به روز شده: 15 ساعت و 16 دقیقه قبل
کد مطلب: 68206
زمان انتشار: یکشنبه 6 آبان 1397 - 09:31:28

آمریکا و گسترش خشونت ترامپی

حقوق بشر  > جهان  -  ارسال بسته های مشکوک بمب گذاری شده از سوی یک هوادار رئیس جمهوری آمریکا به رهبران حزب دمکرات و رسانه های جریان اصلی در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره، نشانه هایی از تشدید کنش های خشونت آمیزناشی از ادبیات تهدید و ارعاب ترامپ را نشان می دهد.


به گزارش ایرنا، نزاع های سیاسی در آمریکا گاهی به نحوی شدت می گیرد که در ترکیب با پیامدهای فردی و اجتماعی می تواند تاثیر مستقیمی بر روندهای انتخاباتی این کشور داشته باشد. همچنین نخبگان سیاسی مستقر در واشنگتن گاهی با موضع گیری خود می توانند به شکل گیری فرآیندهای خشونت آمیز در سطوح و لایه های مختلف جامعه آمریکا بیانجامد. درک چنین وضعیتی می تواند به پیش بینی رخدادهای ملی در این کشور کمک کند.
ماجرای ارسال بسته های مشکوک بمب گذاری شده در روزهای گذشته به برخی چهره های سیاسی دمکرات در آمریکا خبرساز شد.
مقامات امنیتی آمریکا درنهایت هویت مظنون ارسال بسته های مشکوک به سران حزب دمکرات آمریکا را اعلام کردند که نشان می دهد او جزو حامیان سرسخت حزب جمهوریخواه و شخص'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا بوده است.
شبکه خبری سی ان بی سی نیوز روزجمعه، این شخص را 'سزار سایوک' 56 ساله نامید که صبح جمعه به دلیل مظنون بودن برای ارسال 13 بسته پستی مشکوک به منتقدان ترامپ دستگیر شده بود.
با ارسال آخرین بسته پستی به 'کامالا هریس' سناتور کالیفرنیا، تعداد این بسته ها در روز جمعه به 13 فقره رسید.
برخی از این بسته ها برای 'باراک اوباما' رئیس جمهوری پیشین آمریکا، 'هیلاری کلینتون' رقیب انتخاباتی ترامپ، 'جان برنان' رئیس پیشین سیا و منتقد سرسخت ترامپ، 'جیمز کلپر' مدیر اطلاعات ملی دوره اوباما، 'جو بایدن' معاون اوباما و برخی سناتورها و هنرپیشه ها ارسال شده بود.
شبکه خبری سی ان ان هم جزو هدف یکی از بسته ها بوده است.
مقامات دمکرات، نفرت پراکنی ترامپ را عامل این رفتارها دانسته اند اما رئیس جمهوری آمریکا با تکرار اظهارات نزدیک به دو سال خود، رسانه ها را به دلیل انتشار خبر جعلی متهم کرده است.
ورای چرایی و دلایل این اقدام هوادار ترامپ که بیشتر به دلیل حمله های شخص ترامپ به دمکرات ها و علاقمندی به تهییج افکار عمومی است. این اقدام می تواند تاثیر مستقیم و معناداری در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا داشته باشد و مواضع دمکرات ها در آن انتخابات را تقویت کند.
ترامپ که از همان دوران کارزارهای انتخاباتی ریاست جمهوری از ادبیاتی ویژه برای مورد خطاب قرار دادن رقیب بهره گرفت، ادبیاتی که در دوران متاخر و در انتخابات چند دهه اخیر اگر نگوییم بی نظیر، کم نظیر و کم پیدا بوده است. ادبیات تهاجمی و تقابلی ترامپ و حملات شخصی و شخصیتی به رقیب انتخاباتی خود 'هیلاری کلینتون' از حزب دمکرات محل بحث های فراوان در آن دوران شد.
بعدها و با انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری، این ادبیات در توییت ها و گردهمایی میان هواداران نیز ادامه یافت. ترامپ پس از دستگیری متهم ارسال کننده بسته های بمبگذاری شده گفت: نباید اجازه دهیم خشونت سیاسی در آمریکا ریشه بگیرد و به عنوان رئیس جمهوری اجازه چنین اتفاقی را نمی دهم.
این سخنان ترامپ درحالی گفته می شود که حملات لفظی و سیاسی ترامپ به شخصیت های سیاسی دمکرات از خود اوباما گرفته تا جان کری و جو بایدن در گردهمایی های مختلف نشان می دهد که خود ترامپ برای دستیابی به اهداف سیاسی بنیانگذار و بسط دهنده چنین ادبیاتی بوده است.
علاوه بر این، نوع و نحوه ادبیات به کار گرفته شده ترامپ علیه رسانه های جمعی در آمریکا موسوم به رسانه های جریان اصلی از جمله اقدامات بی سابقه ای بوده که به تقابل این رسانه ها با دولت و شخص ترامپ انجامیده است.
ترویج چنین ادبیاتی اساسا از دید رسانه های جریان اصلی و دمکرات به مثابه خشونت و تهدید سیاسی محسوب می شود که به ظهور شخصیتی همچون سزار سایوک انجامیده است، هرچند تاکنون پلیس فدرال آمریکا این موضوع را تایید نکرده باشد.
اما ورای آنچه میان ترامپ و دمکرات ها رخ داده، حادثه بسته های مشکوک می تواند تاثیر مستقیم بر انتخابات میان دوره ای کنگره داشته باشد. انتخابات میان دوره ای کنگره که 15 آبان برگزار خواهد شد در حال حاضر روزهای پرتنش و حساسی را پیش رو دارد؛ روزهایی که به روز انتخابات نزدیک تر می شویم و آمریکا التهاب انتخابات را با ادبیات تهاجمی ترامپ تجربه می کند. انتخاباتی که اکنون با پدیده خشونت سیاسی نیز روبه رو شده، خشونتی که از سوی ترامپ جمهوریخواه تولید و سپس در قامت یک اقدام تروریستی بازتولید شده است. اکنون آینده انتخابات میان دوره ای کنگره نیز به آن گره خورده است.

کد مطلب: 68206
زمان انتشار: یکشنبه 6 آبان 1397 - 09:31:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد