به روز شده: 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 68259
زمان انتشار: دوشنبه 7 آبان 1397 - 13:58:13

تعریف جدید نور و ظلمت، توهم سعودی ها

 تعریف جدید نور و ظلمت، توهم سعودی ها
حقوق بشر  > جهان  -  وزیر امور خارجه سعودی در حالی از عربستان به عنوان منشاء 'نور' در خاورمیانه یاد کرده که ائتلاف نظامی تحت رهبری این کشور، ظرف چهار سال گذشته با بمباران های مکرر و وسیع، روزگار مردم یمن را دچار ظلمت و تباهی کرده است.


'عادل الجبیر' در روزهای پرالتهاب اخیر که هیأت حاکمه عربستان در طوفان شدید انتقادهای جامعه جهانی به خاطر پرونده سر بریدن و مثله کردن 'جمال خاشقچی' منتقد و روزنامه نگار مخالف سعودی قرار داشته و سکوت معنادار و سؤال برانگیری اختیار کرده، اما این روزها دهان باز کرده و نه تنها در صدد تطهیر مقام مافوق و دستور دهنده قتل روزنامه نگار منتقد سعودی برآمده، بلکه به تشریح نگاه منطقه ای کشور متبوع خود پرداخته و آن را مبتنی بر 'نور' عنوان کرده است.

وزیر امور خارجه عربستان بتازگی با ایراد سخنانی در نشست امنیتی 'گفت وگوی منامه'، به رواج دو نگاه در منطقه خاورمیانه شامل نگاه 'نور' و 'تاریکی' اشاره کرده و جالب تر اینکه در یک خودتعریفی توأم با خودشیفتگی، نگاه ریاض را نگاه نور و نگاه جمهوری اسلامی ایران را نگاه تاریکی دانسته است.

وی با بهره مندی کامل از مکانیسم دفاعی- روانی 'وارونه‌سازی'، نتیجه نبرد نور و ظلمت را نیز پیش بینی کرده و با بیان عبارت «نور بر تاریکی غلبه خواهد کرد»، به طور تلویحی عربستان را برنده نهایی تقابل با جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده است!
عادل الجبیر همچنین جمهوری اسلامی ایران را به ترویج 'تاریکی' در منطقه متهم کرده که ثمر آن فرقه گرایی، تروریسم و سلطه جویی است.
بر خلاف ادعاها و اتهام های وزیر امور خارجه عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران، بد نبود عادل الجبیر پیش از این سخنان، نگاهی فقط به کارنامه چهار سال گذشته عربستان و سیاست های 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی می انداخت تا بهتر به معنای عبارت فرقه گرایی، تروریسم و سلطه جویی واقف می شد.

با عبور از زیاده خواهی ها و سلطه جویی عربستان در سوریه، لبنان و عراق که شرحی دیگر می طلبد، با بسنده کردن به پرونده یمن و حمله بی امان ائتلاف سعودی و ائتلاف تحت رهبری سعودی در چهار سال گذشته به این کشور بهتر می توان درک بهتری از ادعای کذایی که خود را نور مطلق میداند، یافت.

عربستان از ششم فروردین سال 1394 هجری شمسی با تشکیل ائتلافی متشکل از چند کشور عربی و حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، در ظاهر به بهانه بازگرداندن 'عبد ربه منصور هادی' رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن به قدرت و در باطن، با هدف سرکوب نیروهای مقاومت مردمی یمن به این کشور حمله کرد.

ائتلاف نظامی سعودی در رهگذر وظیفه 'نور' افشانی! منطقه ای خود در یمن از ابتدای اقدام نظامی به این کشور، حمله به غیرنظامیان را دستور کار قرار داد؛ گرچه بیان همه موارد، مجالی دیگری می خواهد اما به چند نمونه که در طول ماه های گذشته صورت گرفته، اشاره می شود:


- روز سه شنبه 12 تیرماه گذشته حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به یک مراسم عروسی در استان صعده هشت کشته و شش زخمی برجای گذاشت.

- روز پنجشنبه 18 مردادماه گذشته حمله جنگنده های ائتلاف عربی به اتوبوس حامل دانش آموزان در شهر 'ضحیان' در استان صعده، سبب مرگ 52 دانش آموز یمنی و نیز زخمی شدن 80 نفر دیگر از آنان شد.
- روز پنجشنبه یکم شهریورماه گذشته خودرو حامل آوارگان در منطقه 'الکوعی' در شهر الدریهمی استان الحدیده یمن مورد بمباران جنگنده های ائتلاف عربی قرار گرفت که در نتیجه این اقدام 31 نفر از جمله 27 کودک و چهار زن کشته شدند.
- روز شنبه 21 مهرماه گذشته 19 سرنشین یک اتوبوس شامل آوارگان در آزادراه 'المصربه' شهر 'جیل رأس' در استان الحدیده، قربانی حمله جنگنده های سعودی شدند.
- روز چهارشنبه دوم آبانماه حمله جنگنده های ائتلاف سعودی به یک بازار در استان الحدیده 19 کشته و 10 زخمی برجای گذاشت.
اما حمله نظامی ائتلاف سعودی تاکنون افزون بر تحمیل صدها میلیارد دلار خسارت به یمن و نابودی زیرساخت های آن، سبب آوارگی هزاران یمنی از این کشور شده و برای فهم بهتر آنچه که وزیر خارجه سعودی نگاه مبنتی بر 'نور' تفسیر می کند، نظری بر وضع یمن که با استناد به گزارش های سازمان ملل متحد و نهاهای حقوق بشری بدان دچار است، می اندازیم:
- شکل گیری بزرگترین و بدترین بحران بشری در جهان
- کشته و زخمی شدن بیش از 40 هزار یمنی
- وقوع بدترین قحطی یک قرن گذشته در جهان در یمن
- 13 میلیون یمنی در معرض تهدید کمبود غذا هستند
- مرگ یکهزار و 248 کودک یمنی
- ویرانی خانه ها، بیمارستان ها، مدارس و مزارع
- وضع فاجعه آمیز و وخیم بهداشتی و درمانی به دلیل نبود دارو، تجهیزات پزشکی، مواد مورد نیاز دیالیز و داروهای سرطان و تالاسمی
- هدف گیری مستقیم 430 زیرساخت بهداشتی و درمانی
- از هر 9 کودک یمنی هشت کودک مبتلا به کم خونی هستند
- ابتلای حدود یک میلیون و 200 هزار زن در سن باروری یا متأهل به سوء تغذیه شدید
- ابتلاِ یک میلیون و 100 هزار یمنی به بیماری خطرناک 'کولیرا'
- بیش از 8 میلیون یمنی نیاز فوری به کمک غذایی دارند
- 75 درصد از 22 میلیون یمنی نیاز به سایر اشکال امدادی هستند
- 3.5 تا 4 میلیون یمنی در ماه های پیش رو با عدم امنیت غذایی روبرو می‌شوند
- سه میلیون یمنی دچار سوء تغذیه هستند
- فروپاشی سیستم تأمین آب و فاضلاب یمن
- 18.5 میلیون یمنی نسبت به تأمین وعده غذایی بعدی خود اطمینان ندارند
- قحطی، جان 13 میلیون یمنی را تهدید می‌کند
- افزایش 68 درصدی بهای مواد غذایی، نابودی اقتصاد و افت ارزش واحد پول یمن
- 10 میلیون یمنی در شرایط پیش از قحطی قرار دارند
- 70 درصد مؤسسات پزشکی و بهداشتی در یمن دارو ندارند
- در هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می‌دهد
- خطر قحطی بیش از 5 میلیون کودک یمنی را تهدید می‌کند
- هر 3 ساعت یک غیرنظامی در یمن کشته می‌شود
- گسترش بیماری دیفتری در 15 استان از 22 استان یمن ظرف یک سال گذشته و مرگ 141 نفر از جمله تعداد زیادی کودک بر اثر این بیماری
- ابتلای بیش از دو هزار و 570 یمنی به بیماری وبا و دیفتری از جمله کودکانی که میانگین سنی 5 تا 15 سال دارند
- بیکار شدن هشت میلیون یمنی
و ...


موارد برشمرده شده فقط گوشه ای از جنایت هایی است که ائتلاف ساخته و پرداخته عربستان در یمن مرتکب شده و حال، این سؤال مطرح است که چطور با چنین پرونده سیاهی از جنایات جنگی، وزیر خارجه سعودی کشور خود را مبرا از هر خطایی و سرچشمه نور معرفی می کند؟


و پاسخ، نخست اینکه، عربستان همچنان نتوانسته از فشار سنگین ماجرای قتل جمال خاشقچی رهایی یابد؛ از این رو عادل الجبیر برای تغییر اذهان عمومی به تکرار اتهام نسبت به ایران پرداخته است.

دوم اینکه، موضع سنجیده جمهوری اسلامی ایران در قبال یمن و تأکید بر گفت وگوی یمنی- یمنی و اقبال جهانی با این طرح، سبب خشم ریاض شده زیرا عربستان و ائتلاف تحت امرش فقط به پیروزی در این جنگ می اندیشند.

سوم اینکه، گشادی ردای مدیریت وزارت خارجه بر قامت عادل الجبیر، احتمال برکناری او را قوت بخشیده از این رو با طرح اتهام های ضد ایرانی و آمریکایی پسند در صدد بقای خود در حاشیه قدرت عربستان است.

چهارم اینکه، وزیر خارجه سعودی در صدد بر هم زدن نقش عربستان در بازی 'دیو و دلبر' است. ائتلاف سعودی قرار بود ابتدا با ایفای نقش 'دلبر' و اجرای عملیات 'طوفان قاطعیت' ظرف شش روز ماجرای یمن را خاتمه بخشد و سپس با عملیات 'احیای امید' به نقش خود پایان دهد؛ اما ناکامی پشت ناکامی و غلطیدن جنگ یمن به روند فرسایشی، عربستان را به 'دیو' ماجراجوی داستان تبدیل کرد که عطش سلطه جویی منطقه ای اش با ریختن خون انسانهای بی گناه یمنی رفع می شود.

و آخر اینکه، گفته های وزیر خارجه عربستان مبنی بر اینکه ریاض نگاه مبتنی بر 'نور' را تعقیب می کند، آن هم در پی محکومیت های جهانی به خاطر جنگ یمن و قتل جمال خاشقچی و نیز تابش نورافکن های حقیقت بر تاریکخانه تصمیم سازی و تصمیم گیری هیأت حاکمه عربستان، باید تلاشی دیرهنگام برای دمیدن نوری تازه به کورسوی امید سعودی ها در ارائه چهره ای موجه در منطقه تفسیر کرد.

کد مطلب: 68259
زمان انتشار: دوشنبه 7 آبان 1397 - 13:58:13
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد