به روز شده: 3 ساعت و 3 دقیقه قبل
کد مطلب: 69101
زمان انتشار: یکشنبه 11 آذر 1397 - 10:46:19
جعفر قنادباشی:

غرب نگران است که پایان جنگ یمن با پیروزی انصارالله رقم بخورد

غرب نگران است که پایان جنگ یمن با پیروزی انصارالله رقم بخورد
حقوق بشر  > جهان  - یک کارشناس جهان عرب فرضیه های پایان جنگ یمن را برای پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر تحلیل و بررسی کرد.

زهره نوروزپور

اخیراً زمزمه هایی از سمت غرب بر پایان جنگ یمن شنیده می شود. این مساله نیز از سوی انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است. بر این اساس انصارالله اعلام کرده است که با شرط پذیرش راهکار یمنی یمنی حاضر به توقف جنگ است. در این میان روز گذشته نیز در اجلاس جی 20 رهبران این نشست بر لزوم پایان جنگ تاکید کرده اند. در اینباره جعفر قنادباشی کارشناس خاورمیانه و شمال آفریقا، به پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر گفت: «اینکه زمزمه هایی شنیده می شود مبنی بر پایان جنگ بر چند فرضیه محمتل است که مهمترین آن نگرانی غرب از پیروزی نظامی جنبش انصارالله است.»


قنادی باشی در توضیح اظهارات خود گفت: «فرضیه اول؛ غرب و متحدانش نگران این مساله هستند که جنگ با پیروزی نظامی انصارالله به پایان برسد. که طبیعتا در آینده انها نمی توانند اهرام های لازم را برای اینکه قدرت یک کشور را محدود کنند در اختیار داشته باشند.
خصوصا اینکه نبرد پنچ ماهه در الحدیده به رغم امیدواری ها به هیچ پیروزی و دستاورد مشخص نظامی دست پیدا نکرده است و ائتلاف عربی به رهبری عربستان تلاش کرد که حمایت غرب را در این جنگ جلب کند، اما نتوانست.
فرضیه دوم مربوط می شود به قتل روزنامه نگار سعودی، فرضیات مطرح شده این است که به دلیل واکنش های گسترده به قتل خاشقچی و اعتراضات جهانی نسبت به سیاست های ضد حقوق بشری عربستان، غرب امکان حمایت های تسلیحاتی و سیاسی گذشته را به عربستان ندارد و آنها ناگزیر هستند جنگ را به نوعی پایان بدهند چرا که دیگر نفعی برای آنها ندارد.
عربستان به این تسلیحات نیاز دارد و به دلیل هجمه های بین المللی فی الحال نمی تواند این تسلیحات را مانند سابق در اختیار داشته باشد. طبیعتاً توانایی ادوات نظامی عربستان هم کاهش پیدا می کند.»

این کارشناس با توضیح فرضیه سوم یادآور شد: «غرب می بیند که نمی تواند مانند گذشته عربستان را تامین تسلیحاتی کند به این خاطرمترصد پایان جنگ شده است.
فرضیه سوم گسترش انتقادات جهانی به گسترش جنایات داخل یمن است. کشتارهای جمعی، مرگ بیش از هزاران کودک، کشتن غیر نظامیان، حمام خونی که در این کشور به راه افتاده است موجب شده که اعتراضات جهانی نسبت به جنایت عربستان افزایش پیدا کند. به خصوص اینکه قتل خاشقچی منجر شد که جنایت های عربستان در یمن و منطقه مورد توجه قرار بگیرد. بنا به روال موجودی که در جهان است مجامع حقوق بشری حساسیتی نسبت به آنچه که در یمن می گذرد نداشتند و مطبوعات و رسانه های غربی نیز به این مهم بی توجه بودند.
پرونده قتل این روزنامه نگار به دلیل اینکه وابسته به مطبوعات غرب بود و در رسانه های خبری آنها کار می کرد، احساست مردم را جریجه دار کرد و سبب شد که مطبوعات و مجامع حقوق بشری برای فشار بیشتر به دولت عربستان وضعیت یمن را حس کنند و به آن بپردازد لذا غربی ها کوشش می کنند که تا رسوایی بیشتری به بار نیامده است پرونده یمن را به نفع خود ببندد.»


این کارشناس جهان عرب در ادامه بیان کرد: «فرضیه چهارم هم مربوط می شود به مرگ مغزی منصور هادی شخصی که به عنوان رئیس جمهور و معاون عبدالله صالح از طرف آل سعود انتخاب شده بود.
هدف عربستان این بود که او به عنوان رئیس جمهور جدید معرفی شود. اما فعلا در آمریکا به دلیل بیماری دچار مرگ مغزی شده است و عربستان و امارات برای اینکه یک نیرویی قابل اعتمادی مانند هادی را پیدا کنند و اینکه این نیرو در جنبش انصارالله نیز نفوذ داشته باشد را هنوز نتوانسته اند کسی را جایگزین کنند.»

 

قنادباشی

 

قنادباشی در نهایت با توجه به سکوت مدعیان حقوق بشر افزود: «واقعیت امر این است که این کشور از نظر غذایی و دارویی دچار مشکلات شدید است و جمیعت 25 میلیونی یمن با بحران عمیق انسانی و جنگی مواجه است. مجامع حقوقی باید حساسیت بیشتری به خرج دهند.
سازمان های حقوق بشر در این عرصه کارنامه بسیار سیاهی دارند و نه تنها افتخار آمیز نیست بلکه موجب ننگ سرافکندگی دست اندرکاران حقوق بشری است.  تمام کوشش غرب این است که انها بتوانند جنگ یمن را به گونه ای پایان دهند که اعتراضاتی که برخاسته از وضیعت فضای یمن و شرایطی که در سطح جهانی پیش آمده است را به بهترین شکل زیبا به نفع خود تمام کنند و جنایت عربستان را لاپوشانی کنند.
لذا آمریکایی ها درواقع در پایان دادن جنگ یمن به هیچ وجه نیت انسان دوستانه ندارند و اعتراضات جهانی ممکن است دامن انها را بگیرد و به همین دلیل مترصد پایان جنگ شده اند.
آنها الان خواستار این هستند از طریق مذاکرات صلح به اهداف خود دست پیدا کنند که مسلما با هوشیاری انصار الله اتفاق نخواهد افتاد.
ائتلاف عربی به همراهی انگلیس و آمریکا در این فکر هستند که به زعم خود اجازه ندهند،که انصارالله پیروز نظامی این صحنه معرفی شود و خواست حداکثری انها پایان جنگ به صورت آبرومندانه برای ارتجاع منطقه است.»

 

کد مطلب: 69101
زمان انتشار: یکشنبه 11 آذر 1397 - 10:46:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد