به روز شده: 1 ساعت و 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 67646
زمان انتشار: چهارشنبه 4 مهر 1397 - 16:18:35

گزارش سومین روز ازسی و نهمین اجلاس شورای حقوق بشر/سالانه دو میلیون کارگر از بیماری های شغلی می میرند

پایش  - در شورای حقوق بشر مطرح شد: بیش از دو میلیون کارگر، سالانه از بیماری های شغلی می میرند و تقریباً یک میلیون نفر از آنها، در معرض خطر مواد سمی قرار دارند، بیماری و معلولیت ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد سمی، بی رحمانه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، مرکز پایش ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، گزارشی از عملکرد و مباحث مطروحه در سی و نهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل را در سلسله بولتن های خبری مورد بررسی قرار داده است که متن گزارش سومین روز این اجلاس را در ذیل می خوانید:

(12 سپتامبر 2018)

     اجلاس شورا، در ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 12 سپتامبر 2018 (21 شهریور 1397) آغاز شد. آیتم اول این نشست، گفتگوی تعاملی با گروه کاری ناپدیدسازی اجباری یا غیر داوطلبانه و گروه کاری بازداشت خودسرانه بود.
آیتم دوم، گفتگوی تعاملی با گروه کاری استفاده از مزدوران و گزارشگر ویژه مواد خطرناک و زباله و ضایعات بود. آیتم سوم نیز گفتگوی تعاملی با گزارشگر ویژه حق بر توسعه و گزارشگر ویژه اقدامات قهرآمیز یکجانبه را به خود اختصاص می داد.

·   گفتگوی تعاملی با گروه کاری ناپدیدسازی اجباری یا غیر داوطلبانه و گروه کاری بازداشت خودسرانه

الف) بیانیه برنارد دوهیم رئیس گروه کاری ناپدیدسازی اجباری و غیرداوطلبانه

-    این گزارش، اولین گزارش برنارد دوهیم به شورای حقوق بشر، پس از انتصاب به سمت رئیس گروه کاری می باشد.

-        امسال، 802 پرونده جدید از ناپدیدسازی اجباری، به 42 دولت فرستاده شده است. 264 مورد از این پرونده ها در حالت اضطراری قرار دارند و شایان ذکر است که بسیاری از موارد دیگر از ناپدیدسازی نیز وجود دارند که به گروه کاری فرستاده نشده و نخواهند شد.

-        ناپدیدسازی اجباری، یک جرم بوده و ضد کرامت انسانی است و متاسفانه در عمل، توسط بسیاری از کشورها انجام می شود.

-        گروه کاری، از دولت ها می خواهد تا سریعاً در مورد افرادی که موضوع ناپدیدسازی اجباری قرار گرفته اند، جستجو به عمل آورده و تضمین نمایند که این جرم، به صورت صحیح مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

-        امسال ما برآنیم تا گزارش موقتی و ابتدایی را در مورد استانداردها و سیاست های عمومی در جهت تحقیقات موثر در مورد ناپدیدسازی اجباری، ارائه نمائیم. بدین منظور، ما یک مطالعه موضوعی را به هدف شناسایی رویه های مطلوب و از بین بردن تجربیات منفی، بکار خواهیم بست.

-        در ادامه وی به بازدیدهای کشوری از گامبیا، مالی و اوکراین اشاره کرد.

ب) بیانیه سئونگ فیل هنگ، رئیس گروه کاری بازداشت خودسرانه

-        در طی سال 2017، گروه کاری، تعداد کثیری شکایت را دریافت نمود و در مورد آن ها نظریاتی را به تصویب رساند که از این جهت، 35 درصد افزایش را نسبت به سال 2016 شاهد هستیم.

-        گروه کاری در پالایش و اصلاح آئین پیگیری که در آگوست 2016 به تصویب رسیده بود، فعالیت هایی را انجام داده است.

-        ما از دولت ها، به جهت همکاری در بیشتر موارد تشکر می کنیم. طبق آمار، تقریباً در 60 درصد موارد، دولت های مربوطه پاسخ هایی را در وقت معین تهیه کرده و ارائه دادند.

-        موضوع مساعدت کنسولی و حمایت دیپلماتیک از افراد محروم از آزادی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این افراد، ممکن است شامل مظنونین به جرایم تروریستی و زندانیان دیگر باشند که محاکمه عادلانه و دسترسی به وکیل و دیگر موارد در مورد آن ها، لازم و ضروری است.

-        ارتباط معنادار بین بازداشت خودسرانه و موارد شکنجه و بدرفتاری، از جمله موضوعات مورد توجه گروه کاری است. از بازدیدهای کشوری اینگونه مستفاد شده است که هر چه کشورها در جهت تقویت ضمانت های عدم شکنجه و بدرفتاری گام بردارند، برای کاهش و پیشگیری از بازداشت خودسرانه نیز نقشی موثر خواهد داشت.

-        عدم محرومیت از آزادی در مورد مهاجران، از جمله موارد تصمیم گیری شده در نوامبر سال 2017 بوده است.

-        بازدیدهای کشوری شامل آرژانتین و سیریلانکا بوده است.

ج) اعضای شورا، دولت های ناظر و دیگر ناظران

     بحرین، بلژیک، کرواسی، کوبا، دانمارک، اتحادیه اروپا، فیجی، گامبیا، مونته نگرو، عمان، پرو، فیلیپین، فدراسیون روسیه، فلسطین، سوئیس، توگو از طرف گروه کشورهای آفریقایی (گروه آفریقا)، اوکراین، جمهوری تانزانیا.

  • گفتگوی تعاملی با گروه کاری استفاده از مزدوران و گزارشگر ویژه مواد خطرناک و زباله و ضایعات

الف) بیانیه باسکوت تونکاک، گزارشگر ویژه پیامدهای مدیریت صحیح محیط زیست و دفع مواد خطرناک و زباله بر حقوق بشر

-        بیش از دو میلیون کارگر، سالانه از بیماری های شغلی می میرند و تقریباً یک میلیون نفر از آنها، در معرض خطر مواد سمی قرار دارند.  بیماری و معلولیت ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد سمی، بی رحمانه است.

-        به نظر من، بسیاری از آنچه که در این گزارش توصیف می کنم، رفتار جنایتکارانه است.

-        ماهیت شگفت آور این بهره کشی این است که تقریباً، همیشه جایگزین هایی برای جلوگیری یا به حداقل رساندن خطر قرار گرفتن در معرض این سموم وجود دارد.

-  بازدیدهای کشوری من شامل کشورهای دانمارک و گرینلند است.

-  در گزارش سالانه، من 15 اصل را برای ملاحظه شورا ارائه می دهم تا از حقوق بشر همه کارگران به منظور ایجاد شرایط کار سالم و ایمن که نزدیک به شناسایی جهانی است، محافظت کند. چهار مورد از این اصول، مربوط به حق قربانیان یا خانواده آنها برای دسترسی به یک درمان موثر است.

-  قربانیان، قادر به دسترسی به هیچ یک از موارد جبران خسارت موثر نمی باشند. بخشی به دلیل این است که بار اثبات سوءاستفاده، بر کارگر قربانی یا خانواده آنها است.

-  هفت اصل پیشنهادی، در مورد وظیفه و مسئولیت برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد سمی می باشد.

ب) بیانیه سعید مکبیل، رئیس و گزارشگر گروه کاری استفاده از مزدوران، به عنوان وسیله نقض حقوق بشر و جلوگیری از اعمال حق تعیین سرنوشت مردم

- همانطور که می دانید، مأموریت گروه کاری ما در دو موضوع خلاصه می شود: نظارت و مطالعه تاثیر مزدوران و فعالیت های مربوط به مزدوران و همچنین تاثیر فعالیت های شرکت های خصوصی نظامی (PMSCs) در بهره مندی از حقوق بشر، به ویژه حق مردم برای تعیین سرنوشت.

-  در جلسات منظم ما در ژنو و نیویورک، ما با کشورهای عضو، سازمان های جامعه مدنی و سایر ذینفعان، از جمله قانون بین المللی انجمن های ارائه دهنده خدمات امنیتی(ICoCA)، مشورت کردیم.

-  گروه کاری، همچنین سفرهای رسمی به اتریش، چاد و غنا را انجام دادند.

- در چند سال گذشته، ما ارتباط نزدیک میان رزمندگان و پدیده جنگجویان خارجی را بررسی کرده ایم. ما مشاوره های متعددی را برگزار کرده ایم و بازدید های رسمی در این زمینه، انجام داده ایم.

-  بر اساس برخی از یافته ها، ما گزارش خود به این جلسه را به بکارگیری و استفاده از کودکان توسط گروه های مسلح غیر دولتی که شامل مزدوران و جنگجویان خارجی هستند، اختصاص دادیم.

-  در سراسر جهان، هزاران کودک با گروه های مسلح غیر دولتی، از جمله مزدوران و جنگجویان خارجی همراه هستند. استخدام و بکارگیری کودکان در درگیری های مسلحانه، یکی از شش نقض شدید احصاء شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

-        بعضی گروه های مسلحانه، سربازان کودک را مجبور می کنند تا مرتکب جنایات علیه خانواده های خود و یا اعضای جامعه خود شوند.

-        گروه کاری، از تصویب پروتکل اختیاری کنوانسیون حقوق کودک در مورد بکارگیری کودکان در منازعات مسلحانه که توسط بیش از 160 کشور عضو تصویب شده است، استقبال می کند.

- این کمیته، همچنین از ابتکارات بسیار مهم از جمله تعهدات و اصول پاریس برای محافظت از کودکان در برابر استخدام غیرقانونی یا استفاده در نیروهای مسلح یا گروه های مسلح که در سطح بین المللی توسعه یافته است، استقبال می کند. علاوه بر این، دولت های عضو باید در قوانین ملی، شامل استخدام و استفاده از کودکان زیر 18 سال در جنگ های مسلحانه، از جمله با اشاره به شرکت های استخدام کننده و استفاده کننده از کودکان در جنگ ها، برای این عمل، مجازات تعیین کنند. کسانی که مسئول استخدام کودکان هستند، باید مورد تحقیق، تعقیب و مجازات قرار گیرند.

ج) اعضای شورا، دولت های ناظر و دیگر ناظران

     بوتسوانا، کوبا، اتحادیه اروپا، گامبیا، نپال، فیلیپین، فدراسیون روسیه، توگو از طرف گروه کشورهای آفریقایی (گروه آفریقا)، توگو، اوکراین، صندوق کودکان سازمان ملل متحد، برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد - دفتر منطقه ای اروپا.

 گفتگوی تعاملی با گزارشگر ویژه حق بر توسعه و گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه

الف) بیانیه ادریس جزایری، گزارشگر ویژه تاثیرات منفی اقدامات قهری یکجانبه بر بهره مندی از حقوق بشر

-  چهارمین گزارش سالانه من به شورا از سه بخش اصلی تشکیل می شود که عبارتند از: نگاه کلی به فعالیت های این ماموریت از آخرین گزارش تا اکنون، بحث در مورد تحولات اخیر در زمینه استفاده از تحریم های یکجانبه و یک مرور کلی از مسائل و نگرانی های برجسته کنونی.

-  من اتحادیه اروپا رااز 19 تا 22 ژوئن 2017 بازدید کردم. من از حمایت هایی که در قوانین اتحادیه اروپا در مورد اقدامات محدودیت زا، از جمله اقدامات لازم برای رسیدگی افراد مورد هدف و در دسترس بودن جبران خسارت صورت گرفته است، قدردانی کردم. من امیدوارم که نگرانی در مورد حقوق بشر که در دیدار من از سوی مقامات اتحادیه اروپا مطرح شده است، همراه با اقدامات حمایتی ،اتحادیه اروپا را تشویق کند تا از تلاش های اینجانب برای ارائه اعلامیه ای در مورد منع تحریم های یکجانبه حمایت کند تا اطمینان حاصل شود که حمایت های حقوق بشری همیشه در جای خود قرار داده می شوند.

-  سفر من به جمهوری عربی سوریه، از 13 تا 17 ماه می 2017 انجام گرفت. در طی این بازدید، من ابراز نگرانی کردم که رژیم های اقدامات قهرآمیز چند جانبه و یک طرفه فعلی و مقرراتی که در حال اجرا هستند، تمام تجارت با سوریه را مسدود کرده اند و به ویژه به توانایی فعالان بشردوستانه غیر دولتی، برای انجام کار خود در سوریه لطمه زده اند.

-  در این گزارش، من توصیه می کنم که یک دفتر توسط سازمان ملل متحد برای هماهنگی تمام کشورهای تحریم شده ایجاد شود.

-  من همچنان به نظارت دقیق بر تحولات نگران کننده مربوط به تحریم های یکجانبه علیه ایران متعاقب خروج ایالات متحده از برجام، ادامه می دهم. من با نگرانی از ادعاهای واضح مقامات آمریکایی مبنی بر این که ایالات متحده فشار مالی بی سابقه ای بر ایران اعمال خواهد کرد، یاد می کنم.

-  من همچنان به نظارت بر تأثیر اقدامات تحریمی آغاز شده در ژوئن 2017 توسط گروهی از کشورها که قطر را هدف قرار می دهند، ادامه می دهم.

- تحریم ها علیه زیمبابوه و فدراسیون روسیه نیز مورد رصد و نظارت من خواهند بود.

- موضوعات کنونی که همچنان محل نگرانی هستند، عبارتند از: افزایش تحریم های جامع به عنوان ابزار جنگ اقتصادی، تحریم های ثانویه و مسئله فراقانونی بودن، موضوعات مربوط به تبعیض و تهدید امنیت انسانی به واسطه تحریم ها.

-  توصیه های این گزارش عبارتند از: 1- مجمع عمومی می تواند از تجدید کار کمیسیون حقوق بین الملل سازمان ملل متحد در مورد "صلاحیت فراقانونی" درخواست کند که متعاقب نشست سال 2006 در این موضوع، تشکیل جلسه بدهد. 2- مجمع عمومی می تواند از دیوان بین المللی دادگستری بخواهد تا نظر مشورتی در مورد این موضوع، صادر کند. 3- دبیرکل سازمان ملل متحد می تواند یک نماینده ویژه را درمورد اقدامات قهری یکجانبه انتخاب کند. 4- کشورهای عضو شورای حقوق بشر می توانند مشاوره ای را در خصوص پیش نویس اعلامیه اقدامات یکجانبه و حاکمیت قانون  را جهت ارائه به مجمع عمومی، آماده نمایند.

ب) بیانیه سعد الفراقی، گزارشگر ویژه حق بر توسعه

-  در سپتامبر 2017، شورای حقوق بشر قطعنامه 9/36 را تصویب کرد که از من خواست تا مشاوره های منطقه ای در زمینه اجرای حق توسعه را برگزار کنم. اولین مشاوره، برای کشورهای عضو گروه آفریقایی در آدیس آبابا (29-27 مارس 2018) برگزار شد. دومین مشاوره، برای گروه کشورهای اروپای غربی و دیگر کشورها و گروه کشورهای اروپای شرقی در روزهای 11 و 12 ژوئن 2018 در ژنو برگزار شد. من قصد دارم، مشاوره های بعدی را برای گروه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب در اکتبر 2018 و گروه کشورهای آسیا-اقیانوس آرام، در دسامبر 2018 برگزار کنم.

- هنگام شروع مشاوره های منطقه ای، تصمیم گرفتم بر شناسایی و ترویج شیوه های مطلوب در اجرای عملی حق توسعه تمرکز کنم. من معتقدم که نگاه کردن به ابتکارات و تجربیات کشف شده در سطح محلی، به روشن کردن شاخص های خاص و روش های نظارت کمک می کند.

-        عدم دسترسی به اطلاعات قابل اعتماد، به موقع و آسان برای درک سیاست های توسعه، مانعی برای مشارکت معنادار است. فقدان ابزارهای مناسب اجرایی نیز مانع اصلی محسوب می شود. اغلب منابع موجود، به صورت غیرمستقیم مدیریت می شوند.

-  مشارکت موثر همچنین امکان بسیج منابع داخلی، از جمله منابع انسانی و ایجاد فرهنگ پاسخگویی را فراهم می آورد. شرکت کنندگان در این دو مشاوره منطقه ای، تعداد قابل توجهی از توصیه های عملی در زمینه طراحی، اجرا، نظارت و ارزیابی سیاست ها، برنامه ها و پروژه های توسعه را به نحوی مطابق با حق توسعه ارائه نمودند.

-  نابرابری در توسعه اجتماعی و اقتصادی، تهدید کننده است و مانع از کاهش فقر می شود. در این گزارش ، من بیشتر به بررسی نابرابری در داخل کشورها پرداختم. نابرابری های در حال افزایش در جهان امروز، نیازمند تصویب سیاست های صحیح برای توانمندسازی افراد با درآمد پایین و ترویج شناسایی همه به عنوان انسان بدون در نظر گرفتن سن، جنس، ناتوانی، نژاد، قومیت، ملیت، مذهب یا وضعیت اقتصادی یا غیره است.

-  در خاتمه، من می خواهم تأکید کنم که اجرای موثر این ماموریت، تنها با همکاری کامل کشورهای عضو، سازمان های بین المللی و سازمان های غیردولتی امکان پذیر است و با حمایت کافی از سوی دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر، میسر خواهد شد.

ج) اعضای شورا، دولت های ناظر و دیگر ناظران

     کوبا، اتحادیه اروپا، فیجی، واتیکان و فلسطین

 

تهیه و تنظی: محبعلی، مهیمنی

کد مطلب: 67646
زمان انتشار: چهارشنبه 4 مهر 1397 - 16:18:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است