به روز شده: 5 ساعت و 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 65570
زمان انتشار: سه شنبه 29 خرداد 1397 - 13:07:35

لوبلاگ: اسرائیل ایدئولوژی داعش را آشکارا ترویج می کند

لوبلاگ: اسرائیل ایدئولوژی داعش را آشکارا ترویج می کند
حقوق بشر  > جهان  - نشریه آمریکایی لوبلاگ نوشت: اسرائیل، در حالی که آمریکا متحد و پشتیبان این رژیم به ریشه کن کردن داعش و خلع ید آن در خاورمیانه متعهد شده است، ایدئولوژی این گروهک بنیادگرا را ترویج می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،'عمر بدّار' معاون مرکز عرب آمریکایی و تحلیلگر سیاسی ر ادامه گزارشی با عنوان 'اسرائیل آشکارا ایدئولوژی داعش را ترویج می دهد' در این تارنمای آمریکایی افزود: سابقه دهشتناک ارتش اسرائیل در جنایات، دیرپایی است که برهمگان ثابت شده است. استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی برای پوشاندن مناطق غیرنظامی با بمب های خوشه ای و کشتن روزنامه نگاران، از نمونه های انگشت شمار قساوت های این رژیم است و هیچ قانون اخلاقی حاکم بر این اقدامات ارتش اسرائیل وجود ندارد.

* استفاده اسرائیل از لفاظی های داعش علیه ایران
اما هفته گذشته، 'آویخای ادرعی' (Avichay Adraee) سخنگوی ارتش اسرائیل پیامی مضحک ویدیویی دو قسمتی برای مخاطبان عرب، در توییتر منتشر کرد و با استفاده از لفاظی های تند و ضد شیعی منصوب به محققان داعش، از اعراب سنی خواست علیه ایران بسیج شوند. با تنها لحظه ای اندیشیدن، درمی یابیم زمانیکه ایالات متحده متحد و پشتیبان رژیم اسرائیل به ریشه کن کردن داعش و خلع ید آن در خاورمیانه متعهداست، اسرائیل در سوی دیگر ایدئولوژی این گروهک بنیادگرا را ترویج می دهد. به عبارتی ویدئوی ادرعی فرقه گرایی را تحریک نمی کند بلکه به عمق متون قدیمی اسلامی می رود و با نقل قول از اسلامگرایان تندرو، به خصومت علیه شیعیان دامن می زند.
ادرعی در ویدیوی خود به مخاطب ادعا می کند 'آیا شما نوشته های دانشمندان مذهبی را که آشکارا به شما در مورد تهدیدهای شیطانی ایران هشدار داده اند، نخوانده اید؟'
دانشمندان مورد نظر وی نقل قول های ایدئولوژیک گروه هایی مانند داعش را بازگو می کند. به عنوان مثال، ادرعی از 'محمد ابن عبد الوهاب' از واعظان قرن هیجدهم را، که الهام بخش نظرات تند و غیر قابل تحملی از اسلام بود، نقل قول کرد و مدعی شد شیعیان بیش از آنکه برای یهودیان و مسیحیان مضر باشند، مایه زیان خود اسلام هستند.
پس از آن ادرعی به عقبتر رفت و به نقل از 'ابن تیمیه' بنیانگذار وهابیت در قران 13 نوشت 'تهدید شیعه به اهل سنت، همان تهدیدی است که هم اکنون توسط ایران درک می کنیم'. وی در ادامه به نقل از بنیانگذار وهابیگری ادعا کرد 'شیعیان اساسا منافق و دروغگو هستند که با جعل باعث ویرانی اسلام می شوند'. وی نوشت 'اتحاد هر کشوری با ایران شکست در زندگی این دنیا و مجازات را در زندگی پس از مرگ در پی خواهد داشت. '

** دامن زدن اسرائیل به فرقه گرایی در خاورمیانه
اگر چه بسیار عجیب است ببینیم سخنگوی دولت یهود با استفاده از متون اسلامی به مباحث مربوط به الهیات مسلمان بپردازد و اینکه چه مجازاتی در انتظار مسلمانان متحد با ایران در زندگی پس از مرگ است، اما چنین تلاش هایی را می توان به تنش های فرقه ای که حال در خاورمیانه وجود دارد، نسبت داد. این تنش ها پس از حمله ایالات متحده در سال 2003 به خشونت های گسترده در عراق منجر شد و پس از جنگ داخلی در سوریه، پیچیده تر شد.
در واقع فرقه گرایی یک مشکل بزرگ و خونین برای منطقه است، اما اسرائیل از آن به عنوان فرصتی علیه دشمنان منطقه ای خود، به ویژه حزب الله و ایران، بهره می برد. اینکه اسرائیل از هرگونه تلاشی برای ترویج نگرانی درباره ایران دریغ نمی کند، موضوع تازه ای نیست اما دامن زدن بر فرقه گرایی از حوزه های جدیدی است که طی چند دهه گذشته هزینه های زیادی برای اسرائیل داشته و منجر به بی مصرف شدن افسانه تلاش اسرائیل برای صلح در منطقه شده است.
علاوه بر خشونت های فرقه ای، بحث های زیادی در مورد 'اتحاد اسرائیل و اعراب سنی' علیه ایران وجود دارد، به ویژه اینکه اسرائیل امیدوار است با افزایش همکاری با کشورهای عربی خلیج فارس این اتحاد را محکم کند. ناگفته نماند افکار عمومی عرب برای اتحاد با اسرائیل به دو دسته تقسیم می شود: کسانی که پیش شرط پایان دادن به اشغال سرزمین های فلسطینی را برای اتحاد با اسرائیل قائل شده اند و کسانی که با بدون در نظر داشتن هیچ شرطی، با هرگونه اتحاد با این رژیم بطور کلی مخالف هستند. بر

* 98 درصد عربستانی ها مخالف اتحاد دولت سعودی با اسرائیل علیه ایران
بر اساس آمار موجود کسانی که از اتحاد با اسرائیل علیه ایران حمایت می کنند، تنها 1٪ جمعیت امارات متحده عربی و 2٪ جمعیت عربستان را تشکیل می دهند.
حال در این اوضاع در حالی که دولت ترامپ (رئیس جمهوری آمریکا) چشم خود را بر ترویج ایدئولوژی داعش توسط اسرائیل و جنایاتش در غزه بسته است، مجلس سنای ایالات متحده درخواست بررسی مستقل صادر کرده و خواسته است اگر افراد یا واحدها اقدام به هدف قراردادن غیرنظامیان کنند، بر اساس قانون 'لهی لا' (قانونی داخلی در آمریکا که وزارت امور خارجه و وزارت دفاع این کشور را از ارائه کمک نظامی به واحدهای نیروی امنیتی خارجی که آمریکا ناقض حقوق بشر می داند، منع می کند)، از دریافت کمک ها، آموزش و تجهیز از سوی ایالات متحده محروم شوند.
کنگره آمریکا نیز با ارائه لایحه ای، ممنوعیت کمک آمریکا برای استفاده ارتش اسرائیل در سوء استفاده از کودکان فلسطینی را در دستور کار قرار داده است.

* 'تارنمای لوبلاگ از نام جیم لوب سردبیر این تارنما، روزنامه نگار کهنه کاری که گزارش های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می نوشت گرفته شده است. این تارنما اولین وبلاگ برای دریافت جایزه 'آرتور راس' برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آکادمی دیپلماسی آمریکا در سال 2015 بود. این تارنما در سال 2008 راه اندازی شد و هدفش بیشتر تحلیل سیاستهای اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران بود'.

منبع: ایرنا

کد مطلب: 65570
زمان انتشار: سه شنبه 29 خرداد 1397 - 13:07:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد