به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 67843
زمان انتشار: سه شنبه 17 مهر 1397 - 09:02:26
خالد القدومی:

ترامپ خواسته‌های رژیم صهیونیستی را اجرا می‌کند/ رژیم‌صهیونیستی سلاح‌های ممنوعه به‌کار می‌برد

ترامپ خواسته‌های رژیم صهیونیستی را اجرا می‌کند/ رژیم‌صهیونیستی سلاح‌های ممنوعه به‌کار می‌برد
حقوق بشر  > جهان  - طرح همه پرسی که ایران به سازمان ملل ارائه کرده، طرح بسیار درستی است، اما مشکل در اینجاست که گوش شنوایی برای چنین طرح‌هایی نیست. این پیشنهاد قابل تامل بوده و قابلیت اجرا دارد. رژیم صهیونیستی فقط به یک زبان گوش می‌دهد که آن زبان زور و تهدید است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، «قدس» به عنوان سرزمین مقدس تمام ادیان و مذاهب، سالهاست که به میدان رودروی هم قرا گرفتن تاریخی حق و باطل تبدیل شده است؛ لذا تلاش برای رهایی فلسطین از چنگال اشغالگران، همان اعلان تنفر عمیق از طغیان و سرکشی نظام سلطه و ستم فراگیر جهانی است.

اقدام رژیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم نامشروع صهیونیستی و همچنین رونمایی از طرح معامله قرن و حذف موضوع بازگشت آوارگان و پناهندگان فلسطینی طراحی شده، بار دیگر مکر و نیرنگ سردمداران استکبار جهانی را برای جهانیان روشن کرده است.

ملت آزاده فلسطین نیز طی یک سال گذشته با انجام راهپیمایی‌های باشکوه «بازگشت»، با تمام توان در مقابل این دسیسه ایستاده و موفق شده‌اند توجه افکار عمومی جهانیان را به فاجعه‌ای که در سرزمین‌های اشغالی در حال جریان است، جلب کنند.

از این رو برای گفت‌وگو درباره ابعاد مختلف طرح معامله قرن، انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی، قطع کمک‌های دولتی و مردمی آمریکا به مردم فلسطین، نحوه ارتباط حماس با سایر گروه‌های فلسطینی و اهداف راهپیمایی‌های بازگشت، به سراغ رئیس دفتر حماس در ایران رفتیم.

متن این گفت‌وگوی تفصیلی با «خالد القدومی» به قرار زیر است.
 

طبق قوانین بین المللی، قدس یک منطقه بین المللی محسوب می‌شود

سوال: برای ورود به بحث بفرمایید انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس با اچه اهدافی صورت گرفت؟
القدومی: خود این تصمیم نشانگر گستاخی آمریکاست و عدم توجه آمریکا و رژیم صهیونیستی به قوانین بین المللی را می‌رساند. طبق قوانین بین المللی، قدس یک منطقه بین المللی محسوب می‌شود؛ لذا هرگونه رفتار یا عملی از سوی هر طرفی خواه اسرائیل و یا دیگر کشور‌ها بدون توافق سازمان ملل به رسمیت شناخته نمی‌شود. در سال ۱۹۴۹ مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه ۳۰۳ اعلام کرده است، بخش غربی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسد. در سال ۱۹۸۰ قطعنامه شماره ۴۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد، قانون رژیم صهیونیستی را در خصوص شهر قدس به رسمیت نشناخت و نماینده‌های خود را از آنجا فراخواند. برهمین اساس در سال ۱۹۸۱ در مجمع عمومی سازمان ملل مصوبه‌ای صادر شد که اقدام رژیم صهیونیستی در شهر قدس برای ایجاد هر گونه تغییری در آنجا غیر قانونی اعلام کرد. همه این مصوبات و قطعنامه‌ها را آقای ترامپ به رسمیت نشناخت. مصوبه انتقال سفارت آمریکا به قدس ازسال ۱۹۹۶ به تصویب رسیده بود، اما هیچ رئیس جمهوری جرات اجرا کردنش را نداشت. ترامپ به همین عرف ریاستی هم وقعی نگذاشت. مجموعه رفتار‌های ترامپ برای اجرای خواسته‌های رژیم صهیونیستی است. برای ملت فلسطین این اقدامی که برای انتقال پایتخت انجام شد، هیچگونه اهمیت و مشروعیتی ندارد. از نظر ما هیچگونه تفاوتی بین شهر ناصره، حیفا، یافا، جلیل العلا و یا هر منطقه‌ای داخل فلسطین وجود ندارد. همه این‌ها تحت اشغال به سر می‌برند و مقاومت در برابر اشغالگر یک حق مشروع است تا آزادی سراسر فلسطین شریف، محقق شود.
 
رژیم صهیونیستی با طرح معامله قرن نشان داد خواهان بازگشت آوارگان نیست
سوال:  طرح معامله قرن نیز اخیرا از سوی آمریکا مطرح شد و واکنش های بسیاری دربر داشت. آنها با چه اهدافی اجرای این طرح را در دستور کار داده اند؟

القدومی: آمریکا و رژیم صهیونیستی با طرح معامله قرن که اجرای آن را نیز عملا  شروع کرده‌اند، می‌خواهند جهان عرب و فلسطینیان را در یک عمل انجام شده قرار دهند. طرح معامله قرن، مفادی دارد. مهمترین بند آن خود مسئله قدس است. اخیرا شاهد بودیم که آمریکایی‌ها چگونه قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرده و سفارت‌شان را نیز به قدس منتقل کردند. بند دیگر این معامله هم مربوط به مسئله آوارگان فلسطین بود که آن هم اهمیتش در سطح مسئله قدس بود که دیدیم برخورد با آن را نیز به چه نحوی در پیش گرفتند. آن‌ها با این طرح نشان دادند که خواهان بازگشت آوارگان نیستند. به تعبیر دیگر آن‌ها می‌خواهند جلوی بازگشت آوارگان را بگیرند و آن‌ها را در همان کشور‌هایی که مقیم هستند، اسکان دهند. بازگشت آوارگان به فلسطین؛ نه تنها یک مسئله انسان دوستانه است بلکه حقوق و قوانین بین المللی هم بر این موضوع صحه گذاشته‌اند. ولی رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد آن‌ها به سرزمین اصلی خود بازگردند. آن‌ها پا را فراتر از این گذاشتند و جان بولتون، مشاور رئیس جمهور آمریکا اخیرا تعداد آوارگان فلسطینی‌ها که مجامع بین المللی معتقد بودند آن‌ها ۵ میلیون نفر هستند را ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد؛ لذا می‌بینیم مسئله فلسطین را به جایی رساندند که امضایی پای قراردادی باشد و وقایع جدیدی را تحمیل کنند تا هرچه بیشتر جانب اسرائیل را بگیرند و حقوق حقه مردم فلسطین را تباه کنند.
 
سوال: در مواجهه با اعمال خودسر و نژادپرستانه اخیر آمریکا و رژیم صهیونیستی شاهد برگزاری ۲۸ امین هفته از راهپیمایی‌های بازگشت از سوی مردم مظلوم فلسطین هستیم، روند برگزاری این تظاهرات به چه صورت است؟
القدومی: راهپیمایی‌های بازگشت با هدف شکستن حصاری که دور غزه کشیده شده، انجام می‌شود. این راهپیمایی‌ها از ۳۰ مارس آغاز شده است. مردم ما در این اعتراضات، تلاش دارند یک پیام مسالمت‌آمیز و متمدنانه را به جهانیان ارسال کنند. البته این حق را هم قوانین و مقررات بین المللی برایشان تضمین کرده است. آن‌ها می‌خواهند بدون اینکه خشونتی مرتکب شوند، این راهپیمایی را انجام دهند، اما رژیم صهیونیستی مانع این کار می‌شود. متاسفانه پاسخ رژیم صهیونیستی تاکنون، پاسخی جنایتکارانه بوده است. برخورد خشن با راهپیمایان را از روز اول شروع کرده‌اند. چنانچه تک تیرانداز‌های آن‌ها قلب و سر راهپیمایان را هدف می‌گیرند.
 
سوال: اهداف برگزاری راهپیمایی‌های بازگشت چیست؟ برگزاری آن تاکنون نتایج لازم را در برداشته است؟ 
القدومی: در دو عنوان کلی می‌توان هدف از راهپیمایی‌های بازگشت را عنوان کرد: یک بخش آن به لحاظ حقوق بین الملل است و بخش دوم آن نیز به اراده و عزم ملت فلسطین برمی‌گردد. به لحاظ قوانین بین الملل، راهپیمایی‌هایی که درباره این فنس‌ها صورت می‌گیرد، این‌ها مرز‌های بین المللی شناخته شده‌ای نیستند. در سال ۲۰۰۵ که رژیم صهیونیستی زیر ضربات نیرو‌های مقاومت مجبور به ترک غزه شد، هنگام خروجش این فنس‌ها را قرار داد و به جهانیان اعلام کرد این سمت غزه و سوی دیگر اسرائیل است. البته هیچ یک از سازمان‌های بین المللی آن را قبول نکرده و به رسمیت نیز نشناختند. زیرا عقب نشینی یک جانبه و بدون توافق بوده است. درباره مسئله دوم که الزامات قانونی است، می‌توان گفت فلسطین هم اکنون زیر یوغ اشغال است و کلیه مقررات بین المللی این حق را به کشوری که تحت اشغال است، می‌دهد تا از هر وسیله‌ای برای دفع اشغالگر و متجاوز استفاده کند. سازمان‌های بین المللی سرمان را به درد آورده بودند که چرا به صورت مسالمت آمیز به دنبال حق‌تان نمی‌روید؟ که ما این کار را هم کردیم، اما نتیجه این اقدام مسالمت‌آمیز مردم فلسطین، برخورد خشنی بود که رژیم صهیونیسی با راهپیمایان دارد. مسئله دیگر اینکه، رژیم صهیونیستی سخت در اشتباه است که اگر فشار بر مردم فلسطین را بیشتر کنند، آن‌ها تسلیم می‌شوند. اینگونه نیست، زیرا آنها صاحب حق و آرمان عادلانه‌ای هستند و از حقوق خود پا پس نخواهند کشید. مردم فلسطین با تمام تحریم‌ها و سختی‌هایی که به‌دلیل کمبود‌های امدادی، درمانی، دارویی، غذایی و ... می‌کشند باز پای کار هستند و معتقدند اگر با این سختی‌ها کشته نشوند، چه بهتر که در راه مبارزه برای رسیدن به آرمان خود شهید شوند.
 

 ۱۸۳ شهید و بیش از ۲۰ هزار و ۱۶۰ مجروح در راهپیمایی های بازگشت تا ماه سپتامبر
سوال: آمار جدیدی از تعداد شهدا و مجروحانی که در راهپیمایی‌های بازگشت شرکت می کنند، وجود دارد؟

القدومی: بله؛ براساس آماری که تا بیستم ماه سپتامبر در دست داریم، ۱۸۳ نفر شهید شدند که ۳۲ نفر از این شهدا کودک هستند، بیش از ۲۰ هزار و ۱۶۰ مجروح که سه نفرشان دختر خردسال هستند. همچنین تعداد ۳ هزار و ۸۲۰ نفر از مجروحان کودک هستند که از این تعداد هزار و ۸۷۰ نفر شان نیز دختر هستند. حالا نوع مجروحیت شان از نوع حاد است که بیش از ۴۰۰ مورد از این جراحات خیلی شدید بوده است و ۵ هزار مورد نیز متوسط بوده است. آنها به پرسنل پزشکی که با یونیفورم وارد صحنه شدند نیز رحم نمی‌کنند و آمبولانس‌ها را نیز مورد حمله قرار می‌دهند. همه این‌ها نشانگر جنایتکار بودن رژیم صهیونیستی است. اما متاسفانه جهانیان فقط نقش تماشاگر را داشته است و هیچ اقدامی را در این زمینه انجام نداده و این باعث شد تا آمریکا با وقاحت تمام اعلام کند که رژیم صهیونیستی در حال دفاع خود است. گویی این اقدام حق مشروعی برای آنهاست. اما چه حقی؟ رژیم صهیونیستی با هواپیما و تک تیرانداز مردم بیگناه و بی‌سلاح ما را هدف قرارمی‌دهند. در صورتی‌که جنگ باید شرایط دوطرفه نظامی داشته باشد.
 
رژیم صهیونیستی در انتخاب جرم، تبحر خاصی دارد
سوال: به شهادت تعداد زیادی از کودکان فلسطینی در راهپیمایی‌های بازگشت اشاره کردید، با توجه به اینکه ۹ مهر در تقویم ایران به نام «روز همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی» نامگذاری شده است؛ رژیم صهیونیستی برای برخورد با کودکان ونوجوانان فلسطینی هم راهبرد جداگانه‌ای دارد؟
القدومی: رژیم صهیونیستی در انتخاب جرم، تبحر خاصی دارد. آن‌ها در برخورد با مردم فلسطین دو روش را هدف و نصب العین خود قرارداده‌اند؛ یکی، رویارویی و تقابل با نسل جوان و دیگری، تلاش برای درهم شکستن عزم و اراده مردم فلسطین. آن‌ها آمده‌اند تا مردم فلسطین را به هرطریق ممکن معلول کنند. رژیم صهیونیستی سلاح‌های ممنوعه‌ای رادرمواجهه با فلسطینیان به‌کار می‌برد که به محض اصابت یا یک عضو را قطع می‌کند و یا با انفجاری مانند پودر آن عضو را متلاشی می‌کند. اخیرا از نوعی گلوله به نام «دم دم» استفاده می‌کنند که به صورت بمب خوشه‌ای در بدن عمل می‌کند. آن‌ها می‌خواهند مردم فلسطین را معلول کرده و عزم‌شان را در هم بشکنند. آن‌ها فسفر سفید بکار می‌گیرند، این سلاح در جنگ جهانی دوم به عنوان پوششی برای پیشروی نیرو‌ها استفاده می‌شد، اما امروز رژیم صهیونیستی این سلاح را علیه مردم غیر نظامی استفاده می‌کند. مانند همان فسفر سبزی که آمریکا در عراق علیه مردم این کشوراستفاده می‌کرد. استفاده از این سلاح به این صورت است که اگر به دو نیروی هم رزم که کنارهم هستند، برخورد کند ناگهان آن فرد را غیب و تبخیر می‌کند. البته فسفر سفید هم اینکار را می‌کند. بعد از مدتی دریافتیم بیش از ۲۰ درصد از کسانی که در معرض این گاز قرار گرفتند، دچار نوع تشنج می‌شوند و ممکن است یک ماه این حالت را داشته باشند و هر سه ساعت یکبار دچار لرزش شدید می‌شوند؛ لذا این نوع جنایات، هدفمند و برنامه ریزی شده انجام می‌شوند. متاسفانه این سلاح مرگبار علیه غیرنظامیان وکودکان استفاده می‌شود، در صورتی‌که برای متفرق کردن افراد در تجمعات می‌توانند از گاز اشک آور استفاده کنند.
 
رژیم صهیونیستی عامدانه مدارس را بمباران می‌کند
سوال: برخورد نظامی رژیم صهیونیستی با کودکان فقط در تجمعات است؟
القدومی: خیر، رژیم صهیونیستی عامدانه مدارس را بمباران می‌کند. کارمندان اونورما در مدارس حاضر بودند و با فرکانس‌های مخصوصی به رژیم صهیونیستی اعلام می‌کردند که اینجا مدرسه است، اما آن‌ها این مسئله را نادیده گرفته و به عمد مدارس را مورد حمله قرار می‌دادند. این رژیم صهیونیستی است که حمله را انجام می‌دهدو بعد شروع به ناله و مظلوم نمایی می‌کند که مورد حمله واقع شده است. آن‌ها حتی به بادکنک‌های کودکان فلسطینی هم واکنش نشان می‌دهد و آن‌ها را در رسانه‌ها آتش‌زا معرفی می‌کنند. متاسفانه جهانیان چشم و گوش‌های خود را روی توطئه‌های رژیم صهیونیستی بسته‌اند؛ ده‌ها و بلکه صد‌ها قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل برای کمک به مردم فلسطین وجود دارد، اما هیچکدام از آن‌ها اجرا نشده است.
 
 
رژیم صهیونیستی آن کودک عزیز کرده جهان غرب است
سوال: به کمبود‌های غذایی و دارویی اشاره کردید؛ آیاکمک دولت‌های غربی از جمله انگلیس به دست مردم فلسطین می‌رسد و یا صرفا جهت انجام تبلیغات مطرح می‌شود؟
القدومی: از کمک مالی انگلیس نام بردید، اما من این سوال را از شما دارم که این کمک‌های نقدی کجاست؟ کمک‌هایی گاهی اوقات از سوی اروپا به مردم فلسطین می‌شود، اما روش این کمک‌ها نادرست است. دلیلش اینکه به مردم فلسطین و بخصوص غزه نمی‌رسد. این کمک‌ها یا به دست تشکیلات خودگردان می‌رسد و یا به کرانه باختری می‌رود و در جایی که نباید هزینه می‌شود. اخیرا شنیدیم میانجیگران بین المللی وارد صحنه شده‌اند که آن آشتی ملی رخ دهد. اما مسئله مهم اینکه نوار غزه از لحاظ قانونی، تحت اشغال به‌سر می‌برد و این به چه مفهومی است؟ بدان معناست که مسئولیت رسیدگی به زیرساخت‌های منطقه تحت اشغال، به عهده اشغالگر است؛ بنابراین صحبت از کمک غربی‌ها به مردم فلسطین یک سخن یاوه و بیهوده است. این‌ها به جای اینکه قوانین بین الملل را اجرا کنند، آن‌ها را دور می‌زنند. چرا؟ برای انیکه رژیم صهیونیستی آن کودک عزیز کرده جهان غرب است.

آمریکا ۴۵ بار از حق وتوی خود به نفع رژیم صهیونیستی استفاده کرده است
سوال: ایران یک طرح مبنی بر اجرای همه پرسی در فلسطین به سازمان ملل ارائه کرده است، نظرتان درباره این همه پرسی چیست؟
القدومی: پاسخ به این سوال را در قالب چند نکته بیان می‌کنم. اول اینکه رژیم صهیونیستی عامل بازدارنده‌ای برای خود در قوانین و سازمان‌های بین المللی نمی‌بیند. این چگونه است که یک رژیم نژاد پرست این حق را پیدا کند که عضو سازمان ملل شود؟ در قطعنامه ۲۴۲ آمده اسرائیل تا زمانی که از سرزمین‌های ۱۹۶۷ خارج نشود و تا وقتی که راه را برای بازگشت آوارگان هموار نسازد، حق عضویت در سازمان ملل را ندارد. خب نتیجه چه شد؟ آن‌ها به این قطعنامه تن در ندادند، اما عضو سازمان ملل شدند. قبل از آن نیز در قطعنامه ۱۹۴۷ به تقسیم دو دولت فلسطین و اسرائیل اشاره شده است. کشور فلسطین ازآن زمان کجاست؟ هیچ وجودی از کشور فلسطین دربین نیست، اما رژیمی به نام اسرائیل در تمام سازمان‌های بین المللی حضور دارد. البته این به‌خاطر حمایت‌های دولت آمریکا هم هست. آن‌ها ۴۵ بار از حق وتوی خود به‌خاطر این رژیم جعلی استفاده کرده اند.
 
رژیم صهیونیستی تنها به زبان زور و تهدید گوش می‌دهد
القدومی: طرح همه پرسی که ایران به سازمان ملل ارائه کرده، طرح بسیار درستی است، اما مشکل در اینجاست که گوش شنوایی برای چنین طرح‌هایی نیست. این پیشنهاد قابل تامل بوده و قابلیت اجرا دارد. رژیم صهیونیستی فقط به یک زبان گوش می‌دهد که آن زبان زور و تهدید است. آن‌ها محور مقاومت را تهدیدی جدی برای خود می‌بینند. این را من نمی‌گویم، ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیان کرد، ایران یک تهدید بالقوه برای موجودیت اسرائیل به حساب می‎آید.
 

 
تنها راه سازنده و زندگی ساز برای نیل به آزادی فلسطین، شهادت است
سوال: با وجود این مسائل برای حل مسئله فلسطین می‌توان روی کمک غرب حساب کرد؟
القدومی: ما تا این لحظه از سوی غرب، هیچ گونه پیام مثبت و سازنده‌ای برای مردم فلسطین ندیده‌ایم. آیا ملت ما سوای ملت‌های دیگر است؟ آیا مادران ما سوای مادران دیگر کشور‌ها هستند؟ آیا آن‌ها به کشته شدن فرزندانشان عشق می‌ورزند؟ به هیچ عنوان. مطمئن باشید ما اگر حتی یک راه برای صیانت از ریخته شدن خون فرزندان‌مان پیدا کنیم به سمت آن می‌رویم. تنها راه سازنده و زندگی ساز یرای نیل به آزادی فلسطین، شهادت است.

سوال: تحلیل شما از رفتار‌های اخیر ترامپ مبنی بر قطع کمک گروه‌های مردم نهاد و دولتی آمریکا به فلسطین چیست؟
القدومی: ترامپ از زمان به قدرت رسیدن خود یک روش خشن را نه تنها در مواجهه با مسئله فلسطین بلکه با کل جهان در پیش گرفته است. ترامپ در سخنرانی خود در ۷۳ امین دوره مجمع عمومی سازمان ملل نیز به همان شیوه نازی‌ها وبا زبان تهدید و ارعاب با مردم دنیا سخن گفت. براساس نظریه ترامپ، هر کس که موافق و دنباله‌رو سیاست‌های آمریکا نیست، دشمن و در مقابل آمریکا قرار می‌گیرد. دقیقا همان نظریه‌ای که بوش پسر نیز آن را اجرایی می‌کرد. سیاست آمریکا درباره فلسطین در این راستا قرار دارد که از رژیم صهیونیستی جانبداری کنند و حقوق حقه فلسطینیان را پایمال کنند و به مسئله فلسطین پایان دهند. به هرحال، آقای ترامپ وسیله و مهره‌ای برای عملی کردن این سیاست است.

رابطه حماس با همه گروه‌های فلسطینی بسیار خوب است
سوال: روابط حماس با دیگر گروه هاس فلسطینی مانند جنبش حماس چگونه است؟
القدومی: بحمدالله رابطه حماس با همه گروه‌های فلسطینی بسیار خوب است. امروز همه گروه‌های فلسطینی متفق القول بر روی یک پروژه واحد که همان مقابله و رویارویی با اشغالگری وتجاوز است، متحد هستند. رابطه ما با دیگر گروه‌ها چه عضو ساف و یا خارج از آن بسیار خوب است. تنها عنصر ناهمگن همان شخصیت محمود عباس است.


محمود عباس هیچگونه مشروعیتی برای نمایندگی ملت فلسطین ندارد
سوال: با توجه به کسالت‌های اخیر آقای محمود عباس، نظرتان درباره جانشینی ایشان چیست؟
القدومی: همه گروه‌ها در رابطه با موضوعات مورد بحث در فلسطین، یک نظر دارند، اما محمود عباس، رای جداگانه و مخالفی دارد. متاسفانه او از برخی دولت‌های منطقه مورد حمایت واقع می‌شود؛ طبیعی است هر حمایت مالی از سوی غرب به فلسطین، به سمت او سرازیر می‌شود؛ بنابراین ایشان از هیچگونه مشروعیتی برای نمایندگی ملت فلسطین برخوردار نیست. برای مثال، جنبش حماس که در انتخابات ۲۰۰۶ اکثریت آرا را از آن خود کرد، نماینده بخش بزرگی از مردم فلسطین است. یک اکثریت بزرگ دیگری هم از سایر گروه‌ها به این جمعیت ملحق شده‌اند و تنها عنصری که می‌ماند همان محمود عباس است که حالا همین اکثریت مطلق نیز او را به رسمیت نمی‌شناسند. محمود عباس هیچگونه مشروعیتی برای نمایندگی از مردم فلسطین ندارد؛ لذا او هر کاری که کند و هر توافقنامه‌ای را امضا کند، نماینده مردم فلسطین نیست. طبق اخباری که اخیرا از ایشان داریم، او به سازمان ملل رفته و فرانسه رفته و درآنجا با اولمرت نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی دیدار کرده است. عباس با همه دشمنان مردم فلسطین ارتباط دارد، اما با خود مردم فلسطین ارتباطی برقرار نمی‌کند.

میزان: در پایان مجدد از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم.
القدومی: من هم از شما و از همه همکارانتان تشکر می‌کنم.

منبع: میزان
کد مطلب: 67843
زمان انتشار: سه شنبه 17 مهر 1397 - 09:02:26
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب