به روز شده: 14 ساعت و 43 دقیقه قبل
کد مطلب: 65548
زمان انتشار: دوشنبه 28 خرداد 1397 - 13:07:15

معاون آموزش و پرورش: 33 هزار پایگاه تابستانی میزبان 5 میلیون دانش آموز هستند

معاون آموزش و پرورش: 33 هزار پایگاه تابستانی میزبان 5 میلیون دانش آموز هستند
کودکان  - معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه شعار امسال برنامه های اوقات فراغت 'حمایت از کالاهای ایرانی، هر دانش آموز یک مهارت' است،گفت: حدود 33 هزار پایگاه تابستانی آماده پذیرایی از 5 میلیون دانش آموز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علیرضا کاظمی روز دوشنبه در نشست خبری با موضوع اوقات فراغت و فعالیت های تابستانی دانش آموزان اظهار داشت: این پایگاه ها شامل مدارس فعال و توانمند، مجتمع های ورزشی و کانون های درون و برون مدرسه، هزار و 200 کانون فرهنگی و تربیتی، 750 دارالقرآن و مراکز کانون پرورش فکری است. 
وی تصریح کرد : سال 95 با 24 هزار پایگاه تابستانی چهار میلیون و 223 هزار دانش آموز و در سال 96 با 31 هزار و 39 پایگاه حدود 4 میلیون و 275 هزار دانش آموز از برنامه ها استفاده کردند. 
معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : برای اولین بار امسال با دستور وزیر آموزش و پرورش تمامی فعالیت های تابستانی تجمیع و در قالب یک دستورالعمل به استان‌ها ابلاغ شد، گفت : در نهایت یک بسته سیاستی را در اختیار استان ها قرار دادیم. 
کاظمی یادآور شد : رویکرد برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان در تابستان عدالت بخشی، مهارت آفرینی، مهارت های اجتماعی، حمایت از کالاهای ایرانی، تمرکز بر فعالیت های نرم فرهنگی، توجه به مناطق محروم و روستایی، تقویت روحیه خودباوری، مسئولیت پذیری و بستری برای رشد و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان است. 
وی افزود : از آنجا که عصاره سند تحول، تعلیم و تربیت ساحتی با تمرکز بر ساحت های غیر علمی است ما نیز تاکید داریم فرصت تابستان را بر ساحت غیرعلمی متمرکز کنیم زیرا به اندازه کافی در طول سال تحصیلی بر ساحت علمی پرداخته می شود. 
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به برنامه‌های دستگاه های مختلف زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش در ایام تابستان اشاره کرد و گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با 9 برنامه، معاونت تربیت بدنی و سلامت با 10 برنامه، معاونت پرورشی و فرهنگی با 37 برنامه، سازمان دانش آموزی با 6 برنامه، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با 14 برنامه، سازمان بسیج دانش آموزی با 4 برنامه و سازمان جمعیت هلال احمر با ۸ برنامه به استقبال دانش آموزان در ایام تابستان می روند. 
کاظمی با بیان اینکه در مجموع برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان ۸ هفته به طول می انجامد، اظهار داشت: آیین افتتاحیه این برنامه‌ها نهم تیرماه در مراسمی نمادین در سراسر کشور و در تهران در کانون فرهنگی تربیتی سلمان فارسی منطقه ۱۰ برگزار می شود.
وی افزود: تمامی برنامه ها، اماکن و مراحل پیش ثبت نام در پایگاه های اوقات فراغت دانش آموزان در سامانه tabestan.medu.ir در دسترس خانواده ها قرار گرفته است و آنها می توانند با وارد کردن کد ملی دانش آموز وارد سامانه شده و رشته های مورد نظر و مکان هایی که برنامه ها ارائه شده است را مشاهده کنند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: از خانواده‌ها انتظار داریم به این فرصت استثنایی بها دهند زیرا برنامه های اوقات فراغت وزارت آموزش و پرورش که در قالب سبد برنامه های تابستانی تدارک دیده شده، می تواند به توانمندسازی و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان کمک کند.
کاظمی بیان داشت: همچنین از اصناف، کسبه و کارخانجات نیز درخواست داریم زمینه جذب و به ‌کارگیری و توسعه مهارت های حرفه ای را برای دانش آموزان فراهم کنند زیرا بسیاری از دانش آموزان علاقه مند به فعالیت در محیط کسب و کار هستند و از آنجا که آموزش و پرورش با محدودیت های بسیاری مواجه است دستگاه‌ها می‌توانند امکانات خود را در اختیار ستادهای اوقات فراغت دانش آموزان قرار دهند تا در راستای غنی سازی ایام تابستان برای دانش آموزان گام های مهمی برداشته شود.
وی در ادامه به برنامه های حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی در ایام تابستان اشاره کرد و گفت: در مجموع ۳۷ برنامه طراحی شده که ۱۷ برنامه آن ملی و مهمترین برنامه شامل برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه است که در مجموع حدود ۷ میلیون دانش‌آموز در مرحله آموزشگاهی در این دوره از مسابقات شرکت کرده اند.
معاون وزیر آموزش و پرورش از برگزاری سومین دوره مسابقات قرآن ویژه فرهنگیان، برگزاری اردوی بنیاد علوی برای دانش آموزان مناطق محروم با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر، برگزاری اردوی زیارتی اولی ها برای ۱۰ تا ۱۵ هزار دانش آموز با همکاری آستان قدس رضوی، برگزاری اردوی راهیان نور غرب و شمال غرب که از ۱۰ تیر ماه آغاز می‌شود و ۱۰ هزار دانش‌آموز در این اردوها شرکت می‌کنند و برگزاری اردوی مناطق مرزی با حضور هزار و 50 دانش آموز را از دیگر برنامه های این معاونت در ایام تابستان عنوان کرد.
کاظمی همچنین برگزاری جشنواره مسابقات فرهنگی هنری با حضور ۲ هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز برگزیده و نخبه فرهنگی و هنری، برگزاری ۱۸ کنگره ملی پرسش مهر ریاست جمهوری که در مجموع ۵ میلیون دانش‌آموز و خانواده آنها در این مسابقه شرکت کردند و برگزاری جشنواره گلدسته های سبز در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای دعوت به نماز که از ۱۹ اردیبهشت شروع شده و تا اول مهر ادامه دارد را در ردیف دیگر برنامه های معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش در تابستان امسال برشمرد.
وی اظهار داشت: در حوزه تربیت بدنی و سلامت نیز حدود یک میلیون و 500 هزار دانش آموز در ۱۱۰ هزار کلاس کانون‌های مدرسه حضور یافته و جذب فعالیت های تابستانی می شوند.
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: برگزاری اردوهای آموزشی - تشکیلاتی طلایه داران فردا در ۳۱ استان برای ۲۰ هزار دانش آموز، برگزاری اردوهای آموزشی با موضوع فضای مجازی و دوره مهارت افزایی دانش آموزان و طرح کندوی کتاب از جمله برنامه‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در ایام تابستان است.
کاظمی با اشاره به اینکه سازمان دانش آموزی نیز در یک هزار و ۵۱۶ پایگاه اوقات فراغت برنامه هایی را برای بیش از دو میلیون دانش آموز تدارک دیده است، اضافه کرد: برگزاری اردوهای زیارتی اماکن مقدس مشهد، قم و جمکران برای ۳۰ هزار دانش آموز، برگزاری کنگره و مجمع عمومی سازمان دانش آموزی برای ۳۰۰ نفر، برگزاری دوره های آموزشی تربیت مدرس و اردوی ملی پیشتازان و فرزانگان را از دیگر برنامه های این سازمان در ایام تابستان برشمرد.
وی با بیان این مطلب که سازمان بسیج دانش‌آموزی نیز اردوی طرح هجرت ۱۰ روزه را به منظور مرمت و زیباسازی مدارس در تابستان امسال به اجرا در می آورد، یادآور شد: سال گذشته حدود ۷۰ هزار دانش آموز در این اردو شرکت کردند و پیش‌بینی می‌شود امسال این تعداد افزایش داشته باشد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش یکی از مهمترین برنامه های سازمان بسیج دانش آموزی و برگزاری دوره تشکیلاتی - تربیتی یاران ولایت ویژه دانش آموزان دوره متوسطه دوم به منظور پذیرش مسئولیت بسیج مدارس ذکر کرد و با بیان اینکه این دوره برای ۱۸ هزار دانش آموز برگزار می شود از برگزاری اردوهای دانش آموزی دوستی و دایر کردن پایگاه اوقات فراغت در ۳۱ استان و ۳۷۱ شهر ویژه تشکل های سازمان جمعیت هلال احمر به عنوان برنامه های این سازمان در ایام تابستان نام برد.

 برگزاری 13 هزار و 500 اردوی دانش آموزی در 8 ماه گذشته
کاظمی ادامه داد: از ابتدای مهر تا پایان اردیبهشت 13 هزار و 500 اردو در سطح کشور برگزار شده است که هزار و 544 اردو با قطار، ۱۶۹ مورد به صورت هوایی، ۳۳ مورد دریایی، ۲۲ هزار و ۷۱ مورد نیز با اتوبوس انجام شده است.
وی با بیان اینکه در مجموع یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز از فضای اردویی در این مدت استفاده کرده اند، گفت: ارتقای ضریب امنیت اردوها از مهمترین سیاست‌های آموزش و پرورش است که با برنامه هایی همچون ایجاد مرکز کنترل اردویی که دستاورد آن کاهش ۳۰ درصدی حوادث در اردوهای دانش آموزی بوده، برگزاری دوره های آموزشی برای۱۶۰ هزار نفر از همکارانی که آمادگی برای کمک به برگزاری اردوها را داشته‌اند در قالب ۳۲ ساعت آموزشی و بازنگری شیوه ها و دستورالعمل های اردویی این سیاست دنبال شده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تقویت اردوهای راهیان نور را در دستور کار داریم، گفت: با توجه به ظرفیت و فضای لازم در حوزه تربیتی، این اردوها فرصت طلایی برای ارائه آموزش مهارت های زندگی به دانش آموزان تلقی می شود که با کمک بسیج و سپاه این اردوها را تقویت خواهیم کرد.
کاظمی دیگر برنامه‌های این معاونت را توجه به دانش آموزان مناطق محروم برای برخورداری از حوزه‌های منطقه‌ای و استانی برشمرد و افزود: دستورالعمل برگزاری اردوهای یک روزه منطقه ای با رویکرد هویت بخشی، مهارت آموزی و حمایت از کالای ایرانی تدوین شده و آخرین مراحل را برای ابلاغ می‌گذراند.
وی تصریح کرد: به دنبال این هستیم تا اردوهای ورزشی، علمی، کارآفرینی و قرآن را در استان ها با مشارکت بخش خصوصی طراحی کنیم تا دانش آموزان با توجه به سلیقه خود در این اردوها شرکت کنند.
کاظمی با اشاره به اینکه از بخش خصوصی درخواست داریم در این زمینه و در چارچوب ضوابط به کمک آموزش و پرورش بیایند، گفت: تلاش می‌کنیم ضریب امنیت اردوها افزایش یابد و نگاه ما این است که این اردوها در روزهای پنجشنبه برگزار شود.
وی توجه به مهارت ها و فضایل اخلاقی، مهارت های اجتماعی و ارتباطی را محور دیگر فعالیت های معاونت پرورشی و فرهنگی برشمرد و اظهار داشت: آموزش مهارت های اجتماعی به دانش آموزان را در دو بخش برنامه درسی رسمی و ملی و فوق برنامه دنبال می کنیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در قالب برنامه درسی رسمی، درس تفکر و سبک زندگی اسلامی با طراحی 10 مهارت و 12 سرفصل طراحی شده است که این مهارت ها شامل آداب و مهارت های زندگی، دوست یابی، حل مساله، مهارت نه گفتن، تصمیم‌گیری، همدلی، درک متقابل، کنترل خشم، دوران بلوغ و کنترل استرس و اضطراب است.
کاظمی ادامه داد: ۱۲ سرفصل نیز شامل سرفصل هایی همچون مدیریت استرس، ارتباط دانش آموزان با یکدیگر، حل مساله، مدیریت احساسات، تصمیم گیری، تفکر خلاق، خودآگاهی، خود شناسی و تفکر نقادانه است.
وی افزود: در حوزه فوق برنامه نیز دو برنامه توانمندسازی روانی و اجتماعی دانش آموزان و مدارس دوستدار زندگی را مدنظر داریم که حاوی 6 فضیلت و 22 مهارت اخلاقی است که برای دو میلیون دانش آموز دوره متوسطه اول و دوم در پایه های نهم و دهم طراحی شده است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه این کتاب مهرماه امسال در اختیار معلمان و دانش آموزان قرار می گیرد، در زمینه مدارس دوستدار زندگی نیز گفت: سال گذشته در 5 مدرسه شهر تهران این طرح با کمک سازمان بهزیستی به مرحله اجرا درآمد و مهرماه امسال بنا داریم در هر استان و به صورت آزمایشی در یک مدرسه اجرا کنیم.
کاظمی از مهمترین برنامه‌های این معاونت را تقویت هسته‌های مشاوره و تشکیل شبکه بزرگ همیار مشاور در حوزه مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی، برگزاری دومین دوره آموزشی بهداشت روان برای 400 هزار نفر از فرهنگیان و برگزاری دوره آزمون سلامت روان برای حدود سه میلیون دانش آموز عنوان کرد.

منبع: ایرنا

کد مطلب: 65548
زمان انتشار: دوشنبه 28 خرداد 1397 - 13:07:15
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب