به روز شده: 15 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 65599
زمان انتشار: چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 17:10:26

ایران پنجمین کشور میزبان پناهندگان در دنیا

حقوق بشر  > ایران  - جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان مللگفت : در هر ۲ ثانیه ۱ نفر و روزانه ۴۴ هزار و ۴۰۰ نفر در جهان بی خانمان می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ایرنیا کرنیاک امروز در نشست خبری روز جهانی پناهنده افزود: کمیساریای عالی امور پناهندگان دیروز در گزارشی تحت عنوان گزارش جهانی پناهندگان، اعلام کرد که حدود ۶۸.۵ میلیون نفر در سطح جهان دچار بی جایی و از خانه و کاشانه خود جدا شده‌اند. همچنین طبق این گزارش ۲۵.۴ میلیون نفر از مرز‌های کشور‌های خودشان عبور کرده‌اند تا به مناطق امن دست یابند.
وی گفت: در سال ۲۰۱۷ بیش از سه میلیون نفر به بی جا شدگان اضافه شدند که بیشترین میزان افزایش بوده است. همچنین طبق آمار‌های موجود، آمار‌های بی جا شدگی در حال افزایش است و به طور کل در سال ۲۰۱۷، ۱۶.۲ میلیون نفر دچار بی جا شدگی برای اولین بار یا چندمین بار شده‌اند. به طوری که می‌توان گفت: در هر دو ثانیه یک نفر در جهان دچار بی جا شدگی می‌شود. به عبارت دیگر ۴۴ هزار و ۴۰۰ نفر نیز هر روز"بی جا" می‌شوند.
جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در ادامه افزود : کمیساریای عالی امور پناهندگان در سال ۱۹۵۰ میلادی تاسیس شد تا مسائل پناهندگان را پیگیری کند و در زمانی که این سازمان تاسیس شد قرار بود برای سه سال فعالیت کند، اما از آن تاریخ تا سال ۲۰۰۴ هر پنج سال یک بار ماموریت سازمان تمدید شد و در سال ۲۰۰۴ مجمع سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای صادر کرد که این کمیساریا تا زمانی که مشکل پناهندگان حل شود، باید به فعالیت خود ادامه دهد.
کرنیاک اضافه کرد: روز جهانی پناهندگان برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ مطرح شد و از آن سال هر روز ۲۰ ژوئن که مصادف با ۳۰ خرداد است در این روز بزرگداشتی برگزار می‌شود تا به فعالیت و کار‌ها در این زمینه توجه شود و مجموعه فعالیت‌هایی که کشور‌های میزبان، پناهندگان انجام می‌دهند به رسمیت شناخته شده و از آن‌ها قدردانی شوند.
نماینده سازمان ملل در امور پناهندگان با بیان اینکه ایران تاریخچه چشمگیری در زمینه میزبانی پناهندگان دارد، گفت: این کشور همبستگی خود را با پناهندگان در خلال سال‌ها ثابت کرده است و پس از گذشت چهار دهه ایران به عنوان یکی از کشور‌های برجسته میزبان پناهندگان مطرح می‌شود. ایران پنجمین کشور میزبان پناهندگان است و اتباع افغانستانی در ایران دومین و بزرگترین جمعیت پناهندگان در سراسر کشور هستند. همچنین دولت ایران و مردم همبستگی چشمگیری با پناهندگان نشان داده‌اند و میزبانان سخاوتمندی بوده‌اند.
جانشین نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد اظهار کرد: روز جهانی پناهندگان مراسمی است که می‌توان با کشور‌های میزبان پناهندگان اعلام همبستگی کرد و ما نیز به عنوان کمیساریا فعالیت‌های مدافع گری خود را در این زمینه ادامه خواهیم داد. همچنین از تمامی کنشگرانی که در ایران در این زمینه فعالیت می‌کنند، دولت ایران، مردم ایران، سمن‌های مختلف ملی و بین المللی و آژانس‌های مختلف سازمان ملل تشکر می‌کنم.

منبع: صدا وسیما

کد مطلب: 65599
زمان انتشار: چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 17:10:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب