به روز شده: 2 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 65362
زمان انتشار: شنبه 19 خرداد 1397 - 07:33:36

ترکیه، تعطیلی هفت مسجد در اتریش را محکوم کرد

حقوق بشر  > جهان  -  مقامات ترکیه تصمیم دولت اتریش درباره تعطیلی هفت مسجد مسلمانان در این کشور و اخراج حدود 60 روحانی و امام جماعت این مساجد را محکوم کرد.

به گزارش  ایرنا، سباستین کورتس صدراعظم اتریش در یک نشست مطبوعاتی در وین اعلام کرد که این کشور هفت مسجد متعلق به مسلمانان ترکیه را به دلیل 'نقض قوانین کشور' تعطیل و حدود 60 امام جماعت این مساجد را اخراج می کند.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در واکنش به این تصمیم اتریش، این اقدام را نشان دهنده میزان نژادپرستی و دشمنی با اسلام از طرف برخی کشورها و سیاستمداران اروپایی عنوان کرد.
وی همچنین افزود: سیاستمداران نژادپرست و اسلام ستیز، در آینده اروپا را به پرتگاه های خطرناک دیگری خواهند برد.
پروفسور علی ارباش رئیس سازمان امور دیانت ترکیه نیز تصمیم دولت اتریش را یک اشتباه بسیار بزرگ و مغایر با ارزش های حقوق بشر و آزادی دین و عقیده دانست و خواستار عقب نشینی از اجرای این تصمیم شد و گفت: همه انسان ها حق برگزاری آزادانه آیین های عبادی و دینی خود را دارند.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز روز جمعه در واکنش به این تصمیم دولت اتریش گفت: تعطیلی هفت مسجد و اخراج ائمه جماعت از این کشور یکی از نتایج موج عوام گرایی نژاد پرستانه و اسلام هراسانه در اروپا و به خصوص اتریش است.
بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه نیز در رابطه با این رویداد اظهار کرد: این تصمیم دولت اتریش به معنای مرگ دین، آزادی و وجدان در اروپاست.
به گزارش ایرنا، سباستین کورتس صدراعظم اتریش اعلام کرده است که کشورش علاوه بر بستن هفت مسجد متعلق به مسلمانان ترکیه، 60 نفر از ائمه جماعت ترک تبار را از این کشور اخراج می کند.
وی در این باره با بیان این که 'جامعه موازی، اسلام سیاسی و کشاندن مردم به سوی افراط گرایی دینی در کشور ما(اتریش) جایی ندارد'، اعلام کرده است که تصمیم به بستن این مساجد و اخراج امامان جماعت در پی تحقیقات مسئولان امور دینی در مورد تصاویر مربوط به اجرای نمایشی در یک مسجد تحت حمایت مالی ترکیه اتخاذ شده است.
بنا به ادعای رسانه های اتریش، در این تصاویر تعدادی از کودکان مسلمان در داخل این مسجد نبرد گالیپولی را که بین نیروهای امپراتوری عثمانی و نیروهای متفقین در جریان جنگ اول جهانی روی داد و موجب پیروزی قوای عثمانی شد، بازسازی می کنند.
دولت اتریش در سال های اخیر به مخالفان با سیاست های خارجی ترکیه پرداخته و با یادآوری خطر ترکیه کنونی که وارث امپراطوری عثمانی بوده و چند قرن پیش تا دروازه های وین پایتخت اتریش پیشروی کرده بود، سیاست های خصمانه ای را علیه ترکیه اعمال می کند.
اتریش همچنین جدی ترین مخالف عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا محسوب می شود و روابط دو کشور در سال های اخیر همراه با تنش های جدی لفظی بوده است.

کلید واژه: ترکیه - اتریش
کد مطلب: 65362
زمان انتشار: شنبه 19 خرداد 1397 - 07:33:36
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد