به روز شده: 39 دقیقه قبل
کد مطلب: 67956
زمان انتشار: دوشنبه 23 مهر 1397 - 11:05:11

وزیر دفاع: هیچ نگرانی از تحریم‌ها نداریم/ مقتدرانه از امنیت جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنیم

وزیر دفاع: هیچ نگرانی از تحریم‌ها نداریم/ مقتدرانه از امنیت جمهوری اسلامی ایران دفاع می کنیم
حقوق بشر  > ایران  - وزیر دفاع، گفت: ما تحریم را به عنوان یک فرصت تلقی کردیم و این باعث شده که هیچ نگرانی از تحریم‌ها نداشته باشیم؛ چرا که همه نیاز‌های دفاعی خود را در عرصه‌های مختلف رزم اعم از دریایی، هوایی و موشکی تولید می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،امیر سرتیپ «امیر حاتمی» صبح امروز (دوشنبه ۲۳ مهر) در مراسم اختتامیه «چهارمین کنگره آسیا پاسفیک» با بیان اینکه ایران با تاریخ کهن خود اولین منشور احترام را به بشر هدیه داد، اظهار داشت: با کمال افتخار میزبان شما بودیم تا بار دیگر اراده، تمایل و تعهد دیرینه دولت و ملت ایران را به حفظ ارزش‌های بشری و ایجاد دنیای پرنشاط به جهان نشان دهیم.

وی ادامه داد: می‌توان اهمیت این همایش را از جنبه‌های گوناگون برشمرد. این کنگره در سرزمین شهیدان و پزشکان بزرگ که نجات جان انسان را نجات جان همه مردم تعبیر می‌کنند، برگزار شد.

وزیر دفاع گفت: این همایش امسال در کشوری برگزار شد که مکتب ملتش برای جان انسان‌ها ارزش والایی قائل است و نجات فرد را به مثابه نجات جان همه انسان‌ها می‌داند.

امیر حاتمی افزود: در مکتب اسلام توجه به بیمار و نجات جان انسان‌ها مورد توجه ویژه قرار گرفته است، تا جایی که از معصومین (ع) نقل شده است فردی که در جهت سلامت یک بیمار اقدام کند، همانند کسی است که تازه از مادر زاده شده و تمامی گناهانش آمرزیده شده است.

وی با بیان اینکه ملت ما یکی از بزرگ‌ترین قربانیان جنگ‌های نابرابر و ناجوانمردانه سلاح‌های شیمیایی، سلاح‌های ممنوعه و انواع مین‌هاست، تصریح کرد: امروز کشور ما با گذشت بیش از سه دهه از پایان جنگ تحمیلی، هنوز هم با آثار شوم این جنگ مواجه است.

وزیر دفاع گفت: آنچه که امروز مهم است مشارکت همکاری در جهت درمان، کاهش درد و رنج مصدومان و همچنین درمان روح و روان بازماندگان و خانواده‌های قربانیان جنگ‌هاست.

امیر حاتمی عنوان کرد: ما معتقدیم همه جامعه بشری باید دست به دست هم دهند تا بخشی از درد‌ها و آلام مصدومان ناشی از جنگ‌ها و خانواده‌هایشان را تسکین دهیم.

وی تاکید کرد: همه جهان باید با کشور‌هایی که قصد دارند تا با قانون‌شکنی بر طبل جنگ بکوبند و از سلاح‌های نامتعارف و ممنوعه استفاده کنند، مقابله جدی کنند و اجازه ندهیم تا برخی کشور‌ها با یاغی‌گری دنیا را به سمت نزاع سوق دهند و جنگ‌های دیگری را به وجود بیاورند.

وزیر دفاع گفت: در این روز‌ها همه ما شاهد قانون‌شکنی و قانون‌گریزی برخی دولت‌ها هستیم و همه جهانیان دیدند که آمریکایی‌ها چگونه بدون اهمیت دادن به امنیت جهان، خودخواهانه و فقط به بهانه منافع ملی خود، هنجار‌های جهانی را زیر پا گذاشتند. جهان شاهد بود که ایران حسن نیت خود را برای حل بحران ساختگی هسته‌ای نشان داد و تاکنون به رغم عهدشکنی‌های آمریکا، پایمردی و خویشتن‌داری و صبوری کرده است.

امیر حاتمی افزود: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نشان داد که دولتی مسئولیت‌پذیر، خواهان و دوستدار آرامش و صلح در جهان و پایبند به اصول حقوق بشری و تعهدات بین‌المللی و البته قاطع و قدرتمند در دفاع از خویش است.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها ما را به دلیل اینکه خواهان استقلال و آزادی بودیم، تحریم کردند؛ تحریم‌هایی که بر خلاف اصول حقوق بشری است. آن‌ها حتی در مسیر تهیه دارو‌ها و نیاز‌های اولیه ملت ما با توسل به تروریسم اقتصادی، مانع ایجاد می‌کنند.

وزیر دفاع تصریح کرد: اگر امروز ملت‌های جهان در برابر چنین قانون‌شکنی‌هایی ایستادگی نکنند، ما شاهد ظهور دوباره هیتلر‌هایی در جهان خواهیم بود و اگر ایستادگی نکنیم، قطعاً افسوس خواهیم خورد.

امیر حاتمی در ادامه اظهار داشت: ما امروز تمام توانمندی‌های طب رزم خود را در معرض نمایش گذاشته‌ایم؛ چون نمی‌خواهیم سایر ملل جهان مانند ملت ما بیش از ۱۰۰ هزار نفر مصدوم و جانباز و قربانی داشته باشند.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از تکرار این نوع حوادث، باید کشور‌های دارای این نوع تسلیحات ضمن پذیرش اشتباه خود، خطا‌های گذشته را جبران کنند و مجامع بین‌المللی نیز باید بدون ملاحظات سیاسی، تولیدکنندگان، واگذارکنندگان و استفاده‌کنندگان این نوع سلاح‌ها را محکوم و با آنان برخورد کنند.

وزیر دفاع افزود: لازم است جهان علیه نقض قوانین بشردوستانه واکنش شفاف و صریح نشان دهد و با نسل‌کشی و کودک‌کشی در دنیا برخورد کند.

امیر حاتمی عنوان کرد: امروز موفق به تولید بسیاری از تجهیزات و هشداردهنده‌ها شده‌ایم و در این زمینه به خودکفایی رسیده‌ایم و مایل هستیم تا این محصولات را در اختیار سازمان‌ها و کشور‌ها قرار دهیم.

وی خطاب به اعضای این کنگره گفت: بیایید با هم عهد ببندیم و همه در جهت خلع سلاح‌های کشتار جمعی و رعایت قوانین بشردوستانه با تمام قدرت اقدام کنیم.

 

تحریم‌ها فرصتی برای ما بوده ، پیش از انقلاب، در تحریم بودیم و بعد از انقلاب نیز تا کنون در تحریم قرار داشته‌ایم

امیر سرتیپ «امیر حاتمی» در حاشیه مراسم اختتامیه «چهارمین کنگره طب نظامی آسیا پاسفیک» در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: چهارمین کنگره طب نظامی آسیا پاسفیک در جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و ما باید بدانیم که یکی از مسائل مهمی که مردم همواره در جنگ‌ها با آن مواجه هستند، موضوعات درمانی و رسیدگی به مصدومان جنگی است. این موضوع هم در حوزه پشتیبانی از نیرو‌های مسلح بسیار مهم است و هم یک موضوع انسان دوستانه به ویژه در اسلام است.

وی با بیان اینکه ما در وزارت دفاع این موضوع را به عنوان یکی از وظایف مهم خودمان می‌دانیم و برای ارتقای آن اقدامات متعددی را انجام می‌دهیم، گفت: در این حوزه خدماتی به نیرو‌های مسلح و خانواده‌های آنان ارائه می‌دهیم و همچنین تولید تجهیزات طب رزمی برای رسیدگی به مصدومان در صحنه‌های جنگ، از جمله اقدامات وزارت دفاع است.

وزیر دفاع با بیان اینکه در کنار این همایش، نمایشگاهی از تجهیزات و دستاورد‌های وزارت دفاع در حوزه طب رزمی به نمایش درآمد، عنوان کرد: برگزاری این همایش از لحاظ انتقال تجربیات بین کشور‌های مختلف حائز اهمیت است.

امیر حاتمی ادامه داد: ما تجربیات گرانبهایی در حوزه درمان مصدومان شیمیایی داریم که آن را به کشور‌های دیگر انتقال می‌دهیم و به آخرین یافته‌های علمی دیگران نیز دسترسی پیدا می‌کنیم.

وزیر دفاع افزود: ما تجربیات تلخی از سلاح‌های شیمیایی در دوران دفاع مقدس داریم، اما امروز در این زمینه و در حوزه مقابله با سلاح‌های میکروبی و پرتوی، تجهیزات خوبی را آماده کرده‌ایم و نیاز‌های نیرو‌های مسلح در حوزه بهداشت و درمان و بیمارستان‌های صحرایی آنان را برطرف کرده‌ایم و برای همه حوزه‌های رزم محصولات مورد نیاز آماده شده است.

وی همچنین در خصوص تاثیر تحریم‌ها در صنعت دفاعی کشور گفت: تحریم‌ها حقیقتا فرصتی برای ما بوده است. ما از پیش از انقلاب، در تحریم بودیم و بعد از انقلاب نیز تا کنون در تحریم قرار داشته‌ایم.

وزیر دفاع ادامه داد: با نگاهی که امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، آن را به ویژه در نیرو‌های مسلح توسعه و تعمیق بخشیده‌اند، ما تحریم را به عنوان یک فرصت تلقی کردیم و این باعث شده که هیچ نگرانی از تحریم‌ها نداشته باشیم؛ چرا که همه نیاز‌های دفاعی خود را در عرصه‌های مختلف رزم اعم از دریایی، هوایی و موشکی تولید می‌کنیم.

بر اساس گزارش میزان، وی خاطرنشان کرد: نیرو‌های مسلح ما با اراده‌ای که دارند مقتدرانه در برابر هرکس که بخواهد علیه امنیت جمهوری اسلامی ایران اقدام کند، از این سلاح‌ها استفاده می‌کنند و شاهد استفاده از این سلاح‌ها دو نمونه اخیر آن در برابر تروریست‌هایی که در کردستان و اهواز مردم ما را شهید کردند بودیم.

کد مطلب: 67956
زمان انتشار: دوشنبه 23 مهر 1397 - 11:05:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد