به روز شده: 14 ساعت و 42 دقیقه قبل
کد مطلب: 65580
زمان انتشار: چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 14:20:16

ابراز خرسندی رژیم صهیونیستی از خروج آمریکا ازشورای حقوق بشر/بیانیه اتحادیه اروپا درباره اقدام آمریکا

ابراز خرسندی رژیم صهیونیستی از خروج آمریکا ازشورای حقوق بشر/بیانیه اتحادیه اروپا درباره اقدام آمریکا
حقوق بشر  > جهان  - رژیم صهیونیستی از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که به داشتن مواضع ضد اسرائیلی متهم شده بود ابراز خرسندی کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ رژیم صهیونیستی از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ابراز رضایت کرد. اسرائیل روز چهارشنبه از تصمیم آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که به داشتن مواضع ضد اسرائیلی متهم شده بود ابراز خرسندی کرد. آمریکا روز سه شنبه از خروج از این نهاد خبر داد و آن را به ریاکاری و اتخاذ مواضع ضد اسرائیلی متهم کرد. 
دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد اسرائیل از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد برای این تصمیم شجاعانه در مقابله ریاکاری و دروغ پردازی شورای ظاهرا حقوق بشر سازمان ملل متحد قدردانی می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که شورای حقوق بشر در طول سالها نشان داد که نهادی ضد اسرائیلی و متخاصم است که به ماموریت خود برای دفاع از حقوق بشر خیانت می کند.

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل در صفحه توئیتر خود به زبان فارسی نوشت: ­اسرائیل از تصمیم آمریکا برای خروج از کمیته دورو و دورنگ حقوق بشر استقبال می کند. این کمیته به جای رسیدگی به رژیم هایی که به صورت پی در پی به نقض حقوق بشر مشغولند، انرژی خود را صرف اسرائیل، تنها دموکراسی واقعی در خاورمیانه می کند.

نماینده دائم رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد هم از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد استقبال کرد.شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال دو هزار و شش با هدف بهبود و حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان تشکیل شد اما گزارش های این نهاد اغلب برخلاف اولویت های آمریکا بود. از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در اوایل سال دو هزار و هفده، آمریکا از یونسکو خارج شد، بسیاری از کمک های مالی خود به نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد را قطع کرد و همچنین از توافق آب و هوایی پاریس و توافق هسته ای ایران که توسط سازمان ملل متحد تصویب شده بود خارج شد. 
همچنین این برای نخستین بار نیست که آمریکا از شورای حقوق بشر خارج می شود . دوازده سال پیش دولت جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا هم شورای حقوق بشر را تحریم کرده بود.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری ضمن اعلام رسمی خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مدعی شد: شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با مسائل حقوق بشر منافقانه برخورد می کند.

مایک پمپئو گفت: این شورا در انجام وظیفه خود موفق نبوده است.
وی ادعا کرد: برخی از کشورهای عضو این شورای خود ناقض حقوق بشر هستند و به حقوق بشر احترام نمی گذارند.

 بیانیه اتحادیه اروپا درباره تصمیم آمریکا به خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل

در پی تصمیم آمریکا برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، بخش خارجی اتحادیه اروپا بیانیه ای صادر کرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا در این بیانیه آمده است، آمریکا امروز تصمیم خود را برای خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که این کشور در سال 2016 برای یک دوره سه ساله به عضویت آن درآمده بود اعلام کرد. 
سخنگوی بخش خارجی اتحادیه اروپا درباره تصمیم اخیر آمریکا بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است آمریکا همواره در خط مقدم دفاع از حقوق بشر در سراسر جهان و برای سالیان زیادی شریک قوی برای اتحادیه اروپا در شورای حقوق بشر بوده است. تصمیم امروز این خطر را دارد که نقش آمریکا را به عنوان پیشرو و حامی دموکراسی در عرصه جهانی تضعیف کند. اتحادیه اروپا با این حال به دفاع از حقوق بشر و آزادی های اساسی در مجامع چندجانبه یا در سراسر جهان ادامه می دهد و هر زمانی که امکانپذیر باشد با آمریکا همکاری خواهد کرد. 
تقویت و دفاع از بحث حقوق بشر در قلب سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یکی از ستون های مرکزی نظام مبتنی بر سازمان ملل است. اتحادیه اروپا به نوبه خود به شورای حقوق بشر به عنوان نهاد اصلی سازمان ملل در بحث دفاع از حقوق بشر و آزادی های اساسی در سراسر جهان پایبند باقی مانده است. ما بار دیگر بر حمایت خود از فعالیت موثر و مفید شورای حقوق بشر تاکید می کنیم و به همکاری با همه کشورها و نهادهای مدنی به منظور تقویت شورا و دفاع از موفقیت های آن متعهد باقی می مانیم. ما هم این هدف را داریم که کارایی شورای حقوق بشر را افزایش دهیم و به همین جهت در تلاش های کنونی رئیس شورای حقوق بشر برای ایجاد این کارایی مشارکت خواهیم داشت. اتحادیه اروپا حامی سرسخت چندجانبه گرایی و نظام گسترده تر سازمان ملل متحد است و در این مسیر نیز باقی خواهد ماند. 
ما به بیانیه جهانی حقوق بشر که امسال هفتادمین سالگرد آن را جشن می گیریم پایبند هستیم زیرا که ارزش ها و اصول آن از ارزش ها و اصول اتحادیه اروپا جدایی ناپذیر است.

منبع: صدا و سیما

کد مطلب: 65580
زمان انتشار: چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 14:20:16
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب