به روز شده: چند لحظه قبل
کد مطلب: 66147
زمان انتشار: چهارشنبه 27 تیر 1397 - 06:57:51

مراکز مشاوره برای مطلقه‌های در آستانه ازدواج مجدد راه‌اندازی می شود

مراکز مشاوره برای مطلقه‌های در آستانه ازدواج مجدد راه‌اندازی می شود
حقوق شهروندی  - معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: ۵۵۰۰ تیم سیار در قالب طرح «اجتماع‌محور» در محلات کشور مستقر شده‌اند تا پیشگیری اولیه از اعتیاد انجام شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، فاطمه عباسی،با اشاره به شیوع پنج آسیب مهم در کشور نظیر اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی و ... اظهار کرد: با توجه به اینکه اعتیاد محرکی برای سایر آسیب‌های اجتماعی است با تاکید مقام معظم رهبری، بحث پیشگیری، کنترل و مهار این آسیب در اولویت جدی است.

وی برنامه‌های معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی را در سه محور پیشگیری اولیه، مداخله و درمان و توانمندسازی عنوان کرد و افزود: در بحث پیشگیری اولیه رویکرد اجتماع‌محور را مدنظر قرار دادیم به طوری که ۵۵۰۰ تیم سیار در محلات کل کشور تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

معاون سازمان بهزیستی با بیان اینکه در این محلات باید سواد افراد ساکن در حوزه سلامت ارتقا یابد، گفت: امسال کار ویژه‌ای را در محلات ۱۱ استان کشور آغاز کردیم تا از شیوع بالای اعتیاد در ۵۰۰ محله جلوگیری کرده و برنامه مصون‌سازی و آگاهسازی خانواده‌ها را به صورت ویژه آغاز کنیم.


عباسی به اجرای برنامه «کارزار رسانه‌ای بهزیستی» در محلات مختلف با ضریب نفوذ بالاتر و بیشتر اشاره کرد و گفت: با فعال شدن خط مشاوره اعتیاد و کارزار رسانه‌ای که با محوریت ماده مخدر "گل" آغاز شده، به طور میانگین  شاید کاهش گرایش به اعتیاد در این بخش‌ها بودیم.


وی با اشاره به اینکه نرخ شیوع اعتیاد در کشور ۵.۴ درصد است، بیان کرد: با توجه به اینکه بیش از ۹۴.۵ درصد جمعیت کشور سالم هستند، سعی می‌کنیم در کنار برنامه‌های درمان، و دایر کردن مراکز اقامتی میان‌مدت و سرپایی به تعداد ۲۰۰۰ مرکز ، بحث سالم‌سازی افراد در معرض خطر اعتیاد را نیز به خوبی انجام دهیم.


معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی ادامه داد: در بحث توانمندسازی به عنوان زنجیره درمان و حمایت از معتادان بهبود یافته، در حال اجرای برنامه‌های خوبی هستیم و در تامین مسکن و شغل مورد نیاز این افراد وارد شدیم. به این ترتیب با پذیرش موقت در مراکز جامعه‌پذیری به ارتقای آموزش و مهارت این افراد و اشتغالزایی آنها کمک می‌کنیم.


عباسی اظهار کرد: در حال حاضر سعی داریم در کمپ‌ها و مراکز موقت درمان، با راه‌اندازی مشاغل خرد حمایت خود را از افراد بهبود یافته انجام دهیم؛ به طوری که به هر فرد بهبود یافته ۲۰ میلیون تومان تسهیلات در کنار ارائه آموزش‌های رایگان فنی و حرفه‌ای پرداخت می‌کنیم.


وی تصریح کرد: همچنین به کارفرمایانی که فرد بهبود یافته را جذب کند تا سقف ۲۰میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کنیم که این تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد و با اقساط  ۶۰ ماهه پرداخت می‌شود که نیازمند حمایت سایر نهادها و مجموعه‌ها در کمک به سازمان بهزیستی در این راستا هستیم.


معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی بیان کرد: هر چند در بهزیستی متولی سلامت اجتماعی هستیم ولی اگر سایر دستگاه‌ها یاریگر ما نباشند، به تنهایی نمی‌توانیم بار سلامت جامعه را به دوش بکشیم.  در کنار تصویب بودجه ۲۲ میلیارد تومانی برای این معاونت بخشی از اعتبارات ما به صورت مشترک با ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت کشور در نظر گرفته شده است که امیدواریم در بحث درمان از این منابع و اعتبارات بهره‌مند شویم.


وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم سازمان برنامه و بودجه از سال‌های آینده بودجه ما را به صورت مستقل در حوزه‌های تعریف شده در نظر بگیرد تا ما بتوانیم در بخش‌های پیشگیری با هزینه‌کرد این منابع نسبت به کاهش آسیب اعتیاد اقدامی عملی انجام دهیم.


معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی از اعتیاد به عنوان یک بیماری چندبعدی یاد کرد و افزود: در شیوع اعتیاد عوامل روانی، اجتماعی، ژنتیکی و ... دخیل هستند و براساس تحقیقاتی که انجام دادیم اضطراب و استرس بالاترین علل در گرایش افراد به اعتیاد محسوب می‌شود به طوری که ما باید عوامل محافظ را در جامعه در کاهش فشارها و تهدیدها و آسیب‌های خطرآفرین شناسایی کرده و اجازه ندهیم این عوامل در گرایش افراد به اعتیاد تاثیرگذار باشد.


عباسی در مورد طلاق به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی نیز توضیح داد: در کنار پیشگیری‌های اولیه، قبل و حین ازدواج باید برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد تا جامعه دانش‌آموزی و دانشجویی ما با پیامدهای این آسیب آشنا شوند.  با توجه به بالا بودن آمار طلاق در پنج سال اول زندگی با راه‌اندازی کلینیک‌ها و مراکز مداخله در طلاق سعی داریم تا با حضور زوجین مشکلات و اختلافات برطرف شده و با این مداخله به هنگام کاهش طلاق را شاهد باشیم.


معاون توسعه پیشگیری بهزیستی کشور ادامه داد: در سایه راه‌اندازی چنین مراکز تخصصی در استانی نظیر خراسان رضوی ۱۱ درصد آمار طلاق کاهش یافته که در سایر استان‌ها نیز چنین فرآیندی در دستور کار است. در کنار این امر برای زوجین طلاق گرفته نیز مراکز مشاوره راه‌اندازی شده است تا در صورت تمایل به ازدواج مجدد با احتیاط و تفکر بیشتر به این امر اقدام کنند تا از طلاق مجدد و شکست زندگی جلوگیری شود.

منبع: ایسنا

کد مطلب: 66147
زمان انتشار: چهارشنبه 27 تیر 1397 - 06:57:51
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده