به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 66204
زمان انتشار: شنبه 30 تیر 1397 - 10:56:12

نژادپرستی 70 ساله

 نژادپرستی 70 ساله
حقوق بشر  > جهان  - *احمد نساجی

پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) اواخر هفته گذشته قانونی نژادپرستانه موسوم به «کشور- ملت یهود» تصویب کرد که بر اساس آن سرزمین فلسطین را تنها متعلق به یهودیان اعلام می کند.

به موجب این قانون، «سرزمین فلسطین وطن تاریخی ملت یهود» خوانده می شود که یهودیان حق انحصاری در تصمیم گیری درباره آن را دارند.
این قانون، «زبان عبری» را به عنوان زبان رسمی اعلام کرده و سطح زبان عربی را تا حد وضعیت خاص پایین می آورد. به این معنا که فقط در برخی موارد استثنایی می توان از این زبان در نهادهای صهیونیستی استفاده کرد و بیش از یک و نیم میلیون فلسطینی ساکن سرزمین های اشغالی 1948 میلادی نادیده گرفته می شوند.
در جلسه «کنست» که 8 ساعت به طول انجامید، از 120 عضو پارلمان رژیم صهیونیستی 62 نفر رای مثبت و 55 نفر رای مخالف به قانونی دادند که در حقیقت نسخه اصلاح شده طرحی است که از آن با نام «قانون ملیت» یاد می شد.
از جمله مخالفان این طرح، احزاب دینی و تندروی یهودی بودند که اسراییل کنونی را سرزمین موعودی که در «تورات» آمده نمی دانند، بلکه هنوز اعتقاد دارند، رژیم صهیونیستی بر اساس منافع اقتصادی و سیاسی برخی پایه ریزی شده است. برخی از نمایندگان این گروه ها با تطمیع «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم راضی به دادن رای موافق به این قانون شدند.
دیگر مخالفان این قانون نیز نمایندگان عرب پارلمان رژیم صهیونیستی بودند؛ کسانی که در واقع برخی اعراب فلسطینی هستند که پس از اشغال سرزمین شان، حاکمیت صهیونیست ها را پذیرفتند و شهروند درجه دو به شمار می روند.
یکی از مواردی که مخالفت آنان را برانگیخته، ماده ای است که زبان عربی را دیگر زبان اداری در سرزمین های اشغالی نمی داند و تنها زبان رسمی در این سرزمین ها را عبری معرفی می کند.
دیگر ماده ای که اعراب کنست به آن اعتراض کردند، این است از آنجا که در قانون به صراحت رژیم صهیونیستی، یهودی تلقی می شود، مشخص نیست بعدها بر سر بیش از یک و نیم میلیون عرب که تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی زندگی می کنند، چه خواهد آمد.
باید گفت که صهیونیست ها با این کار آشکارا قطعنامه های سازمان ملل متحد و در راس آنها قطعنامه 194 که بر حق بازگشت فلسطینیان تاکید می کند، نقض کردند و نقاب از چهره زشت خود و دمکراسی دروغین شان کنار زده و راه را برای اخراج و کوچ دادن صدها هزار عرب در مرحله بعد گشودند.
رژیم نامشروع و نژادپرست صهیونیستی در سال 1948 میلادی بر اساس اشغال فلسطین و قتل عام صاحبان اصلی این سرزمین شکل گرفته و می توان گفت که اقدام اخیر پارلمان این رژیم، تائید دیگری بر ماهیت و رویکرد نژادپرستانه این رژیم در طول 70 سال گذشته است.
همچنین حمایت همه جانبه آمریکا از رژیم صهیونیستی به خصوص در سال های اخیر و اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در انتقال سفارت کشورش به قدس اشغالی و تلاش برخی کشورهای عربی در عادی سازی روابط با غاصبان سرزمین فلسطین و عدم مجازات این رژیم به دلیل نقض قوانین و مقررات بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت و کشتار روزانه مردم مظلوم فلسطین، موجب گستاخی صهیونیست ها در تداوم سیاست یهودی سازی فلسطین و پاکسازی قومی شده است که بی شک بی ثباتی و افزایش ناامنی بیشتر را در منطقه به دنبال خواهد داشت.
باید در نظر داشت که با این قانون نژادپرستانه به طور گسترده راه برای انتقال یهودیان از نقاط مختلف جهان و اسکان آنها به جای ساکنان واقعی سرزمین فلسطین فراهم می شود تا یهودی بودن رژیم صهیونیستی تحکیم و مساله فلسطین و در راس آن قدس اشغالی از بین برود.
با تصویب این قانون، تردیدی باقی نمی ماند که رژیم صهیونیستی قصد دارد به راه و روش خود برای نابودی فلسطینی ‌ها در اراضی اشغالی 1948 ادامه دهد. همچنین در حال آماده کردن خود برای الحاق بخش بیشتری از اراضی کرانه باختری به شهرک‌ های صهیونیستی است.
اگر این قانون اجرایی شود، می توان گفت که باید در آینده نزدیک شاهد مرحله جدیدی آوارگی مردم فلسطین در قدس و اراضی اشغالی 1948 و نیز راه افتادن غول ساخت و ساز شهرک ‌سازی ها در سرزمینهای اشغالی بود.
در حقیقت، این قانون امتداد میراث استعماری و نژادپرستانه ای است که مبتنی بر پاکسازی قومی و حذف مردم فلسطین و نادیده گرفتن حقوق آنها به عنوان ساکنان اصلی در سرزمین تاریخی شان است.
در چنین شرایطی لازم است مسلمانان ضمن افزایش وحدت خود برای مقابله با این سیاست و توطئه های خطرناک تلاش‌ کنند تا بتوان ضمن جلوگیری از اجرای این قانون بسیار خطرناک که ادامه توسعه طلبی و نژاد پرستی رژیم صهیونیستی است، از تبعات و آثار آتی آن نیز جلوگیری کرد.
مقام های رژیم صهیونیستی در مقطع کنونی به یک موضوع توجه نکرده اند و آن این که دیگر عصر نژاد پرستی و آپارتاید به پایان رسیده و اشغالگران صهیونیست نیز با چنین اقدامات خود موجب تحریک بیشتر مسلمانان و مردم مبارزه فلسطین خواهند شد که از هفتاد سال پیش تاکنون بر مقاومت تا آزادی سرزمین های خود و بازگشت به خانه و کاشانه هایشان تاکید دارند.


** کارشناس خاورمیانه

منبع: ایرنا

کد مطلب: 66204
زمان انتشار: شنبه 30 تیر 1397 - 10:56:12
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب