به روز شده: 11 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 66328
زمان انتشار: چهارشنبه 3 مرداد 1397 - 12:12:20

مصادیق بهره کشی از کودکان در مجلس مشخص شد

مصادیق بهره کشی از کودکان در مجلس مشخص شد
کودکان  - نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی جزییات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان ضمن تعیین مصادیق سوءرفتار و بهره کشی از کودکان و نوجوانان، سن نوجوان را کمتر از 18 سال مشخص کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نمایندگان در جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس مواد 1، 2 و 3 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را بررسی و تصویب کردند.
مجلس ماده 1 این لایحه را با 153 رای موافق، 12 رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر تصویب کرد که براساس این ماده، اصطلاحات به‌کار رفته در این قانون به این شرح تعریف شده است.
الف) طفل: هر فرد که به سن بلوغ شرعی نرسیده است.
ب) نوجوان: هر فرد زیر 18 ‌سال رسیده است.
پ) بی توجهی و سهل انگاری: کوتاهی در انجام تکالیفی از قبیل تأمین نیازهای اساسی و ضروری طفل و نوجوان یا وظایف مربوط به حضانت، ولایت، قیمومت، وصایت، سرپرستی، تربیت، نظارت یا مراقبت از آنان توسط والدین، اولیاء یا سرپرست قانونی یا هر شخصی که مکلف به آن است.
ت) سوء رفتار: هرگونه فعل یا ترک فعل عمدی که سلامت جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی طفل و نوجوان را در معرض خطر و آسیب قراردهد؛ از قبیل ضرب و جرح، محبوس کردن، سوءاستفاده جنسی، توهین یا تهدید نسبت به طفل یا نوجوان در صورتی که جنبه تادیبی نداشته باشد یا قراردادن او در شرایط سخت و غیرمتعارف و یا خودداری از کمک به وی.
ث) بهره کشی اقتصادی: بهکارگیری غیرقانونی طفل و نوجوان و یا وادار کردن یا گماردن او به کار یا خدمتی که از لحاظ جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی با نظر به وضعیت طفل و نوجوان برای وی مضر یا خطرناک باشد.
ج) معامله: خرید و فروش یا هرگونه اقدام غیرقانونی که به موجب آن طفل یا نوجوان در ازای پرداخت وجه یا امتیاز و سایر موارد در اختیار دیگری قرار می‏گیرد.
چ) فحشاء: هرگونه به‌کارگیری و یا وادار کردن طفل و نوجوان در فعالیت‏های جنسی برای خود یا دیگری.
ح) مبتذل: هرگونه محتوا یا تصویری که دارای صحنه یا صور قبیحه باشد.
خ )مستهجن: هرگونه محتوا یا تصویری که به‌صورت واقعی یا غیرواقعی بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد- آمیزش- عمل جنسی یا اندام جنسی انسان است.
د) هرزه نگاری: تهیه و تولید هر اثری که محتوای آن بیانگر جذابیت جنسی طفل یا نوجوان مانند برهنگی، آمیزش، عمل جنسی یا اندام جنسی باشد.
ذ) خطر شدید و قریب‏الوقوع: وضعیتی که حیات یا سلامت جسمی یا روانی طفل و نوجوان به شدت تهدید و در معرض آسیب قرار گیرد، به‌نحوی که مداخله فوری و چاره‏جویی را ایجاب کند.
نمایندگان در ادامه ماده 2 این لایحه را با 154 رای موافق، 10 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 227 نماینده حاضر تصویب کردند.
مجلسی ها در این ماده مقرر کردند که تمام افرادی که به سن18 سال تمام شمسی نرسیده‏اند، مشمول این قانون هستند.

**مراسم مولودی خوانی به مناسبت میلاد امام رضا(ع) در مجلس برگزار شد
همزمان با سالروز میلاد امام رضا(ع) امام هشتم شیعیان جهان در جلسه علنی امروز خانه ملت مراسم مولودی خوانی توسط یکی ازخادمین حرم رضوی برگزار شد.
در این مراسم صلوات خاصه امام رضا(ع) و چند بیت شعر در ثنای آن حضرت قرائت شد.

منبع: ایرنا

کد مطلب: 66328
زمان انتشار: چهارشنبه 3 مرداد 1397 - 12:12:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب