به روز شده: 35 دقیقه قبل
کد مطلب: 67496
زمان انتشار: دوشنبه 26 شهریور 1397 - 14:59:17

انتخاب شعار هفته ملی کودک

کودکان  - «آینده را باید ساخت» شعاری است که دست‌اندرکاران برگزاری هفته ملی کودک در سال 1397 برای پاسداشت این رویداد ملی در ایران برگزیدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، چند سالی است که هفته ملی کودک با محوریت کانون به صورت منسجم و با همکاری و مشارکت بیشتر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با این حوزه، برنامه‌ریزی و در نیمه مهر هر سال در سراسر کشور برگزار می‌شود.
امسال با برگزاری نشست‌های مختلف در تهران نمایندگان عالی دستگاه‌های مرتبط با حوزه کودک تصمیم گرفتند که این رویداد با شعار «آینده را باید ساخت» و در روزهای 14 تا 20 مهر در تهران و سراسر کشور برگزار کنند.
بر همین اساس در دومین جلسه برنامه‌ریزی هفته ملی کودک همچنین نام‌های روزهای هفته نیز مورد توافق حاضران قرار گرفت و اعلام شد.
14 مهر روز «کودک، خانواده، سبک زندگی ایرانی اسلامی»، 15 مهر «کودک، محیط زیست و میراث فرهنگی»، 16 مهر (روز جهانی کودک) «کودک، صلح، بازی و نشاط»، 17 مهر «کودک، رسانه و ارتباطات»، 18 مهر «کودک، آموزش، سلامت و ایمنی»، 19 مهر «کودکان با نیازهای ویژه، فرصت‌های برابر» و 20 مهر «کودک، کتاب و فرهنگ مطالعه» نام گرفته است.
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این نشست به رویکردهای هفته ملی کودک اشاره کرد و گفت: قرار است اهمیت دوران کودکی و نقش آن در شکل‌گیری شخصیت کودکان برجسته شود و همه ارکان جامعه نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری پیدا کنند.
فاضل نظری توضیح داد: انتخاب شعار برای هفته ملی کودک جهت‌بخش و تعیین‌کننده مسیر فعالیت‌هاست و شعار «آینده را باید ساخت» نیز با این هدف پیشنهاد شده است که همه بتوانیم برای ساختن جامعه مطلوب تلاش کنیم و این، جز با آموزش کودکان میسر نمی‌شود.
وی یادآور شد: قرار است ما کودکانی را پرورش دهیم که 30 سال آینده مسئولیت‌های اصلی جامعه را در اختیار بگیرند این زمان به سرعت می‌گذرد. همان طور که کسانی که اکنون نقش‌آفرین هستند 30 سال پیش پشت میزهای مدرسه مشغول تحصیل بودند.
رئیس هیات مدیره کانون پرورش فکری با یادآوری فیلم خاطره‌انگیز مشق شب زنده‌یاد عباس کیارستمی و نگاه منتقدانه آن فیلم‌ساز شهیر به نظام آموزشی، تاکید کرد: به نظر می‌رسد که بسیاری از مشکلات در نظام پرورش و تعلیم کودکان موضوع‌هایی ریشه‌دار و حل نشده از گذشته است.
نظری ادامه داد: امروز باید به شکلی جدی به سوال‌هایی از این دست پاسخ داد که آیا کودکان ما مهارت‌های زندگی را به خوبی فرامی‌گیرند؟ آیا آنها احترام به قوانین را آموخته‌اند؟ یا به جای کودکی‌کردن و نشاط تنها باید بر حجم اطلاعات‌شان – که البته معلوم نیست تا چه حد مفید است – بیافزایند این درحالی است که رقابت‌های منفی بین خانواده‌ها برای این تعریف از موفقیت، تنها راه تعالی و رشد کودکان تلقی می‌شود.
حامد رهنما دبیر هفته ملی کودک نیز در این جلسه گزارشی از روند برگزاری این نشست‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده ارائه و این برنامه‌ها را فرصتی مناسب برای همفکری و مشارکت همه سازمان‌ها در مسائل مرتبط با کودکان عنوان کرد.
وی تاکید کرد: دبیرخانه دائمی هفته ملی کودک باعث می‌شود تا در طول سال همکاری و هم‌افزایی بین سازمان‌ها تقویت شود.
در دومین نشست برنامه‌ریزی هفته ملی کودک برخی از نمایندگان دستگاه‌ها به بیان برنامه‌های خود برای برگزاری این رویداد به ویژه در تهران پرداختند.

کلید واژه: کودکان - حقوق کودکان
کد مطلب: 67496
زمان انتشار: دوشنبه 26 شهریور 1397 - 14:59:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب