌ها کمک کردند. سازمان ملل اگر سازمان ملل است و وابسته به رژیم امریکا نیست باید پرونده‌های نقض حقوق بشری از سوی آمریکا را به‌طور جدی پیگیری و کوتاهی‌های گذشته خود را جبران کند.


گزارش/ افسانه شیپوری

کد مطلب: 65281
زمان انتشار: پنجشنبه 10 خرداد 1397 - 13:51:24
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد