به روز شده: 15 ساعت و 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 66107
زمان انتشار: دوشنبه 25 تیر 1397 - 10:26:08

وکالت تضمینی تعهد به نتیجه یا تعهد به وسیله

قوه قضائیه  - علی اعتمادی

با عنایت به پیشرفت و گسترش علوم در حوزه‌های مختلف امروزه مسائل حقوقی و قضائی نیز در کشور رشد و تغییرات چشم‌گیری داشته، لذا انتخاب وکیل آن هم متخصص و توانمند برای افرادی که نیاز به وکیل دارند و تا کنون تجربه حضور در مراجع قضائی و انتظامی را نداشته‌اند، دشوار شده است که با روش وکالت تضمینی که شرح ‌آن در ذیل خواهد آمد می توان شیوه‌ای برای کمک به افراد در انجام معاملات و قراردادها باشد.
در ماده 190 قانون مدنی برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی دانسته است؛
1- قصد طرفین و رضای ‌آنها
2- اهلیت موضوع
3- موضوع معین که مورد معامله باشد
4- مشروعیت جهت معامله .
حال هر فردی که قصد معامله و نوشتن قرارداد دارد باید موارد مذکور را رعایت کند.
در وکالت تضمینی و تعهد به نتیجه وکیل وصول حق الوکاله را مشروط به نتیجه قرار می‌دهد یعنی اگر نتیجه در پرونده حاصل شد وکیل مستحق دریافت حق الوکاله می شود، و وکیل نمی‌تواند نتیجه را تضمین کند چون نتیجه پرونده توسط مراجع ذی صلاح تعیین می‌شود. در ماده 232 قانون مدنی آمده است شروط مفصله ذیل باطل است ولی مفسد عقد نیست؛
1- شرطی که انجام آن غیرمقدور باشد
2- شرطی که در آن نفع و فایده نباشد
3- شرطی که نامشروع باشد.
لذا در صورتی که در موسسات حقوقی یا وکلای دادگستری نتیجه را تضمین کنند شرط غیرمقدور گذاشته مرتکب تخلف شده‌اند ولی اگر در قرارداد به جای نوشتن حق الوکاله به مبلغ .... ریال تعیین و وکیل حصول نتیجه را تضمین می‌کند نوشته شود حق الوکاله به مبلغ .... ریال تعیین و وصول حق الوکاله مشروط به نتیجه می باشد نه تنها مشکلی ندارد بلکه صحیح ، منصفانه و عادلانه‌ترین روشی است که می‌توان در قراردادها از آن استفاده نمود. زیرا در وکالت تضمینی، وکیل پس از مطالعه و بررسی ادله، مدارک و مستندات موجود اگر از احتمال پیروزی معقول در دعوا مطمئن شود پرونده را می‌پذیرد و وکیل با انگیزه قوی و کوشش مضاعف همان طور که از یک مدافع خوب انتظار می‌رود از هیچ تلاشی برای موفقیت در پرونده دریغ نمی‌کند و موکل نیز دیگر نگران آن نیست که اگر در پرونده‌اش موفقیت حاصل نشد مجددا متضرر شده و باید حق‌الوکاله را نیز پرداخت کند.
زیرا برخی از وکلا شأن و شرافت شغلی خود را نادیده گرفته در جلسات مشاوره به مراجعه کننده با تاکید  اطمینان می‌دهد که پرونده به نتیجه خواهد رسید تا او را ترغیب به عقد قرارداد نماید اما در صورتی که وکیل پیگیری و اقدام مناسب و موثری در پرونده نداشته باشد و موفقیت حاصل نگردد هیچ مسئولیت مستقیمی نداشته و تنها با بهانه‌جویی مقصر را قضات و سیستم قضائی یا ضعف قانون دانسته یا موکل را متهم به اختفای حقیقت می‌کند و با  توجیه اینکه وکیل تعهدش به وسیله است نه نتیجه خود را مستحق دریافت حق‌الوکاله می‌داند و در این میان فقط موکل است که با از دست دادن زمان دوبار متضرر شده است.
لذا با وکالت تضمینی و حق الوکاله به شرط حصول نتیجه است که می توان 
منصفانه‌ترین راه برای رسیدن به عدالت پیمود.
محاسن وکالت تضمینی :
1- شریک شدن وکیل در پیروزی و شکست پرونده.
2- اطمینان بیشتر به وکلای دادگستری و موسسات حقوقی.
3- عدم پذیرش پرونده توسط وکیل تا از پیروزی معقول  مطمئن نشود.
4- عدم نگرانی مراجعین و موکلین از محکوم شدن و پرداخت حق‌الوکاله.

منبع: رسالت

کد مطلب: 66107
زمان انتشار: دوشنبه 25 تیر 1397 - 10:26:08
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی