به روز شده: 34 دقیقه قبل
کد مطلب: 66238
زمان انتشار: یکشنبه 31 تیر 1397 - 10:28:06

بررسی لایحه حمایت از کودکان در مجلس

بررسی لایحه حمایت از کودکان در مجلس
کودکان  - نمایندگان با تقاضای بررسی با اولویت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس شورای اسلامی موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نمایندگان در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به بررسی تقاضای اولویت رسیدگی خارج از نوبت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان پرداختند و این تقاضا را با 129 رای موافق، 57 رای مخالف و هشت رای ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر تصویب کردند.
فاطمه حسینی نماینده تهران از طراحان درخواست بررسی با اولویت این طرح بود.
لایحه‌ حمایت از کودکان و نوجوانان در 49 ماده‎ تمام مواد حقوقی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است که در صورت تصویب آن خلأهای قانونی در زمینه حقوق کودک برطرف می شود.
این لایحه متشکل از 4 فصل است که شامل تعریف کلیات، تشکیلات و جرایم و مجازات‎ها تا تحقیق، رسیدگی و تدابیر حمایتی است.
در این لایحه در راستای حمایت از اطفال، این سن با دقت تعریف و مرز میان کودکی و بزرگسالی تعیین شده است و در این خصوص سن 18 سال تمام، مرز میان کودکی و بزرگسالی یاد شده و افراد زیر این سن می‌توانند از حمایت‌های این قانون بهره‌مند شوند.
مکلف شدن قضات و بازدید دوره‎ای از مراکز نگهداری اطفال و نوجوانان، امکان تجدیدنظر مکرر در آرا و تصمیمات دادگاه و همچنین قابل تجدید نظر بودن تمامی احکامی که در خصوص اطفال و نوجوانان صادر می شود از دیگر دستاوردهای نوآوری های صورت گرفته در خصوص حقوق کودکان و نوجوانان است.
همچنین در حمایت از کودکان دو اصطلاح «کودک‏ آزاری» و «آزار و اذیت کودکان و نوجوانان» در ماده 5 و 2 این لایحه مورد توجه قرار گرفته است.
مواردی مانند هر گونه صدمه و اذیت و آزار کودکان، شکنجه جسمی و روحی کودکان، نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی کودکان، ممانعت از تحصیل کودکان، هرگونه خرید و فروش آنها، بهره‎‏کشی از کودکان، به کارگیری آنها به منظور ارتکاب اعمال خلاف و موارد دیگری در این لایحه است.
حسینی نماینده تهران درباره ضرورت بررسی با اولویت این لایحه در مجلس گفت: بدون تردید زمان ارائه طرح یا لایحه ای که برای جبران خلاء قانونی که به تضییع حقوق برخی از شهروندان منجر می شود، قابل توجه است.
وی اظهار داشت: خشونت خانگی امروز 20 درصد افزایش داشته است و کودک آزاری بیشترین آمار خشونت خانگی را شامل می شد، کودک آزاری در ایران روح انسان را آزرده می کند و مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد می کند.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: کودکان و نوجوانان امکان این را ندارند که در مورد ضرورت قانون گذاری درباره حمایت از خودشان با ما رایزنی کنند، ما با تصویب این لایحه باید به این قشر کمک کنیم.
حسینی ادامه داد: مجلس برای پاسخ به افکار عمومی باید رسیدگی به این خلا قانونی را مورد توجه قرار دهد که زمینه تکرار حوادثی همچون مدرسه غرب تهران تکرار نشود.
وی همچنین گفت: کودکان آینده سازان کشور هستند، در این لایحه تکالیفی برای سازمان های ذیربط در جهت حمایت از کودکان و نوجوانان تعریف شده است.
به گزارش ایرنا، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان سال 91 در مجلس اعلام وصول شد که مدت ها در کمیسیون قضایی و حقوقی مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

منبع: ایرنا

کد مطلب: 66238
زمان انتشار: یکشنبه 31 تیر 1397 - 10:28:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب