به روز شده: 6 ساعت و 14 دقیقه قبل
کد مطلب: 67224
زمان انتشار: یکشنبه 18 شهریور 1397 - 14:56:07

ابو مهدی المهندس: کنسولگری آمریکا در اتفاقات بصره دست دارد

ابو مهدی المهندس: کنسولگری آمریکا در اتفاقات بصره دست دارد
حقوق بشر  > جهان  - نایب رئیس هیئت حشد شعبی عراق اعلام کرد که کنسولگری آمریکا در ناآرامی‌های اخیر بصره دست داشته است.


به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه المنار، ابو مهدی المهندس، نایب رئیس هیئت حشد شعبی عراق در سخنانی اظهار داشت: اطلاعات کاملی در اختیار داریم که نشان می‌دهند کنسولگری آمریکا و سفارت این کشور در نآرامی‌های اخیر بصره دست داشته‌اند و سفارت این کشور اتفاقات در بصره را اداره می‌کند. این اطلاعات را تقدیم مراجع مربوطه خواهیم کرد.

المهندس گفت: تظاهرات به ویژه با شکست دولت در بصره حق قانونی اهالی این استان است و به منظور جلوگیری از ریخته شدن خون افراد بی‌گناه به نیروهای امنیتی توصیه کردیم که با معترضان مقابله نکنند.

وی افزود: هدف قرار دادن مراکز حشد شعبی و سوزاندن تصاویر شهدا از سوی طرف‌های خاصی هدایت می‌شود. ما خودمان را برای هر مورد اضطراری در بصره و بغداد آماده کرده‌ایم و با قدرت در برابر هر گونه توطئه احتمالی ایستادگی می‌کنیم.

این مقام عراقی در ادامه تاکید کرد: پیشتر سوخت دستگاه‌های مهندسی و خدماتی حشد شعبی را قطع کردند و به همین دلیل ما ناچار به عقب‌نشینی از بصره شدیم، با این حال ما آماده انجام هرگونه فعالیتی با هماهنگی نهادهای دولتی در بصره هستیم.

وی ضمن درخواست از دولت عراق مبنی بر اعلام موضع خود نسبت به حضور کنونی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در این کشور، گفت: ما اجازه شکل‌گیری هیچ جنگ و درگیری داخلی را در عراق نخواهیم داد و طرف‌های مربوطه باید پاسخگو باشند.

المهندس ادامه داد: آمریکایی‌ها تهدید کردند که اگر دوره نخست وزیری العبادی تمدید نشود بصره را به آتش خواهند کشید. ما کلیه شواهد درباره نقش مخرب کنسولگری آمریکا در بصره را ارائه خواهیم کرد.

این مقام ارشد حشد شعبی تصریح کرد: حوادث بصره شبیه به اتفاقات مصر در زمان سقوط نظام حسنی مبارک، (رئیس جمهوری سابق مصر) است و ما را یاد آن اتفاقات می‌اندازد.

وی درباره روابط این سازمان با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اظهار کرد: روابط حشد شعبی با العبادی از همان دوره گذشته تیره بود. ما خواستار تخصیص مبلغی به عنوان حقوق به نیروهای حشد شدیم اما این امر تا به این لحظه محقق نشده است. ما تنها خواستار دادن مبلغ ناچیزی به عنوان حقوق به این نیروها شدیم اما متهم شدیم به اینکه از نیروهایی که در صفوف حشد وجود ندارند، صحبت می‌کنیم.

این مقام عراقی در ادامه تاکید کرد: تها کشوری که به ما در جنگ علیه داعش کمک کرد، ایران بود و پیروزی‌های چهار سال گذشته نتیجه تلاش‌های نخست وزیری نیست.

المهندس درخصوص پرونده حضور نظامی آمریکا در عراق نیز گفت: در حال حاضر ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نیروی نظامی آمریکا در عراق حضور دارند که در جنوب غربی "سنجار" مستقر شده‌اند. جای تاسف دارد که آمریکایی‌ها از خاک عراق برای اقدامات خود استفاده می‌کنند، ما این موضوع را به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اطلاع دادیم اما وی اظهار بی‌اطلاعی کرد. وجود آمریکا یک خطر محسوب می‌شود و قانون اساسی کشور اجازه نمی‌دهد که از خاک عراق برای هدف قرار دادن کشورهای همسایه استفاده شود.

المهندس در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره انتشار اخباری مبنی بر فشار آمریکایی‌ها برای باقیماندن حیدر العبادی در پست نخست وزیری نیز گفت: برت مک‌گورک، (فرستاده آمریکا در ائتلاف ضد داعش) کارمند سفارت ایالات متحده در بغداد بود. وی یک فرد "فاسد" است که امروز به عنوان فرستاده آمریکا در عراق فعالیت می‌کند. آمریکا به طور عجیب و غریبی بر شخصی اصرار دارد که باید برای بار دوم سکان کشور را به دست بگیرد (اشاره به حیدر العبادی).

این فرمانده حشد شعبی تاکید کرد: تهدیدات عجیبی علیه نمایندگان وجود دارد که حتی در دوران پل برمر، (حاکم غیرنظامی آمریکا در عراق) نیز وجود نداشت. امروز مک گورک و سفیر انگلیس به همراه این فرد "کم‌عقل" که پیشتر سفیر عربستان در عراق بود (ثامر السبهان، سفیر سابق عربستان در عراق) به سراغ سیاستمداران عراقی می‌روند و آنها را تهدید می‌کنند. این نشان می‌دهد که بدون شک چیزهایی وجود دارند و بین آن‌ها توافق‌هایی انجام شده است، در غیر این صورت اصرار آن‌ها به چه دلیلی است؟ در هر صورت ما امیدواریم که نمایندگان بتوانند بر این فشارها فائق آیند.

کلید واژه: عراق - ایران و عراق
کد مطلب: 67224
زمان انتشار: یکشنبه 18 شهریور 1397 - 14:56:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد