به روز شده: 5 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 67269
زمان انتشار: دوشنبه 19 شهریور 1397 - 10:04:45

دیده بان حقوق بشر خواستار رعایت حقوق مسلمانان در چین شد

حقوق بشر  > جهان  - سازمان دیده‌بان حقوق بشر از اعمال فشارهای سازمان‌یافته بر اقلیت مسلمان اویغور در چین خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از یورونیوز، دولت چین در حال اعمال فشار سیستماتیک علیه مسلمانان اویغور ساکن در استان سین کیانگ است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با اعلام گزارشی نسبت به بازداشت‌های خودسرانه، محاکمه غیر شفاف و اعمال فشار علیه این اقلیت در چین انتقاد کرده است.

در گزارش این سازمان به ایجاد اردوگاه‌هایی که فعالین مسلمان در آن بازداشت هستند اشاره‌شده و آن را نقض حقوق بنیادین بشر دانسته است.

هیأت حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در گزارشی با محرمانه توصیف کردن اردوگاه‌های بازداشت مسلمان اویغوری در چین اعلام کرده بود:‌ «تخمین‌ زده می‌شود حدود یک‌میلیون اویغور و اقلیت مسلمان در منطقه خودمختار سینکیانم در غرب چین که درواقع اردوگاه‌های سیاسی عقیدتی هستند، نگهداری می‌شوند.»

جی مک‌دوگال گفته بود: «ما به‌شدت نگران گزارش‌های متعددی هستیم که نشان می‌دهند منطقه خودمختار اویغورها در حال تبدیل‌شدن به اردوگاه گسترده‌ای با پوشش امنیتی و با عنوان مبارزه با افراط‌گرایان دینی و حفاظت از ثبات اجتماعی چین است.»

این گزارش‌ها از سوی منابع متعددی ازجمله گروه فعالان مدافعان حقوق بشر چین تهیه‌شده بود. این گروه ماه گذشته در گزارشی اعلام کردند: «۲۱ درصد از آمار ثبت‌شده از بازداشت‌شدگان چین در سال ۲۰۱۷، در منطقه سین‌کیانگ صورت گرفته است.»

پیش‌ازاین نیز، گزارش‌هایی نسبت به کنترل مردم به‌وسیله سیستم‌های ارتباطی پیشرفته و سیستم امتیازدهی به مردم باعث انتقادهای زیادی به دولت چین شده است. کار تا جایی بالا گرفت که تعدادی از نمایندگان کنگره و سنا در نامه‌ای از دونالد ترامپ خواسته‌اند تا چین را به دلیل نقض حقوق اویغورها تحریم نماید.

کد مطلب: 67269
زمان انتشار: دوشنبه 19 شهریور 1397 - 10:04:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب