به روز شده: 18 ساعت و 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 65949
زمان انتشار: شنبه 16 تیر 1397 - 11:20:27

یک سال از آزادی موصل گذشت؛ 8 میلیون تُن آوار و ۴۰۰ هزار تَن بی‌پناه

حقوق بشر  > جهان  - یک سال بعد از آزادی شهر موصل، مرکز استان نینوای عراق از دست داعش، اکنون ده‌ها هزار خانه ویران رها شده و صدها هزار تن نیز هنوز آواره هستند و نتوانسته‌اند به شهر بازگردند.


به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، به رغم اینکه عراق نهم ژوئیه آزادی کامل موصل از وجود داعش را جشن گرفت اما این شهر همچنان با ویرانی گسترده روبروست.

بخش غرب موصل به ویژه بخش قدیمی شهر بیشترین آسیب را دیده است طوری که همچنان اجساد قربانیان زیرآوار است و روند بازسازی بسیار کند پیش می‌رود.

"شورای کمک به آوارگان" که یک نهاد امدادرسان نروژی است برآورده کرده که ۵۴ هزار خانه تخریب شده در موصل همچنان رهاشده باقی مانده‌اند و ۳۸۳ هزار و ۹۳۴ تن از ساکنان شهر نیز آواره هستند. همچنین بیش از ۸۰ درصد جوانان موصل بیکارند و این شهر به ۸۷۴ میلیون دلار برای ایجاد و یا بهبود زیرساخت‌های اساسی نیاز دارد.

براساس این گزارش بعد از یک سال از آزادی شهر همچنان بیش از ۳۸۰ هزار تن از ساکنان موصل محل سکونت مناسب ندارند و محله‌هایشان به تل‌های بزرگ آوار تبدیل شده است که وزن آن دست‌کم ۸ میلیون تُن تخمین زده می‌شود.

مدیر این شورا در عراق اعلام کرد که حدود ۹۰ درصد بخش غربی موصل تخریب شده است.

اواسط فوریه کشورهای شرکت کننده در نشست بین‌المللی بازسازی عراق در کویت متعهد شدند که ۳۰ میلیارد دلار به شکل وام و تسهیلات و سرمایه‌گذاری به بازسازی عراق اختصاص می‌دهند اما مقامات عراقی آن زمان اعلام کردند که به حدود ۸۸ میلیارد دلار برای بازسازی نیاز دارند.

کلید واژه: عراق - داعش
کد مطلب: 65949
زمان انتشار: شنبه 16 تیر 1397 - 11:20:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد