به روز شده: 7 ساعت و 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 70026
زمان انتشار: چهارشنبه 12 دی 1397 - 12:36:19
محمد جواد لاریجانی در برنامه "بدون توقف "مطرح کرد:

آزادی بیان دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است/ یکی از رویکردهای قوه قضائیه، آزادی بیان است

آزادی بیان دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است/ یکی از رویکردهای قوه قضائیه، آزادی بیان است
قوه قضائیه  - دبیر ستاد حقوق بشر گفت: آزادی بیان دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است و باید از آن پاسداری کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکترمحمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر و معاون بین الملل قوه قضائیه، با حضور در برنامه "بدون توقف" که سه‌شنبه شب از شبکه سه سیما پخش شد، به سوالات صریح و شفاف مجری و مهمانان برنامه پاسخ داد.

در ابتدای این برنامه یکی از مهمانان این برنامه پرسید درباره اتفاقات فرانسه چرا واکنش ایران این قدر کمرنگ بود که در همین میان فرانسه علیه ایران بیانیه بدهد،اظهار کرد: ما در سازمان های بین المللی به طور وسیع این موضوعات را مطرح می کنیم در حالی که هیچ کس جرأت مطرح کردن ندارد، ما تخلفّات حقوق بشری آمریکا و کشورهای اروپایی را مطرح می کنیم؛ گزارش می دهیم کتبی می نویسیم، جلسه می گذاریم و اقدامات دیگر.

مجری برنامه در ادامه درباره کمک های جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همچون یمن و میانمار پرسید که لاریجانی گفت: مقاومت مردم یمن کم چیزی نیست. این مردم اگر قدرتمند باشند و بتوانند از خود دفاع کنند؛ این بهتر است یا اینکه ما به جای آنها بجنگیم؟! سیاست ما حمایت از مردم یمن است، توانمند ساختن آنها در دفاع از حقوقشان است، در صحنه بین‌المللی و مذاکرات سیاسی کدام کشور به اندازه جمهوری اسلامی درباره یمن کار کرده است؟ رکورد ما در این خصوص بسیار خوب است.

وی افزود: اینکه آن کشتی می رفت یا نه ؟ تئوری در این زمینه بسیار است. اگر ما گول وعده کری را نمی خوردیم چون کری گفته بود من بلافاصله می توان آتش بس را درست کنم، اگر گول حرفهای کری را نمی خوردیم شاید هیچ وقت محاصره یمن اتفاق نمی افتاد. الان این اتفاق افتاده و مسیر درست این نیست که ما نیروهایمان را بفرستیم ولی ما مردم یمن را هرگز فراموش نکردیم، کمک جدی هم می کنیم. اکنون ملت یمن ، ملت قوی شده و این موضوع توفیق ما است.
 
یکی دیگر از مهمانان برنامه از دبیر ستاد حقوق بشر سوال کرد که رویکرد کنونی قوه قضاییه در مورد آزادی بیان در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید که وی اظهار کرد: آزادی بیان یکی از این رویکردها است؛ رویکرد قوه قضاییه در مورد اعدام‌ها، مواد مخدر، زندانیان و مبارزه با فساد اقتصادی  را شاهد هستیم.

جواد لاریجانی در پاسخ به این سوال که چرا قوه قضاییه تریبون در اختیاربرخی از مسئولین گذشته برای بیان نظراتشان قرار نمی دهد، گفت: تربیون در اختیار قوه قضائیه نیست؛ تربیون مال تریبون دارهاست. مسئولیت قوه قضاییه این است که تخلف قانونی صورت نگیرد. به طور مثال کسانی که ناهنجاری فکری یا سکولاریسم ضد دین را تبلیغ کنند براساس قانون باید با آنها برخورد شود. کسانی که توهین‌های شخصی فراوانی کنند که قانون آن را مشخص کرده به طور مثال کسانی که در فضای مجازی آبروی مردم را می‌برند، این آزادی بیان نیست این نوعی راهزنی است که با آن مبارزه می‌شود.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تأکید کرد: بنابراین تریبون‌ها دست قوه قضاییه نیست، قوه قضاییه نظارت می‌کند که چه کسی تخلف می‌کند و با هر کسی که تخلف کرد برخورد می‌کند.

مهمان برنامه سوال کرد: عرض من این است که عدم آزادی بیان موضوع حقوق بشری است، نظر شما به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر درخصوص آزادی بیان چیست؟ وی پاسخ داد: آنچه که باید دنبال کنیم همان است که در قانون اساسی آمده و آن آزادی‌های مشروع و پاسداری ازآنها است.
مهمان برنامه گفت برخی از رفتارها صورت می‌گیرد، اگر دولت، قوه قضاییه و یا وزارت کشور مسئول آن هستند باید پاسخگو باشند؛ برای اینکه شاهد این اتفاقات در کشور نباشیم که دشمنان هم از آن سوءاستفاده نکنند چیست؟ لاریجانی گفت: آزادی بیان دستاورد بزرگ انقلاب ما است و باید از آن پاسداری کنیم.غربی ها برایشان آزادی بیان مهم نیست، امروز یکی از افتخارات ما این است که اگر مسئولی خطایی کرد می‌توانیم با او صحبت کنیم.

وی با بیان اینکه آزادی بیان شاخصه بزرگ و دستاورد انقلاب اسلامی ما است در خصوص موانع آزادی بیان گفت: یکی از این موارد سوءاستفاده‌ها است که ذیل عنوان‌ آزادی بیان نباید بتوانند علیه قانون، ناموس مردم و امنیت کشور کار کنند. امروز شاهد هستیم که به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید این امکان را ایجاد کرده که در پوشش آزادی بیان امنیت تک‌ تک شهروندانمان را به خطر بیاندازیم، بنابراین قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر به دنبال راهکارهایی است که آزادی بیان را با ممانعت از مواردی که آن را تهدید می‌کنند، حفظ کند که بهترین ملاک آن هم قانونی است. در این خصوص مسئولین باید بتدریج تحمل خود را بالا ببرند.

در ادامه مجری برنامه بدون توقف گفت در حال حاضر آزادی بیان در کشور ما به‌گونه‌ای است که به رهبری می‌توان به راحتی انتقاد کرد ولی به روسای مجلس و قوه قضاییه چه در روزنامه یا حضوری حرفی زده شود، با آن برخورد می‌شود که وی پاسخ داد: نباید فحش بدهند و تهمت بد بزنند که این مساله رایج شده است. البته شخصا آدم پوست کلفتی هستم و هر چه به من فحش بدهند، معتقدم باید خدا را شکر کرد که این آزادی ایجاد شده است.

مجری برنامه گفت که چارچوب این انتقادات مشخص نیست که دبیر ستاد حقوق بشر پاسخ داد: به طور مثال درتمام رسانه‌ها و جاهای دیگر مطرح کردند که ریاست قوه قضاییه ۶۷ حساب دارد که میلیاردها تومان پول داخل آن است، حساب و کتابی ندارد و همگی نیز به نام خودش است. واقعیت این است که از زمان آیت الله یزدی بحث حقوق بشر قوه قضاییه با همکاری آقای ظریف و مرحوم رجایی خراسانی و امثال آنها آن را راه انداختیم. این بودجه وجود داشت و کاملا حسابرسی و شورای سیاست پولی دارد. حال یک دفعه رییس قوه قضاییه مورد آماج سوءاستفاده مالی قرار گرفت، قانون این موضوع را منع کرده است .

در ادامه این برنامه مهمان دیگری به موضوع ضعف نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت در ابتدای مجلس هفتم حضرت آقا در دیدار با نمایندگان بیان داشتند: امیر کبیر اگر شد امیر کبیر همین چهار سال را داشت، این چهار سال را قدر بدانید، مجلس ما چرا اینگونه شده، نمایندگان چهار سال خود را می گذرانند و چیزی از آن در نمی آید شما خود نماینده مجلس بودید و این فضا را کاملأ می شناسید.

لاریجانی در پاسخ گفت: این مسأله دو علت دارد که یکی از علل آن این است که هزینه تبلیغات و کمپین برای انتخابات مجلس هیچ حساب و کتابی ندارد و این نظر وجود دارد که با پول می‌توانند توجهات را جلب کنند که این موضوع بد است. در نقاط کوچک اگر کسی بخواهد نماینده شود حداقل بالای یک میلیارد هزینه کند.

وی افزود: نکته دیگر این است که تربیت نسل سیاسی در دستور کار نبوده است. احزاب مانند دکان‌هایی هستند که نزدیک انتخابات کرکره را بالا می‌کشند و بعد از آن هم کرکره را پایین می‌کشند. با نگاهی به احزاب شاهدیم که ریش سفیدانی در آن هستند که در این ۴۰ سال تعزیه گردان بوده‌اند. در حالی که احزاب باید محل تربیت نیروهای فرهیخته و آماده کردن آنها برای مشارکت در امر حکومت باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر خاطرنشان کرد: باید شیوه رای گرفتن و رأی دادن عوض شود که این موضوع اشکال بزرگی است. سیستم مراجعه به آرای ما باید هر سال پیشرفت کند. باید راجع به اینکه هزینه تبلیغات از کجا تأمین می‌شود بحث کنیم. مجلس باید به این موضوع که هزینه و نحوه تبلیغات ساماندهی شود، تن بدهد. از آن مهم تر این است که ما باید نسلی تربیت کنیم که در مجلس مدنی رفتار کند.

وی با بیان خاطره‌ای از دوره نمایندگی خود گفت: در دوره چهارم مجلس که نماینده بودم متوجه شدم که قیام و قعود ما ضابطه ندارد و به آقای ناطق نوری پیشنهاد کردم که جایی برای بررسی لوایح نیاز داریم که مرکز پژوهش‌ها تأسیس شد و گزارش تهیه می‌کردیم که کسی آنها را نمی‌خواند. بنابراین خلاصه نویسی کردیم که تعداد بیشتری آنها را مطالعه کردند و در ادامه گزارش‌ها را به صورت خلاصه‌تر و یک برگی تهیه کردیم که وضع کمی بهتر شد.در نهایت در مجلس اعلام کردم که خسته شدم و مثل اینکه باید این گزارش‌ها را به صورت قرص جوشان تهیه کنیم که شما بخورید.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تصریح کرد: مهم است که وقتی می‌خواهیم تصمیمی بگیریم بدانیم که می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم. به طور مثال ادبیات قوانین سقوط کرده و از فرهیختگی افتاده است صدر و ذیل ندارد، در حالی که ادبیات قانونی باید بسیار دقیق و بدون ابهام باشد که این موضوع نیازمند فرهیختگی و زحمت است. به طور مثال لایحه ای که من بیشتر به آن علاقه داشتم لایحه بودجه بود ، بودجه تابلویی است که ما می خواهیم مملکت را چگونه اداره کنیم. هیچ کس حوصله خواندن بودجه را ندارد و شاید هم بخوانند و معنی تبصره ها را متوجه نشوند. کارهای بسیاری از این دست در کشورمان وجود دارد و چون روی پای خود ایستاده‌ایم باید کارها را خودمان انجام دهیم، کسی نیست برای ما بودجه بنویسد.

کد مطلب: 70026
زمان انتشار: چهارشنبه 12 دی 1397 - 12:36:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری