به روز شده: 14 ساعت و 54 دقیقه قبل
کد مطلب: 66042
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 13:27:58

شیخ زکزاکی قربانی توطئه چندجانبه غرب، اسرائیل و سعودی‌ها

شیخ زکزاکی قربانی توطئه چندجانبه غرب، اسرائیل و سعودی‌ها
بیداری اسلامی  - شیخ « ابراهیم زکزاکی » یکی از مشهور ترین شخصیت های اسلامی در نیجریه است که از حدود سه سال پیش با توطئه چند جانبه صهیونیست ها، سعودی ها و قدرت های غربی در بازداشت به سر می برد و با وجود بیماری و همچنین صدور حکم قضایی برای آزادی اش، همچنان در بند است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، شیخ زکزاکی متولد سال 1953 میلادی در «زاریا» واقع در استان «کادونا» نیجریه و رهبر شیعیان این کشور است که منشأ خدمات بزرگی برای این کشور بوده است.
وی موسساتی برای کمک به ایتام و زنان بیوه و نیازمندان و یک موسسه خیریه تاسیس کرده است که هدف آن کمک به نیازمندان و تلاش برای آزادی زندانیان است و اقدام به کارهای عام المنفعه مانند حفر چاه و لوله کشی آب و ... می کند.
«یوسف کبیر» یکی از فعالان نیجریه ای در خصوص شیخ زکزاکی به خبرنگار ایرنا گفت: او از 20 سالگی، تمام زندگی ، وقت و عمر خود را صرف خدمت به دین اسلام کرده و تاکنون هفت بار به زندان رفته و 6 فرزندش را هم در این راه از دست داده است. با راهنمایی های او شمار زیادی از آفریقایی ها به مذهب شیعه گرویده اند و دلیل دشمنی وهابی ها و صهیونیست ها با او همین است.

**شیخ زکزاکی منادی وحدت
این شخصیت نیجریه ای که در دهه 70 قرن گذشته به مقابله فکری با جریان های مارکسیستی و کمونیستی در کشورش می پرداخت، در پی فراگیر شدن دین اسلام به عنوان دین صلح، پیوسته در پی وحدت اسلامی بوده و تلاش های زیادی در این راه انجام داده است اما این اقدامات او به مذاق برخی طرف های منطقه خوش نیامده است و در نتیجه در پی حذف آن برآمدند.
تارنمای خبری «دیلی پست» نیجریه به نقل از« ابراهیم موسی» رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه نوشت، نیروهای امنیتی و پلیس پیوسته برای اعضای این جنبش مشکلات ایجاد می کنند.
رئیس مجمع رسانه ای جنبش اسلامی نیجریه همچنین گفت، نیروهای امنیتی، تبلیغات منفی زیادی علیه این جنبش انجام داده اند در حالی که درخواست برای آزادی شیخ زکزاکی به هیچ عنوان تهدید امنیتی نیست.
موسی تصریح کرد، شیخ زکزاکی هیچ گاه موافق اعمال خشونت آمیز نبوده و بر عکس خانه او همیشه پناهگاه مسیحیان و اقلیت ها در زمان بحران ها بوده است.

** دستگیری شیخ زکزاکی
شیخ زکراکی بارها توسط مقام های دولتی نیجریه بازداشت و زندانی شده است اما خشونت بارترین برخورد با او در 13 دسامبر 2015 میلادی یعنی حدود سه سال پیش بود که از آن زمان وی به صورت پیوست در بازداشت به سر می برد و تلاش ها برای آزادی او همچنان بی نتیجه مانده است.
در روز 22 آذر 1394 (13 دسامبر 2015) بر اثر حمله ارتش نیجریه به حسینیه بقیة الله ، بیش از350 نفر از شیعیان این کشور کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند و ارتش نیجریه، شیخ زکزاکی و همسرش را بازداشت کرد.
در این حمله ،شیخ زکزاکی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و زخمی شد که بر اثر آن یک چشم وی نابینا شد و مشکلات جسمی دیگری برای او به وجود آمد. همچنین منزل مسکونی او و چند مرکز مذهبی نیجریه تخریب و چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ «محمد توری»، «مصطفی سعید» (به ترتیب معاون و پزشک شیخ زکزاکی) «ابراهیم عثمان» و «جمی گلیما » شهید شدند.
سازمان عفو بین الملل ارتش نیجریه را به کشتار 350 تن از شیعیان این کشور، دفن آنها در گورهای جمعی و از بین بردن مدارک مربوط به این جنایت متهم کرد.
«نصیبه» دختر شیخ زکزاکی گفت، گفته می شود 450 نفر در این حمله کشته شدند و 300جسد به بیمارستان منتقل شد اما شمار کشته ها احتمالا بیش از یک هزار نفر بود.
ارتش نیجریه مدعی شده بود که تلاش هواداران شیخ برای ترور رئیس ستاد ارتش نیجریه در منطقه زاریا علت دستگیری این رهبر بزرگ تشیع در نیجریه بوده است ادعایی که طرفداران وی آن را شدیدا تکذیب می کنند و می گویند ارتش بنا بر تحریک برخی طرف ها اقدام به حمله به مردم کرد.
تارنمای خبری 'دیلی تراست' آن زمان گزارش داد: جنبش اسلامی نیجریه با رد ادعای ارتش این کشور مبنی بر تهییج خشونت از سوی این گروه، تاکید کرده که در طول چندین دهه فعالیت اجتماعی و سیاسی جنبش اسلامی شیعیان، هیچگاه به دنبال رفتارهای غیرقانونی و خشونت آمیز نبوده است.

** اتهام های بی دلیل و مانع تراشی برای آزادی شیخ زکزاکی
روزنامه «ونگارد» چاپ نیجریه روز 12 آذر 1395 نوشت: دادگاه عالی فدرال نیجریه، حکم آزادی شیخ زکزاکی را صادر کرده و بر اساس این حکم حداکثر تا 45 روز پس از آن می بایست تحویل مقامات پلیس نیجریه داده شود و آنها نیز ظرف 24 ساعت وی و همسرش را آزاد کنند اما این اتفاق نیفتاد .
رسانه های نیجریه ای اوایل دی 1395 نوشتند، نهادهای امنیتی نیجریه اخیرا ضمن مانع تراشی در مسیر اجرای حکم قضایی دادگاه نیجریه، رهیر شیعیان و همسر ایشان را به مکانی نامعلوم انتقال داده اند.
اگرچه دادگاه فدرال نیجریه حکم آزادی زکزکی را از بند نیروهای امنیتی صادر کرده بود، اما دولت نیحریه اعلام کرد که به صلاح ملت نیست وی آزاد شود و اکنون چند روز است که از مهلت قانونی اجرای حکم دادگاه توسط دولت نیز می گذرد.
«محمد بخاری» رئیس جمهوری نیجریه نیز مدعی شده بود که 'مصلحت مردم اقتضا می کند که حکم دادگاه مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی را اجرا نکنیم!'

** دست رژیم صهیونیستی عربستان، آمریکا و انگلیس در آستین مقامات نیجریه ای
شیعیان نیجریه اواخر آذرماه 1395 ، ضمن تاکید بر اجرای سریع حکم آزادی شیخ زکزاکی از سوی دادگاه این کشور، تاکید کردند: کارشکنی های رژیم صهیونیستی برای لغو حکم آزادی وی،‌ محکوم به شکست است.
رهبر جنبش اسلامی نیجریه نیز پس از دستگیری خود گفت، عربستان بنا به دستور آمریکا و انگلیس، به ارتش نیجریه کمک مالی کرد تا در سال 2015 در زاریا به کشتار شیعیان دست بزند.
تارنمای خبری «اسلام تایمز» نوشت، وی در تماس تلفنی با پسرش گفت، عربستان هزینه حمله به «زاریا» را تامین کرده بود.
رهبر جنبش اسلامی نیجریه در ادامه پیش شرط های دولت نیجریه را برای آزادی خود رد کرد و گفت، نمی توان با افسران امنیتی مذاکره کرد.
این عالم نیجریه ای در ادامه تاکید کرد، روش و موضع گیری اش را که از 40 سال پیش ادامه داده، تغییر نمی دهد.
رهبر جنبش اسلامی نیجریه گفت، عربستان بنا به دستور آمریکا و انگلیس، به ارتش نیجریه کمک مالی کرد تا در سال 2015 در زاریا دست به کشتار شیعیان بزند.
در حالی برخی برای جلوگیری از آزادی شیخ زکزاکی تلاش می کنند که این کشور با مشکل تندروی و فعالیت گروه های تروریستی مانند بوکوحرام مواجه است و این گروه پیوسته مرتکب جنایت در حق مردم می شود.

** درخواست نهادهای بین المللی برای آزادی شیخ زکزاکی
سازمان دیده بان حقوق بشر اواخر آذرماه 1394 از نیجریه خواست به سرکوب جنبش اسلامی شیعه در این کشور پایان دهد و رهبر شیعیان این کشور را آزاد کند.
پایگاه خبری «نیشن» نیجریه نیز پنجم بهمن 1395 گزارش داد که اتحادیه اروپا از دولت نیجریه خواست هرچه سریع تر شیخ زکزکی را آزاد کند. نمایندگی اتحادیه اروپا در ابوجا از دولت نیجریه خواست طبق تاکید دادگاه فدرال این کشور هرچه سریع تر او را آزاد کند.
سازمان عفو بین الملل نیز 27 دی 1395 از مقام های نیجریه خواست که طبق حکم دادگاه این کشور وی را از زندان آزاد کند.
«ماکمید کامرا» مدیر امور نیجریه در سازمان ملل با بیان اینکه شیخ زکزاکی به طور غیرقانونی در بازداشت به سر می برد، گفت: اگر مقام های دولت نیجریه وی را آزاد نکنند، قانون این کشور را آشکارا نقض کرده اند.

** رهبر شیعیان نیجریه نیازمند مراقبت های پزشکی فوری
«ابراهیم موسی» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه روز سه شنبه گفت، شیخ زکزاکی نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد زیرا بار دیگر دچار سکته مغزی شده است و به همین دلیل مقامات دولتی باید دستور آزادی او را بدهند تا تحت نظر متخصصان پزشکی درمان شود.
وی افزود، حتی مقام ها ی دولتی هیچ دلیلی برای ادامه بازداشت ایشان ندارند زیرا از قبل حکم آزادی او صادر شده است.
پزشک شیخ زکزاکی نیز گفته است وضعیت جسمانی او در حال بدتر شدن است.
چندی پیش شیخ «آدم سوهو» عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه گفته بود: متاسفانه شیخ زکزاکی چشم چپ خود را بر اثر حمله نظامیان در دو سال قبل از دست داده‌است و چشم راستش نیز با مشکل مواجه است؛ وضع بهداشتی و سلامتی ایشان و همسرشان رو به وخامت است و هر دوی آنها به پزشک برای مداوای خود نیاز دارند اما اجازه داده نمی شود پزشک، شیخ زکزاکی و همسرشان را ببیند.
شیخ زکزاکی آخرین بار 23 دی 1396 در حالی در جمع خبرنگاران برای مدت بسیار کوتاهی حاضر شد که گردنش با یک پروتز (گردنبند طبی ) بسته شده بود و با کمک عصا راه می رفت.
با توجه به شرایط موجود ظاهرا دست هایی در کار است تا مانع درمان و حضور این شخصیت محبوب میان مردم شود و این در حالی است که او و طرفدارنش هیچ گاه خشونت طلب نبوده اند و شیخ زکزاکی خود پیوسته منادی وحدت بوده و حتی خانه او در مقاطع مختلف پناهگاه امنی برای پیروان دیگر ادیان بوده است.

منبع: ایرنا

کلید واژه: نیجریه - شیخ زکزاکی
کد مطلب: 66042
زمان انتشار: چهارشنبه 20 تیر 1397 - 13:27:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

یادداشت
۴۰ سال پیروزی
۴۰ سال پیروزی
سیدعبداله متولیان
نمایش اقتدار یمنی‌ها
نمایش اقتدار یمنی‌ها
سید هادی سیدافقهی
یمن، مرگ خاموش یک ملت
یمن، مرگ خاموش یک ملت
محسن پاک آئین