به روز شده: 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 66031
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:20:33

دادگاه آمریکایی درخواست آزادی ۱۱ زندانی گوآنتانامو را بررسی می‌کند

 دادگاه آمریکایی درخواست آزادی ۱۱ زندانی گوآنتانامو را بررسی می‌کند
حقوق بشر  > جهان  - درخواست آزادی‌ ۱۱ زندانی که ۱۵ سال است در پایگاه نظامی آمریکا در خلیج کوبا محبوس هستند، به زودی در یکی از دادگاه‌های منطقه‌ای آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نوشته روزنامه ایندیپندنت، وکلای مرکز حقوق قانون اساسی (سی‌سی‌آر) امروز چهارشنبه درخواست این زندانیان را به دادگاه منطقه‌ای واشنگتن دی‌سی می‌برند تا این زندانیان در گوآنتانامو یا محاکمه یا آزاد شوند.

این زندانیان سال‌هاست بدون تفهیم اتهام در این زندان بدنام آمریکایی در کوبا محبوس هستند و این اقدام به گفته وکلایشان در حد "بازداشت ابدی" است.

وکلای سی‌سی‌آر و سازمان حقوق بشری ریپریو که نماینده چهار تن از زندانیان هستند، ژانویه امسال مصادف با شانزدهمین سالروز افتتاح گوآنتانامو درخواستی برای آزادی موکلانشان ارائه دادند. این وکلا تاکید دارند که بازداشت بدون اتهام این زندانیان مغایر قانون اساسی است چون هیچ دلیل منطقی‌ای برای بازداشت آنها باقی نمانده است.

یکی از وکلای سی‌سی‌آر به ایندیپندنت گفت: "بازداشت ابدی" زندانی بدون تفهیم اتهام مغایر قانون اساسی آمریکا و قوانین بین‌الملل است. حرفمان این است که حتی اگر مبنای حقوقی برای بازداشت آنها در یک بازه زمانی وجود داشته است، آیا بازداشت بی‌حد و حصر آنها امروز قابل دفاع است؟

توماس هوگان، از قضات ارشد منطقه‌ای آمریکا در واشنگتن این پرونده را مورد بررسی قرار می‌دهد. به گفته آن وکیل، تیم او درخواست داشت که اظهارات موکلانشان به صورت زنده از گوآنتانامو پخش شود اما با این خواسته مخالفت شد.

دولت آمریکا می‌گوید اتاق یا تلفن‌های کافی برای زندانیان ندارد که به صورت جداگانه در اختیارشان قرار بگیرد و نگه داشتن این زندانیان هم برای مدت طولانی در کنار یکدیگر خطرآفرین است.

زندان گوآنتانامو سال ۲۰۰۲ در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر برای نگهداری از زندانیان در "جنگ با ترور" آمریکا افتتاح شد. در آن زمان آمریکا تاکید داشت این زندانیان "دشمنان مبارز" هستند که در خاک آمریکا بازداشت نشدند و بنابراین تحت حمایت قانون اساسی آمریکا قرار نمی‌گیرند. این بازداشتگاه از آن زمان بابت شکنجه زندانیان و بازداشت بی‌حد بدون تفهیم اتهام، هدف انتقادات گسترده دولت‌های بین‌المللی و گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته است.

منبع: ایسنا

کد مطلب: 66031
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:20:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد