به روز شده: 8 ساعت و 37 دقیقه قبل
کد مطلب: 68419
زمان انتشار: سه شنبه 15 آبان 1397 - 13:41:35

اعتراض به اقدام رژیم سعودی در سیاسی کردن فریضه حج

اعتراض به اقدام رژیم سعودی در سیاسی کردن فریضه حج
حقوق بشر  > جهان  - روزنامه رای الیوم نوشت: عربستان سعودی باید درباره ممانعت از ورود برخی اتباع کشور‌های عربی به این کشور برای ادای فریضه حج توضیح بدهد.

به گزارش صداوسیما، در حالی که مقامات سعودی «سیاسی کردن» ادای فریضه حج تمتع و عمره و زیارت مکان‌های مقدس مکه و مدینه را رد می‌کنند پس چرا از ورود صد‌ها هزار نفر از آوارگان فلسطینی در کرانه باختری، اردن، سوریه و لبنان به عربستان جلوگیری می‌کنند؟ این اقدام ریاض را باید چگونه ارزیابی و دسته بندی کنیم؟ امیدواریم در این باره توضیحات سریع و شفافی از مقامات سعودی بشنویم.


مقامات سعودی هرگونه مداخله دیگران در مدیریت امور حج تمتع و عمره را رد می‌کنند و این دخالت را خط قرمز می‌دانند که هیچ کشور یا سازمان عربی و اسلامی نباید از آن عبور کند، چون هرگونه دخالت در این باره را نقض حاکمیت ملی خود می‌دانند. اما مقامات سعودی گهگاه تصمیاتی درخصوص ممانعت بسیاری از اتباع کشور‌های عربی برای ادای فریضه حج با دلایلی که در زمان خود نامفهوم و غیر قابل توجیه است، اتخاذ می‌کنند که آخرین مورد آن جلوگیری از ورود فلسطینی هاست که مدارک سفر و پاسپورت‌های موقت اردنی داشتند.


مقامات سعودی همچنین برای هفتمن سال متوالی از ورود میلیون‌ها سوری به این کشور برای ادای فریضه حج جلوگیری کردند، چون ریاض نمی‌خواهد با دولت سوریه (به ریاست بشار اسد) که برای نابودی و سرنگونی آن تلاش زیادی کرد، تعامل و همکاری کند و ریاض تنها برای افرادی که در جناح مخالف دولت سوریه هستند روادید سفر می‌دهد.


در همین حال منابعی که در آژانس‌های مسافرتی اردن و فلسطین کار می‌کنند روز گذشته اعلام کردند ریاض ممنوعیت صدور روادید برای شهروندان فلسطینی شهر قدس اشغالی، نوار غزه، کرانه باختری رود اردن و کسانی که از دوسال پیش پاسپورت موقت اردنی بدون شمار ملی دارند، برای ادای فریضه حج تمتع و عمره یا اقامت در عربستان را آغاز کرد.


در لبنان نیز نهاد‌های قانونی از اقدام سفارت عربستان در لبنان برای محدود کردن صدور روادید حج تمتع یا عمره یا سفر به عربستان فقط برای آوارگان فلسطینی که دارای گذرنامه (پاسپورت) صادره از تشکیلات خودگردان هستند، شکایت کردند.

 

کد مطلب: 68419
زمان انتشار: سه شنبه 15 آبان 1397 - 13:41:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+4

دیگر مطالب