به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 68018
زمان انتشار: چهارشنبه 25 مهر 1397 - 17:44:07

معاون شهرداری: زیرساخت‌های شهر دسترس پذیر برای نابینایان و معلولین فراهم می‌شود

معاون شهرداری: زیرساخت‌های شهر دسترس پذیر برای نابینایان و معلولین فراهم می‌شود
حقوق شهروندی  - معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: بر اساس قانون جامع معلولین، باید سهم معلولین در کسب مناصب و جایگاه‌های شغلی تحقق یابد و ما نیز نیز تلاش داریم ضمن ساخت شهر دسترس پذیر، حقوق معلولان در شهرداری تهران رعایت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ولی الله شجاع پوریان در همایش گرامیداشت روز جهانی نابینایان که به همت کانون معلولین شهر تهران و انجمن نابینایان با حضور مسئولین لشکری کشوری و شهری در تالار ایوان شمس برگزار شد؛ ضمن تبریک درخشش معلولین و جانبازان کشورمان در مسابقات ورزشی آسیایی اظهار داشت: این موفقیت بهترین نشانه برای این شعار حقیقی است که هیچ گاه معلولیت باعث محدودیت و مانع رسیدن به قله‌های افتخار نیست.

وی فراهم سازی شهر دسترس پذیر برای تمامی اقشار جامعه را از وظایف مدیریت شهری دانست وافزود: قوانین موضوعه کشوری نیز بر توجه به معلولین صحه گذاشته و شعار شهر زیست پذیر شهرداری تهران نیز ترجمانی از مناسب سازی شهر و فراهم سازی زیرساخت‌های شهر دسترس پذیر به شمار می‌رود. در همین راستا ضرورى است مناسب سازى شهر تهران در معابر و فضاهاى شهری و وسایل حمل و نقل عمومى با تاکید بر تمامى نیاز‌ها و ویژگیهاى افراد داراى معلولیت در اولویت برنامه اى تمامى واحدهاى مدیریت شهرى قرار گیرد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه رسیدگی به معلولین گفت: به نظر میرسد جامعه معلولین باید بر روند انجام این برنامه‌ها نظارت داشته باشند و این امر با تصمیم قابل تقدیر ستاد مناسب سازى شهردارى تهران از طریق کمیته‌های مناطق ۲۲ گانه که با حضور دبیران کانون معلولین و سازمان‌های مردم نهاد مناطق به عنوان ناظر مدنى تشکیل میشود، پیگیری شود.

وی از قانون جامع معلولین به عنوان یکی از قوانین مترقى مصوب مجلس شورای اسلامی یاد کرد و افزود: این قانون باید در تمام دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور اجرایی شود و دسترس پذیرى شهر‌ها و سهم معلولین در کسب مناصب و جایگاه‌های شغلی تحقق یابد.

شجاع پوریان اعلام کرد: ما نیز تلاش داریم حقوق معلولان در شهرداری تهران رعایت شود و اعمال این قانون را رصد می‌کنیم.

وی با اشاره به حضور یکی از روشندلال به عنوان حقوقدان برجسته در شورای شهر چهارم گفت: در این دوره آقای دکتر علی صابری را به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی منصوب کردیم، زیرا بر این باوریم که جامعه باید از توانمندی‌ها و استعداد‌های معلولین برخوردار شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت معلولین در مناصب و مدیریت‌های اجرایی بخش‌های مختلف تاکید کرد و گفت: جایگاه معلولین می‌تواند حتی تا نمایندگی مجلس و سطح وزارت ارتقاء یابد که تحقق آن با خودباوری معلولان و همراهی مردم و مسئولین امکان پذیر است؛ لذا از مجلس محترم تقاضا دارم امکان حضور نابینایان را به عنوان نماینده در مجلس اصلاح و بازبینی نمایند.

نصیری: شهر تهران پاسخگوی نیازها، ظرفیت‌ها و استعداد‌های معلولین و نابینایان نیست

زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران که با چشم بند و عصای سفید بر روی سن حضور یافته بود خطاب به نابینایان حاضر در مراسم گفت:: امروز یک حس دوگانه غم و خوشحالى را تجربه میکنم، خوشحال از گرامیداشت این روز و ناراحت از فاصله واقعیت با وضعیت مطلوب شما، اما امیدوارم و از خود شما آموخته ام که بسیار توانمندید و از استعداد‌های خود به خوبی استفاده می‌کنید. نمونه آن مراسم امروز بزرگداشت عصای سفید است که به همت انجمن نابینایان و کانون معلولین شهر تهران برگزار شده است.

وی به نمایندگی از مجموعه شهرداری تهران به واسطه کمبود‌هایی که برای حضور نابینایان در پایتخت وجود دارد عذرخواهی کرد و افزود: ایجاد شهر دسترس پذیر برای اینکه همه افراد با تمام نیاز‌های ویژه شان بتوانند در آن تردد کنند و فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی داشته باشند، حق همه شهروندان است.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران تصریح کرد:شرایط کنونی تهران با شهر دسترس پذیر برای عموم مردم و گروه‌های خاص مانند معلولین، سالمندان، مادران و کودکان فاصله دارد. اما اقدامات بسیاری هم در این زمینه در حال انجام است که امیدواریم به دستاورد‌های خوبی منجر شود.

وی با اشاره به تبعیض‌ها و نادیده انگاشتن‌های موجود در سطح جامعه نسبت به جامعه معلولین به ویژه نابینایان، از اینکه شهر پاسخگوی نیازها، ظرفیت‌ها و استعداد‌های معلولین و نابینایان نیست اظهار تاسف و عذرخواهی کرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران مناسب سازی فضا‌های شهری را از جمله رویکرد‌های عدالت محور در تحقق شهر دسترس پذیر برای تمامی گروه‌های اجتماعی دانست و افزود: شهر سالم شهری است که همه شهروندان بتوانند از تمامی خدمات آن شهر بهره‌مند شوند؛ بنابراین باید بستری فراهم شود تا در فضا‌های شهری امکان دسترسی آسان تمامی گروه‌های اجتماعی از جمله معلولین به خدمات شهری در آن میسر باشد.

وی با اشاره به طرح چهارشنبه‌های معلولین گفت: این طرح با تکیه بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های افراد دارای معلولیت ساکن در محلات و نیز امکانات و پتانسیل‌های مدیریت شهری در مناطق ۲۲ گانه در جهت برقراری تعامل موثر و شکل گیری درک مناسب از وضعیت اجتماعی و فرهنگی افراد دارای معلولیت و رفع مشکلات و مسائل مرتبط آنان در جامعه طی تابستان اجرا شده و بناداریم در راستای ارتقای نشاط اجتماعی افراد دارای معلولیت، ارتقای شناخت شهروندان از توانمندی‌های افراد دارای معلولیت گام برداریم.

بر اساس گزارش میزان، نصیری اظهار امیدواری کرد که با دغدغه مجموعه مدیریت شهری و دستگاه‌های دولتی و خصوصی و بر اساس ظرفیت‌های پیش بینی شده در بستر قانون و توانمندی‌های جامعه معلولین و همچنین پتانسیل‌های بنگاه‌های اقتصادی و سمن‌ها و سایر شرکای اجتماعی فعال، مناسب سازی معابر و سطح شهر تهران صورت گیرد تا زمینه لازم برای حضور عزیزان معلول و مستعد در سطح هر تهران فراهم شود.

در پایان همایش گرامیداشت روز جهانی نابینایان و ایمنی عصای سفید که به همت کانون معلولین شهر تهران و با همکاری اداره کل سلامت شهرداری تهران و انجمن‌ها و سمن‌های فعال در حوزه نابینایان برگزار شد و از تعدادی از نابینایان موفق تجلیل به عمل آمد.

کد مطلب: 68018
زمان انتشار: چهارشنبه 25 مهر 1397 - 17:44:07
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده