به روز شده: 2 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 68120
زمان انتشار: چهارشنبه 2 آبان 1397 - 10:24:01

ترامپ دست داشتن بن‌سلمان در قتل را تایید کرد|ویزای مقامات سعودی لغو می‌شود|ترامپ: پادشاه بی‌خبر است

ترامپ دست داشتن بن‌سلمان در قتل را تایید کرد|ویزای مقامات سعودی لغو می‌شود|ترامپ: پادشاه بی‌خبر است
حقوق بشر  > جهان  - رئیس جمهور ایالات متحده ضمن تهدید مقامات سعودی به لغو ویزا اعلام کرد که ممکن است بن سلمان در قتل دست داشته باشد.

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وب سایت خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که ویزای برخی از مقامات سعودی را لغو خواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا اقدام سعودی‌ها در خصوص قتل روزنامه‌نگار منتقد را بدترین سرپوش‌گذاری در تاریخ سرپوش‌گذاری‌ها توصیف کرد.

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت ژورنال تاکید کرد: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در این مرحله عربستان را به شکل گسترده اداره می‌کند و اگر کسی در قتل خاشقجی دست داشته باشد او خواهد بود.


ترامپ افزود: من معتقدم سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان اطلاع قبلی از این قتل نداشته است.

 

خاشقجی

 

وی فاش کرد، بارها با محمد بن سلمان تماس داشته و چندین بار و به طرق مختلف از او درباره این موضوع سوال کرده و او جواب منفی داده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اینکه آیا گفته‌های مقامات سعودی را که می‌گویند از قبل از این حادثه خبر نداشتند،‌ باور می‌کند یا نه گفت:‌ من می‌خواهم آنها را باور کنم واقعا می‌خواهم آنها را باور کنم.

وی از عملیات عربستان برای کشتن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی انتقاد کرد و گفت که ماجرای خاشقجی بدترین سرپوش‌گذاری در تاریخ سرپوش‌گذاری‌ها بود.

ترامپ تصریح کرده است، هرگز نمی‌بایست چنین اتفاقی روی می‌داد.

رئیس‌جمهور آمریکا افزود که هر کسی این توطئه را ترتیب داده، در مخمصه بدی است.

به فاصله کوتاهی پس از او، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش مسببان را مجازات خواهد کرد و افزود که ویزای ۲۱ مظنون شناسایی شده لغو می‌شود.

آمریکا برای اتخاذ موضعی سرسختانه تر علیه عربستان سعودی تحت فشار بوده است.

ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: نقشه اولیه آنها خیلی بد بود، به بدی اجرا شد و در تاریخ سرپوش‌گذاری، این بدترین نمونه بود.

او تصریح کرد: به نظرم هرکسی این ایده را مطرح کرد، به مخمصه بدی افتاده است و باید هم افتاده باشد.

حکومت عربستان روایات متناقضی از سرنوشت جمال خاشقجی که مقیم آمریکا بود و برای صفحه دیدگاه‌های روزنامه واشنگتن پست قلم می‌زد، ارائه کرده است.

ریاض بعد از مدتی پافشاری بر این ادعا که او زنده است، اکنون می گوید که این شهروند ۵۹ ساله در یک عملیات خودسرانه در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید.

رجیب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پیش‌تر در جمع نمایندگان پارلمانی حزب حاکم گفت که قتل جمال خاشقجی چندین روز پیش از اجرا برنامه ریزی شده بود؛ یعنی در روز ۲۸ سپتامبر که او از کنسولگری وقت گرفت.

او گفت که ترکیه شواهدی قوی از قتل وحشیانه خاشقجی در یک اقدام برنامه‌ریزی شده در روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان دارد. اردوغان همچنین خواستار محاکمه مظنونان در استانبول شد.

رئیس‌جمهور آمریکا به اظهارات همتای ترک خود درباره پرونده قتل جمال خاشقجی واکنش نشان داد و گفت که اردوغان در سخنانش خطاب به عربستان "تا اندازه‌ای ‌خشن" بوده است.

 

بن سلمان و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه و ولیعهد عربستان

 

ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات رئیس‌جمهوری ترکیه را باور می‌کند، گفت: من باید اول حقایق را ببینم.

بسیاری از رهبران جهان قتل این روزنامه نگار برجسته را محکوم کرده و خواستار تحقیقات کامل شده‌اند.هرچند ترامپ بر انتقاد از مقام های سعودی افزوده اما همچنین بر اهمیت عربستان به عنوان متحد آمریکا تاکید کرده است.

روز سه شنبه پس از تشکیل جلسه کابینه دولت عربستان به ریاست ملک سلمان، بیانیه‌ای صادر شد که در آن آمده است، عربستان همه مسئولان این قتل را فارغ از موقعیت و مقام پاسخگو خواهد شناخت.

رسانه‌های سعودی همچنین گزارش دادند که پادشاه و ولعیهد در ریاض با اعضای خانواده خاشقجی از جمله صلاح بن جمال دیدار کرده‌اند.

عربستان تا روز جمعه پیش می‌گفت که خاشقجی به سلامت کنسولگری را ترک کرده اما روز جمعه برای اولین بار از کشته شدن او در یک "درگیری فیزیکی" سخن گفت. عادل الجبیر، وزیر خارجه این کشور روز یک‌شنبه از "قتل" این خبرنگار صحبت اما پافشاری کرد که رهبران عربستان از این "عملیات خودسرانه" خبر نداشتند.

او گفت: افرادی که این کار را کردند، خارج از حیطه اختیاراتشان عمل کردند. این آشکارا یک اشتباه خیلی بزرگ بود و آنچه اشتباه را بدتر کرد، تلاش برای سرپوش گذاشتن بر آن بود.

ترامپ در ادامه برای اولین بار فاش کرد: مقامات سعودی آمریکا را در حمایت از اسرائیل یاری کردند. عربستان هم‌پیمان بزرگی برای ما و یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران است که با سرمایه‌گذاری صدها میلیارد دلاری باعث ایجاد هزاران فرصت شغلی می‌شود.

ترامپ افزود: خاورمیانه بخشی بسیار دشوار و خطرناک از جهان است.

وی تاکید کرد: عربستان هم‌پیمان بسیار خوبی برای ما بوده و ما را بسیار در زمینه اسرائیل یاری کرده و تامین‌های مالی بسیاری داشته‌اند.

این اولین اعتراف رسمی ترامپ به نقش عربستان در حمایت از منافع اسرائیل است.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه

همچنین در رابطه با این خبر  شبکه تلویزیونی الجزیره؛ گزارش داد:  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا احتمال دست داشتن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول را تایید کرد.


به گزارش این شبکه خبری قطری، دونالد ترامپ در مصاحبه با روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در پاسخ به سوالی درباره احتمال دست داشتن محمد بن سلمان در قتل خاشقجی گفت: ولیعهد سعودی در این مرحله، مدیریت امور را در عربستان بیش از هر زمان دیگری در اختیار دارد و اگر کسی در قتل خاشقجی دست داشته باشد، خود او خواهد بود.


ترامپ افزود: چند بار با ولیعهد سعودی گفتگو کردم و از او سوالات زیادی را به شیوه های مختلف درباره قتل خاشقجی، پرسیدم.
وی همچنین بار دیگر به سخنان قبلی خود در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد که عربستان در حملات یازدهم سپتامبر سال 2001 دست دارد.

وی در گفتگو با خبرنگاران گفت پیش از آن که با ارزیابی اردوغان موافقت کند می خواهد همه حقایق را درباره مرگ خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول بداند.
ترامپ  رئیس سیای آمریکا را برای بررسی این مساله به ترکیه فرستاده است گفت انتظار دارد به زودی گزارشی دریافت کند.

 

ترامپ رئیس جمهور آمریکا

 سی.ان.ان: ترامپ احساس می کند سعودی ها به او خیانت کرده اند


در همین حال شبکه سی.ان.ان به نقل از چند مقام آگاه گزارش داد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از تبعات پرونده قتل جمال خاشقچی عصبانی است و احساس می کند که سعودی ها به وی خیانت کرده اند.


به گزارش ایرنا،  این منابع اعلام کردند ترامپ به اطرافیان نزدیکش گفت که احساس می کند سعودی ها به او خیانت کرده اند و در جلسات خصوصی اعلام کرده است سعودی ها باعث شده اند او وجهه بدی پیدا کند.

به گفته این منابع که نامشان فاش نشده است، رئیس جمهوری آمریکا گاهی اوقات گلایه کرده که کارهای زیادی برای سعودی ها انجام داده است اما حالا عربستانی ها او را در این وضعیت قرار داده اند. رئیس جمهوری آمریکا از اینکه او و دامادش «جرد کوشنر» به عنوان افرادی نزدیک به سعودی ها معرفی شده اند، خرسند نیست.

کوشنر اعلام کرده که دولت آمریکا همچنان در حال کنکاش برای رسیدن به حقایق مربوط به قتل خاشقچی است. ترامپ نیز روز دوشنبه اظهار داشت که از توضیحات عربستان در مورد قتل خاشقچی راضی نیست.

ترامپ علاوه بر جلسات خصوصی، در مصاحبه با رسانه ها نیز از عملکرد سعودی ها در پرونده خاشقچی ابراز نارضایتی کرده است. ترامپ با اشاره به نقش سعودی های در قتل خاشقچی در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: آنها از ابتدا نیت بسیار بدی داشتند. در این مساله، ضعیف عمل شد و لاپوشانی آن بدترین لاپوشانی تاکنون است.


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه درباره قتل خاشقچی که دوم اکتبر (دهم مهر) در کنسولگری عربستان در استانبول رخ داد، سخنرانی کرد و گفت :
آنکارا درباره پرونده قتل و جنایت علیه خاشقچی ساکت نخواهد ماند و عاملان این قتل باید در ترکیه محاکمه شوند. او گفته که قتل خاشقچی از قبل برنامه ریزی شده بود و توسط مقام های ارشد عربستان اجرا شد.

بسیاری از کشورها و نهادهای بین المللی قتل خاشقچی را محکوم کردند. ترامپ درباره واکنش سران کشورهای مختلف به این مساله گفت: هیچ کسی از این اتفاق خوشش نیامد.
او با قطع صادرات سلاح به عربستان مخالفت کرده و گفته که تحریم تسلیحاتی سعودی ها «به خودمان لطمه می زند.» رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تصمیم گیری در مورد اتخاذ گام بعدی در قبال سعودی ها را، دستکم تا اندازه ای، به کنگره واگذار می کند.


اعضای کنگره، اعم از جمهوریخواهان و دموکرات ها و سناتورهای مستقلی مانند «برنی سندرز» خواستار مجازات عربستان و قطع صادرات سلاح به آن کشور شده اند. ترامپ در این خصوص گفت: قصد دارم بخش زیادی از این امر را به کنگره محول کنم.
روزنامه واشنگتن پست پیشتر به نقل از مقام های آمریکایی نوشته بود که مقام های دولت ایالات متحده در محافل خصوصی در گزارش عربستان در مورد قتل خاشقچی ابراز تردید کرده و در همین حال ترامپ از روابط نزدیک دامادش با ولیعهد سعودی ناخرسند است.


خاشقچی 10 مهر ماه برای ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و ناپدید شد. دولت سعودی بعد از 18 روز سکوت و تکذیب، سرانجام تحت فشار جامعه جهانی بامداد شنبه تایید کرد که او در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

عربستان ابتدا گفته بود که از سرنوشت خاشقچی اطلاعی ندارد اما بعدا مدعی شد که او در جریان مشاجره در کنسولگری آن کشور در استانبول کشته شده است. این روایت با تردید کشورهای مختلف روبرو شد.

این موضوع باعث شده است که ترامپ در جلسات خصوصی از اینکه روابط نزدیک دامادش کوشنر با «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی تبدیل به وظیفه آمریکا شده و گزینه های خوبی برای واشنگتن باقی نگذاشته، چهره اش را در هم بکشد.

دولت ترامپ با بن سلمان روابطی برقرار کرده و برای کمک به ایجاد توافق صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها و اتحاد اعراب در برابر ایران به ولیعهد سعودی تکیه کرده است. اکنون نقش دولت سعودی در قتل خاشقچی وجهه بن سلمان را خدشه دار کرده است.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، اظهار داشت که ترامپ احساس می کند به دلیل قضاوت اشتباه کوشنر در مورد عربستان غافلگیر شده و از این بابت آزرده خاطر است. ترامپ روز شنبه اعلام کرد که قصد ندارد فروش سلاح به عربستان را متوقف کند. او حتی گفته بود که «شاید» بن سلمان از قتل خاشقچی اطلاعی نداشته است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود که ظهر سه شنبه در اجتماع حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه انجام داد، اعلام کرد که آنکارا درباره پرونده قتل و جنایت علیه خاشقچی ساکت نخواهد ماند و باید عاملان این قتل در ترکیه محاکمه شوند.

وی با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی دستور و اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.
پانزده نفری که اردوغان به آنها اشاره کرده است کسانی هستند که از عربستان به استانبول سفر کرده و سناریوی قتل خاشقچی را اجرا کردند. آنها پس از این اقدام به عربستان بازگشتند.

کد مطلب: 68120
زمان انتشار: چهارشنبه 2 آبان 1397 - 10:24:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد