به روز شده: 8 دقیقه قبل
کد مطلب: 68014
زمان انتشار: چهارشنبه 25 مهر 1397 - 15:06:01

گروه حقوق بشری مالزیایی خواستار تحریم عربستان شد

 گروه حقوق بشری مالزیایی خواستار تحریم عربستان شد
حقوق بشر  > جهان  -  در پی افزایش موج اعتراضات نسبت به نقش پررنگ عربستان در پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار این کشور یک گروه حقوق بشری فعال در مالزی خواستار تحریم عربستان توسط سازمان ملل شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، نهاد مدنی 'شهروندان بین المللی' با انتشار بیانیه ای که یک نسخه از آن به ایرنا ارسال شد، اعلام کرد: شورای امنیت سازمان ملل باید عربستان را به دلیل قتل روزنامه نگار منتقد دولت این کشور تحت تحریم قرار دهد.
'شهروندان بین المللی' یک سازمان متشکل از فعالان غیردولتی حقوق بشر درشهر جورج تاون ایالت پنانگ مالزی است.
این سازمان حمایت از حقوق بشر در مالزی و سراسر جهان را از جمله اهداف فعالیت های مدنی خود اعلام کرده است.
شهروندان بین المللی معتقدند حقوق بشرباید درسراسر جهان براساس منشور سازمان ملل متحد و اصول حقوق بین الملل مورد رعایت قرار گیرد.
این سازمان دربیانیه ای متذکر شد: شهروندان بین المللی ، آدم ربایی و قتل وحشیانه خاشقچی روزنامه نگار عربستانی را در کنسولگری عربستان در استانبول بشدت محکوم می کند و خواستار رسیدگی شورای امنیت به این موضوع است.
در این بیانیه آمده است: شواهد مطرح دراین پرونده نشان می دهد که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان درپشت این قتل قرار دارد.
خاشقچی از دوم اکتبر (10مهر) پس از مراجعه به ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است. برخی منابع غیر رسمی خبری اعلام کرده اند که خاشقچی توسط ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.
خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت. وی در مقالاتی که در روزنامه 'واشنگتن پست' نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان عربستان انتقاد کرده بود.
دراین بیانیه آمده است: خاشقچی هنگامی که برای ثبت مدارک ازدواجش به کنسولگری عربستان مراجعه می کند با حمله وحشیانه مورد شکنجه قرار گرفته وبه طرز وحشتناکی کشته و سلاخی می شود.
محمد ادریس رئیس شهروندان بین المللی در این بیانیه افزود: این اقدام وحشیانه توسط 15 نفر از عوامل بن سلمان که با جت خصوصی وارد استانبول شده بودند انجام شد و برخی از قاتلان روزنامه نگار عربستانی از محافظان شخصی بن سلمان بودند.
وی دراین بیانیه تاکید کرد: محمد سلمان یک دست نشانده دونالد ترامپ است و براساس مستندات کتاب آتش و یخبندان مایکل ولف، ترامپ ، حامی محمد بن سلمان است.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: رژیم سعودی تاکنون بارها توسط سازمان های حقوق بشری به دلیل اقدامات ضد انسانی خود مورد محکومیت قرار گرفته است.
محمد ادریس و گروه شهروندان بین المللی در بیانیه خود اظهار کردند: بیش از یک هزار نفر از مخالفان سیاسی در زندان های عربستان تحت شکنجه به سر می برند. مدافعان حقوق بشر، فعالان اجتماعی و محققان اسلامی که از محمد بن سلمان حمایت نمی کنند، در عربستان بازداشت و شکنجه شده اند.
این نهاد مدنی مالزیایی گزارش داده است: در یمن، یکی از فقیرترین کشورهای جهان، حاکمان عربستان سعودی یک جنگ وحشتناک تمام عیار علیه مردم فقیر در این کشور را اعمال کرده اند. نظامیان عربستان مدارس، بیمارستان ها و زیرساخت های ارائه کننده امکانات اولیه در این کشور را بمباران کردند. اخیرا یک حمله ائتلاف سعودی به یک اتوبوس حامل کودکان مدرسه حمله کرد و 51 نفر را که 40 نفرشان کودک بودند به قتل رساند.
طبق این گزارش ' حملات نظامی دریمن با استفاده از بمب های تولید و عرضه شده توسط ایالات متحده انجام می شود.'
دراین بیانیه با توجه به گزارش اخیر سازمان ملل در مورد جنایت علیه مردم یمن آمده است: بازرسان شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارش 41 صفحه ای خود درمورد جنگ یمن نتیجه گرفت: دولت پیشین یمن وائتلاف عربستان و امارات متحده عربی، مرتکب اقداماتی شده اند که ممکن است در دادگاههای مستقل و صالح به عنوان جرایم بین المللی محسوب شود.
این نهاد مدنی از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا با توجه به اقدامات غیرانسانی عربستان ، دولت این کشور را تحت تحریم قرار دهد، پرونده خاشقچی را مورد بررسی کامل قرار دهد.
این گروه همچنین خواسته است: علاوه بر شورای امنیت، آمریکا و فرانسه و انگلیس که همواره اعلام کرده اند حقوق بشر را مد نظر قرار دهند، عربستان را تحت تحریم های اقتصادی و نظامی قراردهند.

کلید واژه: مالزی - عربستان
کد مطلب: 68014
زمان انتشار: چهارشنبه 25 مهر 1397 - 15:06:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد