به روز شده: 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 68154
زمان انتشار: شنبه 5 آبان 1397 - 08:53:46

قتل خاشقچی جهان را متوجه وضعیت حقوق بشر عربستان کرد

 قتل خاشقچی جهان را متوجه وضعیت حقوق بشر عربستان کرد
حقوق بشر  > جهان  - روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ نقش 'سعود القحطانی' یار و مشاور نزدیک ولیعهد عربستان در قتل خاشقچی را قابل تامل دانست و نوشت: قتل خاشقچی، جامعه جهانی را متوجه وضعیت حقوق بشر عربستان کرد.

به گزارش ایرنا این روزنامه روز شنبه نوشت: القحطانی که رسانه های مرتبط با ولیعهد عربستان را در کنترل داشت و به حمایت هایش از ولیعهد عربستان شهرت دارد، در اتاقی که جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف حکومت به قتل رسید حضور داشته و با گفتن «سر سگ را برای من بیاورید» به او توهین کرده است.

روزنامه می نویسد از القحطانی به عنوان کسی یاد می شود که صدها نفر از مخالفان خاندان سعودی و ولیعهد را به دام انداخته و بازداشت کرده گفته می شود نخست وزیر لبنان را هم برای مدتی بازداشت کرده است.

نشریه ادامه می دهد: او که نقش مهمی در به قدرت رسیدن 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان داشته و مشاور بلند پایه او بوده در زمره تیم 15 نفره ای بود که گفته می شود در قتل روزنامه نگار مخالف دست داشته اند حالا هم گفته می شود او و چهار نفر دیگر از مقام های ارشد به دلیل نقش داشتن در این قتل برنامه ریزی شده، از مقامشان برکنار شده اند.

این گزارش تاکید می کند وقتی ولیعهد عربستان دستور برکناری این افراد را صادر می کند طبیعتا این سوال پیش می آید که چطور فردی که در سه سال گذشته تا این حد به 'بن سلمان' نزدیک بوده است می توانسته است از اصلی ترین عوامل این قتل باشد بی آنکه ولیعهد در جریان امر قرار نگرفته باشد.

روزنامه هنگ کنگی می نویسد چهره کسانی مانند القحطانی دیگر به این زودی و یا شاید برای همیشه به عنوان یک فرد منفور از اذهان پاک نشود اما او همان کسی است که یک روز گفت: من هرگز بدون اجازه رییسم دست به اقدامی نمی زنم.
بنا به این گزارش ، او تابستان قبل بود که توییت کرد: شما فکر می کنید من بدون اجازه آقای خود کاری می کنم من یک مجری فرمانبردار و مطیع هستم و به ولیعهد خودم وفادار می مانم.

نشریه نوشت‌: حکومت آل سعود در یک سال گذشته از برخی بحران ها گریخت بخصوص زمانی که مساله ربودن و بازداشت و حتی کتک خوردن سعد حریری نخست وزیر لبنان از سوی برخی از مسئولان کشورهای عربی و غربی مطرح شد.
روزنامه ادامه می دهد: فردی که حریری را مورد بازجویی قرار داد و او را مجبور کرد تا نامه استعفایش را منتشر کند، کسی جز القحطانی نبود، اما امروز شرایطی به مراتب سخت تر گریبان حکومت عربستان را به دلیل قتل خاشقچی گرفته است.

مورنینگ پست نوشت که دیگر بسختی می توان با این همه مدارک و شواهد این تصور را داشت که ولیعهد عربستان از این ماجرا بی خبر بوده است و اگرچه تلاش زیادی شده است تا این تصور ایجاد شود که سردسته تیم 15 نفره قتل خاشقچی همین القحطانی بوده که سرخود این برنامه ریزی را صورت داده است کسی که در حضور این تیم امنیتی واژه های توهین آمیز و الفاظ نامناسبی را در اتاق قتل خاشقچی علیه وی بکار گرفت.


'جمال خاشقچی' روزنامه نگار عربستانی منتقد و مخالف حکومت آل سعود در 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد سرانجام بعد از چند روز پنهانکاری، مقام های دولت ریاض بامداد شنبه با صدور بیانیه ای به کشته شدن خاشقچی روزنامه نگار منتقد

عربستانی در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول اعتراف و ادعا کردند که وی بعد از یک نزاع داخل این ساختمان کشته شده است.
در بیانیه دولت عربستان، تنها به قتل خاشقچی اشاره شده و درباره سرنوشت جسد وی اطلاعاتی عنوان و اعلام نشده است.
پس از اعتراف به قتل خاشقچی، برخی رسانه های ترکیه با طرح این پرسش که 'جسد خاشقچی کجاست؟' خواستار ارائه پاسخ شفاف به این پرسش از سوی مقام های ریاض شدند.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که نزدیکان 'محمد بن سلمان' ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

کد مطلب: 68154
زمان انتشار: شنبه 5 آبان 1397 - 08:53:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد