به روز شده: 9 ساعت و 46 دقیقه قبل
کد مطلب: 67931
زمان انتشار: یکشنبه 22 مهر 1397 - 11:56:27

وزیر آموزش و پرورش: مجلس دانش آموزی فرصتی برای تمرین مهارت‌های اجتماعی است

وزیر آموزش و پرورش: مجلس دانش آموزی فرصتی برای تمرین مهارت‌های اجتماعی است
کودکان  -  وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مجلس دانش آموزی فرصتی برای تمرین مهارت‌های اجتماعی است، گفت : دانش آموزان باید کتاب‌های درسی خود را به نقد بکشند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد بطحایی در حاشیه برگزاری مراسم افتتاح نهمین دوره مجلس شورای اسلامی دانش آموزان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانش آموز و معلمین شهید، اظهار داشت: افتتاح مجلس دانش آموزی  برگ زرین دیگری از انقلاب اسلامی را رقم می‌زند.

 وی افزود : نمایندگان این مجلس نشان می‌دهند که آموزش و پرورش، مهمترین مهد تمدن سازی کشور را بر عهده دارد. این مجلس، مهارت‌های اجتماعی و فردی را در فضای دانش آموزی به عنوان مهمترین مسئولت خود تمرین می‌کند.

 بطحایی در ادامه گفت: امید مردم به ۱۴ میلیون دانش آموز امروز کشور است. این نمایندگان، تمرین گفتگو و مهارت زیستن با یکدیگر را فرا می‌گیرند. تمرین مقاومت و پایداری را انجام می‌دهند. یکی از مشکلات و موانع در آموزش و پرورش این است که برنامه‌های درسی انطباقی با نیاز‌های فردی و اجتماعی دانش آموزان ندارد. برنامه‌های درسی همسویی ضعیفی با مهارت‌های اجتماعی دارد. مدارس نمی‌توانند انگیزه حضور در مدرسه را برای دانش آموزان فراهم کند. انطباق آموخته‌ها در مدارس با نیاز‌های دانش آموزان بسیار کم است و تعلق خاطری در دانش آموزان ایجاد نمی‌کند.

وی در ادامه بیان داشت: دانش آموزان باید بتوانند مسئولیت آینده را عهده دار شوند.  در ساحت هنری و زیبایی شناختی دچار نقص هستیم و باید در این حوزه خود را تقویت کنیم. ساحت اقتصادی و حرفه‌های یکی از ساحت‌های سند تحول است که دانش آموزان باید مهارت‌های اقتصادی را تمرین کنند و بیاموزند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : توسعه و تربیت متوازن می‌خواهد به این سو برود که دانش آموزان توانمند شوند. ارتباط دانش آموزان با وزارت آموزش باید گسترده‌تر شود. جمع شده ایم که دانش آموزان را با مهارت کنیم. دانش آموزان باید بگویند کجای کتاب‌ها دچار نقص است. دانش آموزان باید کتاب‌های درسی را به نقد بکشند و بگویند کدام قسمت کتاب‌ها دچار نقص است. شورا‌های دانش آموزی بستر مفیدی برای به نقد کشیدن کتاب‌ها هستند.

بطحایی افزود: برخی دانش آموزان به حجم بالای کتاب‌ها و تکراری بودن مطالب انتقاد کرده اند که بسیار مفید است. اگر بتوان تطابق آنچه دانش آموزان در مدارس می‌آموزند با نیاز‌های‍شان را بیشتر کنیم می‌توانیم محیط‌ های آموزشی را به محیط‌های شاداب تبدیل کنیم. در کشور ما بچه‌ها سخت به مدرسه می‌روند و بچه‌ها وقتی مدرسه تمام می‌شود با اشتیاق از مدرسه خارج می‌شوند. مدارس ما اگر حرف دانش آموزان را بشنوند کودکان با اشتیاق به مدرسه می‌روند. برنامه‌های کلیشه‌ای باید جای خود را به برنامه‌های با نشاط بدهند.

بر اساس گزارش میزان، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حقوق دانش آموزان در برخی موارد نادیده گرفته می‌شود، اظهار داشت:  احترام متقابل در مدرسه و احترام به معلم رکن است.نگه داشتن حرمت عوامل مدرسه، نگه داشتن حرمت حریم نظام آموزش و پرورش است. تهدید و تنبیه دانش آموزان تا سال‌های سال در شخصیت دانش آموزان باقی می‌ماند و نباید این امر در مدارس دیده شود. این موارد موانع یادگیری است. مدرسه پادگان نیست و با قواعد خشک و غیر قابل تغییر، رشد نمی‌کند. دانش آموز و معلم باید از بودن در مدرسه احساس خوبی داشته باشند.

وی اظهار داشت: شورا‌های دانش آموزی باید کمک کنند تا موانعی مثل کتاب‌های کمک آموزش و کنکور برداشته شوند. کتاب تکلیف کمک آموزشی در مدارس ابتدایی هم دولتی و هم غیر دولتی، مطلقا ممنوع است. متخلفین از سمت خود برکنار می‌شوند. کمک کنید تا آموزش و پرورش روی ریل اصلی تعلیم و تربیت قرار بگیرد.

کد مطلب: 67931
زمان انتشار: یکشنبه 22 مهر 1397 - 11:56:27
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب