به روز شده: 19 دقیقه قبل
کد مطلب: 65423
زمان انتشار: دوشنبه 21 خرداد 1397 - 08:53:40

گستره چتر حمایتی واشنگتن از داعش

 گستره چتر حمایتی واشنگتن از داعش
حقوق بشر  > جهان  -  فعالیت گروه تروریستی داعش با بحران سوریه آغاز شد و گستره اقدامات خود را با کمک آمریکا به کشورهای عراق، افغانستان، مصر، شمال آفریقا و حتی کشورهای اروپایی افزایش داد، اما با شکست این گروه تروریستی در سوریه حوزه فعالیت آن در این کشور محدود شده است.

به گزارش ایرنا، هر چند جبهه غربی - عربی - عبری به سرکردگی آمریکا گروه تروریستی داعش را در سال 2012 برای نابودی جبهه مقاومت اسلامی در سوریه ایجاد، اما فکر آن را نمی کرد که این گروهک روزی در سوریه به خفت و خواری افتاده و سران آمریکایی آن به دنبال جا برای عناصر و سرکردگان آن بیفتند.


نام 'ابوبکر البغدادی' در سال 2010 ابتدا در عراق بر سر زبان ها افتاد و پس از آن در سال 2012 بود که وی و عناصرش به دستور آمریکا و کشورهای عربستان، ترکیه و قطر راهی سوریه شدند و از همان زمان گروه تروریستی - تکفیری داعش پا به عرصه منطقه گذاشت و نام ابوبکر البغدادی به کمک غربی ها و کشورهای مرتجع عرب به عنوان سرکرده این گروه تروریستی بین المللی شد.


هدف اصلی آمریکا و همپیمانان غربی - عربی آن از ایجاد، تجهیز و حمایت گروه تروریستی داعش به منظور تامین امنیت رژیم صهیونیستی بود.
شعله ورکردن بحران سوریه که از 27 اسفند 1389 (2011) آغاز شد، برنامه آمریکا برای هدف قرار دادن مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی بود؛ برنامه ای که تاکنون به قیمت جان بیش از پانصد هزار نفر از مردم بی دفاع سوریه تمام شده و بسیاری از زیرساخت های این کشور ضدصهیونیستی ویران شده است.


تا سال 1394 اداره تقریبا 80 درصد خاک سوریه از دست حکومت مرکزی آن خارج و به غیر از 13 درصدی که در اختیار کردها قرار داشت مابقی به تصرف گروه های تروریستی درآمد؛ سهم تصرفات گروه تروریستی داعش از خاک سوریه در تاریخ یاد شده به بیش از 50 درصد می رسید.
تابستان 1396 بود که جبهه مقاومت اسلامی و ارتش سوریه با تدبیری که اندیشیده شد، حمله همه جانبه ای را از شرق و جنوب استان های الرقه و دیرالزور به مواضع داعش و پایتخت آن یعنی الرقه ترتیب دادند؛ کردهای سوری نیز در همین زمان از شمال عملیات خود را علیه این گروه تروریستی آغاز کرده بودند.


داعش در منگنه نیروهای مقاومت اسلامی، ارتش سوریه و کردها قرار گرفت؛ آمریکایی ها بارها برای نجات عناصر و سرکردگان آن مواضع ارتش سوریه را بمباران کردند که هر بار اعلام می کردند که اشتباهی صورت گرفته است؛ هر چقدر عملیات آزادسازی دیرالزور و الرقه پیش می رفت در مقابل حملات بمب افکن های آمریکایی به مواضع ارتش سوریه و بعضا مقاومت اسلامی نیز افزایش می یافت.


آبان ماه سال 1396 بود که سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه خبر آزادسازی دو استان الرقه و دیرالزور از دست گروه تروریستی داعش را اعلام کرد و موجب خوشحالی مردم سوریه، منطقه و خانواده معظم شهدای مدافع حرم شد.
شکست داعش در دو استان یاد شده یعنی پایان خلافت چندساله این گروه تروریستی در سوریه که چند روز قبل از آن نیز این مساله در عراق اتفاق افتاده بود.


شکست داعش در سوریه یعنی شکست برنامه ها و تلاش های آمریکا، انگلیس، فرانسه، عربستان، قطر، ترکیه و به ویژه رژیم صهیونیستی در منطقه که با زحمات و دستان پرتوان جبهه مقاومت اسلامی به همراه ارتش روسیه صورت گرفت.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی سوریه درباره ابزاری بودن داعش در دستان آمریکا می گوید، گروه تروریستی داعش ابزار دست آمریکا برای تحقق بخشیدن به اهداف شوم خود از جمله طرح خاورمیانه بزرگ در منطقه است.


' بسام ابوعبدالله ' در گفت وگو با ایرنا در ارتباط با حوزه فعالیت های داعش در سوریه افزود : اطلاعات موجود حکایت از آن دارد که تمامی مناطق فعالیت و حضور گروه تروریستی داعش در سوریه تحت اشراف نیروهای آمریکایی قرار دارد.
وی با اشاره به این که برخی از مناطق استان دیرالزور در شرق سوریه و پایگاه نظامی التنف هم مرز با عراق و اردن محل فعالیت گروه تروریستی داعش و نیروهایی آمریکایی است، گفت: این امر نشان از آن دارد که آمریکا خواستار ادامه تنش در این مناطق است و نمی خواهد به حضور داعش در آن پایان دهد و به همین دلیل وقتی ارتش سوریه چندی پیش در صدد حمله به مواضع داعش در دیرالزور و پاکسازی عناصر آن از لوث وجود تروریست ها برآمد، آمریکا تهدید کرد که نیروهای نظامی سوریه را بمباران خواهد کرد.


رئیس مرکز مطالعات راهبردی سوریه از رابطه موجود میان آمریکا و داعش به عنوان یک رابطه ' دو جانبه ' یاد کرد و ابراز داشت: در واقع می توان گفت که داعش موجودیت خود را مدیون حضور نظامی آمریکا در سوریه می داند.
ابوعبدالله افزود: آمریکا از ابتدای تاسیس گروه ترویستی داعش در سوریه به طور مستقیم از این گروه حمایت کرده و در همین رابطه در نقاط و موارد مختلف برای جلوگیری از شکست تروریست های داعش از بمب افکن های خود علیه نیروهای سوری بهره برده است که حمایت یانکی ها از داعش در شهر تدمر در استان حمص در مرکز سوریه نیز شاهدی بر این مدعاست.


وی همچنین با اشاره به گستره حمایتی آمریکا از داعش گفت: پس از شکست داعش از نیروهای مقاومت اسلامی و ارتش سوریه در آبان ماه سال 1396 و از بین رفتن خلافت خودخوانده آن در استان های الرقه و دیرالزور، آمریکا با گردآوری عناصر پراکنده داعش در برخی از مناطق اقدام به سازماندهی دوباره عناصر این گروهک کرد و در واقع حیات جدیدی به آنها بخشیدید تا از آنها علیه ارتش سوریه و نیروهای همپیمان استفاده کند.
این کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به تاریخچه روابط آمریکا و داعش از آن به عنوان یک 'رابطه بی شرمانه، علنی و برملا شده' نام برد.
ابوعبدالله در مورد علل و عوامل حمایت آمریکا از این گروه تروریستی نیز گفت: در واقع واشنگتن با حمایت از داعش به دنبال تحقق بخشیدن به اهداف متعدد خود در منطقه است و این امر شکل علنی به خود گرفته است.


وی افزود: آمریکا در وهله اول با تشکیل این گروه تکفیری - وهابی در صدد متلاشی کردن کشورهای اسلامی و در وهله بعد به دنبال دستیابی به منابع ثروت در عراق و سوریه است.
ابوعبدالله از 'حفظ امنیت رژیم صهیونیستی' به عنوان سومین عامل حمایت آمریکا از داعش نام برد و گفت: در واقع داعش هم اکنون به نمایندگی از سوی رژیم اسراییل در حال نبرد با مسلمانان و ملت های منطقه است و در حقیقت واشنگتن می خواهد مبارزه جهان اسلام با رژیم اشغالگر قدس را به نبرد در میان مسلمانان تبدیل کند و به آن بعد اسلامی اسلامی ببخشد.


وی ادامه داد: بی هیچ شک و تردیدی این امر سبب آسودگی خاطر صهیونیست ها خواهد شد و این همان چیزی است که مقامات رژیم صهیونیستی به طور آشکار به آن اذعان کرده اند.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی سوریه همچنین با اشاره به تامین مالی تروریست های داعش تاکید کرد: هزینه جنگ تروریست ها در عراق و سوریه از سوی برخی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تامین شد و آمریکا نیز با حمایت های تسلیحاتی خود از تروریست ها در صدد چنگ انداختن بر منابع ثروت منطقه است و به همین دلیل ملاحظه می کنیم که باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا اعلام کرد که ریشه کن شدن داعش نیازمند گذشت یک دهه است، اما شکست داعش در آبان ماه گذشته که به برکت خون هزاران شهید در عراق و سوریه صورت گرفت، نشان داد که نقشه شوم آمریکا برای منطقه نقش بر آب شده است.

*** حمایت آمریکا از نیروهای دمکراتیک، داعش و دیگر گروه های تروریستی

آمریکا هم اکنون در حدود 2 هزار و 500 نیرو در سوریه دارد که بیش از دو هزار نفر آن در استان حسکه در شمال شرق سوریه حضور دارند و کمتر از 500 نفر آنها نیز در جنوب سوریه در پایگاه التنف (هم مرز سوریه عراق و اردن) اقامت دارند؛ آمریکا در سال های اخیر از پایگاه های خود در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و بعضا شمال دریای مدیترانه اقدام به پرواز بمب افکن ها و بمباران مناطق مختلف سوریه کرده است.
آمریکا در سوریه در مجموع از نیروهای دمکراتیک (کردها و عرب ها)، گروه تروریستی داعش و تحریر الشام (و گروه های تابعه) که درحال جنگ با حکومت سوریه هستند، حمایت همه جانبه می کند (البته کردها با ارتش سوریه جنگ نمی کنند و با داعش درگیر هستند)؛ نکته جالب این که حمایت از هر سه این گروه ها در عین تضاد میان آنها در راستای تامین امنیت رژیم صهیونیستی می باشد.
عناصر موسوم به نیروهای دمکراتیک سوریه در یکسال گذشته با حمایت آمریکا و همپیمانانش با انجام عملیات نظامی توسعه طلبانه در شمال و شمال شرق سوریه قلمرو مناطق تحت اشغال خود را در دو استان الرقه و دیرالزور گسترش داده اند که مساحت تحت تصرف آنها در خاک سوریه هم اکنون به حدود 25 درصد رسیده است.


نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که آمریکا هیچگاه با داعش در سوریه سرشاخ نشده و حتی در بسیاری از مواقع که عناصر این گروه تروریستی در محاصره نیروهای مقاومت اسلامی و ارتش سوریه قرار گرفته اند برای نجات تروریست ها مواضع ارتش سوریه و مقاومت اسلامی را بمباران کرده است؛ فقط آن که هرگاه تضادی میان منافع نیروهای دمکراتیک و داعش به وجود آمده یانکی ها از نیروهای دمکراتیک حمایت کرده اند.


چندی پیش حمایت آمریکا و ائتلاف غربی از نیروهای دمکراتیک در مقابل داعش که با بمباران موضع داعش در استان دیرالزور(شرق سوریه) همراه بود، منجر به کشته شدن شماری از ساکنان استان های حسکه شد، اقدامی که با اعتراض مقامات دمشق همراه بود.
وزارت خارجه سوریه طی نامه ای (در 14 خرداد ماه) به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل به کشتار مردم بی گناه سوری و تجاوز صورت گرفته به تمامیت ارضی این کشور توسط ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا شکایت کرد.


وزارت خارجه سوریه در این نامه تاکید کرد که این ائتلاف نامشروع موسوم به بین المللی به حملات خود علیه غیرنظامیان سوریه ادامه می دهد و در روز 13 خرداد ماه جاری خانه های غیرنظامیان در روستای جزاع در استان حسکه را بمباران کرد و در روز یکشنبه گذشته نیز اهالی روستای ذیب جزاع حسکه و در همان روز روستاهای دحو، الدشیشه، تل الشایر و مجتمع های مسکونی در حومه الشدادی در این استان را آماج حملات خود قرار داد.
وزارت خارجه سوریه در نامه خود آورده است: در این حملات 22 غیرنظامی کشته و خانه ها و تاسیسات زیربنایی در این روستاها ویران شد.
این وزارتخانه متذکر شده، آمریکا با کشتار غیرنظامیان و همکاری با داعش می خواهد بحران سوریه طولانی شود و اقدامات آمریکا علیه سوریه، صلح و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار داده است.


چندی پیش نیز نهاد موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه که وابسته به مخالفان سوری می باشد، اعلام کرد که از تابستان 2014 (1393) تا 11 خرداد ماه سال جاری بیش از سه هزار و 227 شهروند سوری از جمله 796 کودک در حملات هوایی ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا به استان های حسکه، الرقه، دیرالزور، حلب و ادلب کشته شدند.
ستاد مشترک نیروهای ائتلاف نیز در گزارش ماهیانه خود اعلام کرد که از اوت 2014 تا اواخر اوریل 2018 حدود 29 هزار و 358 بار سوریه و عراق را بمباران کرده است.

** اسد: آمریکا باید خاک سوریه را ترک کند

افزایش تحرکات آمریکا در سوریه باعث شده که بشار اسد رییس جمهور سوریه در ماه جاری دو بار اعلام کند که آمریکایی ها باید از خاک سوریه خارج شوند.
اسد دهم خرداد ماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسی 'روسیا الیوم ' درباره موضع دمشق نسبت به حضور آمریکا در این کشور گفت: ما وجب به وجب سوریه را آزاد خواهیم کرد و آمریکایی ها باید خاک کشورمان را ترک کنند و به هر حال آنها در نهایت به یک شکلی این کشور را ترک خواهند کرد.
وی تاکید کرد: آمریکایی ها بی هیچ پایه و اساس قانونی به عراق رفتند و ببینید که بر سر آنها چه آمد، آنها باید درس عبرت بگیرند، عراق یک مورد استثنایی نبود و سوریه نیز یک مورد استثنایی نیست، زیرا مردم دیگر حضور بیگانگان را در این منطقه نمی پذیرند.


اسد توضیح داد: آمریکا پس از آزادسازی حلب و دیرالزور توسط ارتش سوریه و قبل از آن حمص و در حال حاضر حومه دمشق برگ برنده هایش را از دست داد، زیرا تحریر الشام برگ برنده اصلی واشنگتن بود، اما وقتی این گروه تروریستی رسوا و معلوم شد که جزو القاعده است، آنان به دنبال یافتن برگ برنده دیگری برآمدند، این برگ برنده نیروهای دمکراتیک سوریه بود.
رییس جمهور سوریه در گفت وگو با روزنامه «میل آن ساندی» که روز گذشته (یکشنبه) منتشر شد، همچنین اعلام کرد: حضور مستشاران ایرانی در سوریه بنا به دعوت دمشق و کاملا قانونی است، اما حضور نیروهای آمریکایی و انگلیسی غیرمشروع و غیرقانونی و حتی تجاوز نظامی محسوب می شود.


رییس جمهوری سوریه افزود: حضور نیروهای دو کشور آمریکا و انگلیس در خاک سوریه تجاوز به حاکمیت کشور ما است.
اسد گفت: سازمان کلاه سفیدها که در مناطق مختلف سوریه حضور دارد، شاخه ای از گروه تروریستی جبهه النصره وابسته به القاعده است و ما این سازمان را ابزار دست انگلیس می دانیم که از آن در روابط بین الملل خود استفاده می کند.


رئیس جمهوری سوریه در خصوص گروهک تروریستی داعش نیز گفت: ما طرف اصلی نبرد با این گروه تروریستی هستیم و در چند سال گذشته با حمایت روس ها و ایرانی ها با داعش جنگیدیم؛ در واقع ائتلاف نظامی غربی به سرکردگی آمریکایی از داعش حمایت می کند، زیرا هر وقت ارتش سوریه به داعش حمله کرد و یا از سوی داعشی ها مورد حمله قرار گرفت، غربی ها ارتش سوریه را مورد تهاجم قرار دادند.
وی توضیح داد: ارتش سوریه ظرف چند روز گذشته به داعش در شرق کشور حمله کرد و آنها را شکست داد، اما در همان هنگام آمریکایی ها نیروهای ما را مورد حمله قرار دادند.


وی افزود: ما با تروریست های دست پرورده انگلیس، فرانسه و آمریکا در سوریه می جنگیم؛ ما در این جنگ پشتوانه مردمی ملت سوریه را در اختیار داریم و به همین دلیل پیشرفت می کنیم.
نکته اساسی این که با توجه به شکست گروه تروریستی داعش در سوریه، آمریکا هم اکنون به دنبال حفظ عناصر باقیمانده این گروهک در سوریه است و به این سادگی ها دست از حمایت خود از داعش بر نمی دارد.

 

کد مطلب: 65423
زمان انتشار: دوشنبه 21 خرداد 1397 - 08:53:40
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب