به روز شده: 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 67846
زمان انتشار: سه شنبه 17 مهر 1397 - 12:02:19

دستور موقت حمایتی حقوق بشری دیوان بین المللی دادگستری

حقوق بشر  > ایران  - امیر بی‌ پروا

 

خروج غیر قانونی آمریکای دونالد ترامپ از برجام نقض آشکار قواعد حقوق بین الملل بوده که از منظر کارشناسان این موضوع نقض بدیهیات اولیه حقوق بین الملل است. بازگشت تحریم های یک جانبه آمریکا در ابعاد مختلف به ویژه از طریق اعمال تحریم های ثانویه احتمال محدود سازی در بسیاری از موارد و تاثیرگذاری منفی بر زندگی ایرانیان را فراهم میساخت به گونه ای که این تحریم ها در نقل و انتقالات بانکی،هوانوردی بین المللی،حمل و نقل،صنعت،تجارت محدودیت های بسیاری را ایجاد می نماید.

شکایت ایران علیه آمریکا در دیوان بین الملل دادگستری و صدور دستور موقت از سوی دیوان با تاکید بر این که آمریکا هر نوع محدودیتی را بر صادرات دارو و وسایل پزشکی،مواد غذایی،تجهیزات مربوط به هوانوردی و امنیت پروازی مرتفع سازد. هر نوع پرداخت مالی و نقل و انتقالات بانکی از شمول تحریم های آمریکا مستثنی می گردد. این دستور دیوان که به موجب ماده 41 اساسنامه الزام آور می باشد را با توجه به محتوای آن یک حمایت قضایی بین المللی الزام آور از حقوق ملت ایران در برابر آمریکا می باشد که از لحاظ حقوق بشری دارای برجستگی خاصی می باشد که در تاریخ حمایت قضایی بین المللی از حقوق بشر مورد توجه خواهد بود.

در دستور موقت دیوان بر حقوق بنیادین بشری چون حق بر غذا،حق بر سلامت و درمان تاکید شده است که این حقوق به موجب حقوق بین الملل عرفی و حقوق بین الملل بشر جز حقوق الزام آور می باشند و دولتها نسبت بر آنها بر اساس میثاق حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی متعدد می باشند و دیوان در طی این تصمیم با یک الزام قضایی آمریکا را از هر اقدامی که ناقض این حقوق بنیادین است منع کرده است و اعلام کرده است این محدودیت ها باید مرتفع گردد.

رفع محدودیت های مربوط به هوانوردی که شامل صادرات قطعات هواپیما و بازرسی های فنی می گردد از لحاظ تضمین حق بر حیات و تمامیت جسمانی و سلامت در پرواز های بین المللی و تضمین آزادی رفت و آمد یک ضرورت انکار نا پذیر است که آمریکا با اعمال تحریم ها بر صنعت هوایی این حقوق بنیادین را تقض نموده است که دیوان هشداری جدی به آمریکا در خصوص اعمال هر نوع محدودیت می باشد.

دیوان بر امکان نقل و انتقالات بانکی در سیستم پرداخت و دریافت بین المللی تاکید کرده است که این قسم از دستور دیوان با تحریم های اقتصادی دارای ارتباط مستقیم است زیرا که آمریکایی ها با محدود کردن مبادلات بانکی سعی بر تاثیر گزاری بر اقتصاد کشور ها و خلل بر زندگی مردم هستند تا بازار و تجارت ،اشتغال و در آمد ها را با خلل مواجه سازندکه این عمل نقض حقوق اقتصادی چون حق بر تجارت،مالکیت خصوصی،حق بر داشتن شغل،معیشت متناسب به صورت مستقیم است و سبب نا مساعد شدن شرلیط زندگی در کشور ها می شود و به صورت غیر مستقیم بر سایر حقوق مدنی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی تاثیر می گذارد.این دستور تضمینی قضایی بر حقوق اقتصادی و جلوگیری از نقض حقوق معیشتی یک ملت می گردد.

تصمیم دیوان از لحاظ حقوقی یک اقدام قضایی بین المللی الزام آور برای رسوا ساختن آمریکا به جهت نقض حقوق بنیادین بشری و اقدامی قضایی برای حمایت از حقوق بشر در سطح بین المللی است.


دکترای حقوق بین الملل عمومی
کارشناس امور بین الملل ستاد حقوق بشر

 

کد مطلب: 67846
زمان انتشار: سه شنبه 17 مهر 1397 - 12:02:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب