به روز شده: 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 70055
زمان انتشار: شنبه 15 دی 1397 - 13:12:50
دبیر ستاد حقوق بشر در برنامه "بدون توقف"مطرح کرد:

ولایت فقیه، ملاک مشروعیت نظام ما است/ همکاری با حکومت مشروع به معنی بیداری سیاسی است

ولایت فقیه، ملاک مشروعیت نظام ما است/ همکاری با حکومت مشروع به معنی بیداری سیاسی است
حقوق شهروندی  - محمد جواد لاریجانی گفت: نظام ما از لحاظ مدل کارآمدی و سازوکار مملکت‌داری، سازوکار دموکراسی کارکردی را دارد. ملاک مشروعیت‌مان ولایت فقیه است و همکاری با حکومت مشروع به معنی بیداری سیاسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر و معاون امور بین الملل قوه قضائیه ، با حضور در برنامه "بدون توقف" که چهارشنبه شب از شبکه سه سیما پخش شد، به سوالات صریح و شفاف مجری و مهمانان این برنامه پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال یکی از مهمانان این برنامه در خصوص نوع حاکمیت در کشور که دموکرات است یا ولایت فقیه، اظهار داشت: دموکراسی در سطح مدرن امروز علاوه بر اینکه ۲۰ مدل دارد عمدتأ به دو قسمت تقسیم می‌شود. یک نوع آن دموکراسی کارآمدی است که امثال «مارکس وبر» به دنبالش بودند و به نوعی دموکراسی ارزشی محسوب می‌شود. مارکس وبر رسمأ می گوید که ما مشروعیت نظام را با رأی تضمین نمی کنیم، این یک مدل کارآمدی است که مردم با روشی مسئولان خود را انتخاب می‌کنند و مسئولیتی به آن‌ها می‌دهند و نظارت اندکی بر آن دارند تا دوره‌ آن تمام شود.

دبیر ستاد حقوق بشرتصریح کرد: نظام ما از این جهت دموکراسی کارکردی دارد و به همین دلیل در قانون اساسی این‌گونه دموکراسی نیامده، چون اگر می‌آمد می گفتند دموکراسی لیبرال غربی است. ما دموکراسی کارکردی داریم و ملاک مشروعیت‌مان ولایت فقیه است. از لحاظ مدل کارآمدی و سازوکار مملکت‌داری، سازوکار دموکراسی کارکردی را داریم. طبق قانون اساسی همه امور مهم کشور باید مستظهر به رأی مردم باشد به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم که براساس قانون، انتخابات و امثال آن مشخص می‌شود.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه افزود: این مدل به نظرم بسیارخوب است، نه این‌که بدی نداشته باشد، اما چالش‌های خودش را دارد. یکی از خوبی‌های دموکراسی که ما داریم این است که ملاک مشروعیت آن با سازوکار مملکت‌داری دو پایه مختلف دارد. مشروعیت مفهومی فلسفی است و مسأله دموکراسی موضوع سازوکار اجرایی است که دموکراسی از این جهت خوب است. یعنی به عقل بشر تا به امروز، سازو کاری بهتر از این پیدا نشده است .

وی خاطر نشان کرد: باید کاری کنیم این روش خوب کار کند و به روش‌هایی که تجربه بدتری دارند، برنگردیم. مسلما این سازوکار نقاط ضعفی هم دارد اما باید این بازی را خوب یاد بگیریم.

در ادامه یکی از مهمانان برنامه بدون توقف گفت ما در صدد اصلاح این سازوکار نبودیم که لاریجانی پاسخ داد: کم بودیم. نکته بدتر از اصلاح این بوده که هرگاه به مشکل برخورده‌ایم، گفته‌ایم که باید اصل نظام را عوض کنیم در حالی که مشکل ما کارآمدی بوده نه مشکل ماهیتی نظام باشد. به نظرم دموکراسی چالش قشنگ و پرهیجانی است و این امکان را به ما می‌دهد که استعدادهای خود را بروز دهیم و با هم چالش کنیم ولی قواعد خود را هم دارد.

لاریجانی بصیرت در فضای دموکراسی را یکی از این قواعد برشمرد و افزود: این مسأله خیلی مورد نیاز است و اگر دموکراسی نباشد بصیرت خیلی ضروری نیست، این‌جا بصیرت موتور است. موضوعی که مقام معظم رهبری در فتنه 88 مطرح کردند و پرچم بصیرت را احیاء کردند مسأله کلیدی در دموکراسی است، الان دموکراسی لیبرال دوران سختی را می‌گذراند.

وی تأکید کرد: اخیرا کتابی خواندم در خصوص این‌که دموکراسی در آمریکا چگونه می‌میرد که در آن بیان شده که آن‌ها خود انواع دموکراسی را در نقاط مختلف ساقط کردند و به راحتی توانستند دموکراسی را بکشند، اما فکر نکردند که سرطانی در داخل خود آن‌ها پیدا می‌شود که دموکراسی در داخل کشورشان می‌میرد. ترامپ می‌گوید اگر مرا استیضاح کنید تصور نکنید که کارتان پیش می‌رود، اینجا شورش می‌شود و این یعنی مکانیسم دوقطبی دیگر کار نمی‌کند. این موضوع بیانگر این است که در آنجا دموکراسی لیبرال به بن‌بست رسیده است.

معاون بین الملل قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش گفت : به ضرس قاطع می‌گویم که هیچ دولت مهم اروپایی، آمریکایی و کانادایی نیست که حاضر به سرمایه‌گذاری وسیع و انتقال تکنولوژی به ایران باشد. ما باید جوانانمان را تربیت کنیم، خودمان را هم باید تربیت کنیم و آنها را باید تشویق کنیم. اخیرأ که در کرمان حضور داشتم جلسه دانشجویی بسیار خوبی برگزار شد دانشجویان بدون هیچ ترس و واهمه ای تمام صحبت هایشان را بیان کردند و این یکی از افتخارات نظام ما است .

در ادامه این برنامه مهمان دیگری از جواد لاریجانی سوال کرد که آیا با گفت‌وگوی ملی می‌توان مشکلات مملکت را حل کرد تا وضعیت بهتر شود که وی پاسخ داد: مشکلاتی که مربوط به کارآمدی است این‌جناح و آن‌جناح ندارد.  باید نسبت به کارآمدی حساس باشیم و من قویأ به مدیریت جهادی اعتقاد دارم. کتابی به اسم « تدیّن، حکومت و توسعه» در سال 75 نوشتم که بسیار مفصّل در این خصوص توضیح داده‌ام. در کشور باید چرتکه بگذاریم تا مشخص شود که چگونه می‌خواهیم کارها را انجام بدهیم تا بتوانیم مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشرافزود: بحث بعدی دامن زدن به فضای معقول بصیرت‌زای گفت‌وگو است. باید این زمینه را ایجاد کنیم که بتوانیم گفت‌وگوهای بصیرت‌زا داشته باشیم.هدف مشخص است . ما یک تجربه بزرگ انقلابی داریم، بنای یک نظام مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی. امروز مسأله مکتب اهل بیت(ع) در دنیا مشتری بسیاری دارد. یک سوم قدرت ما زیربنای فکری مکتب اهل‌بیت(ع) است. اسلام اهل بیت(ع) گنج عظیمی است که به ما قدرت و فکر می‌دهد.

وی در پایان اظهاراتش در این برنامه گفت: اولین دغدغه یک شیعه این است که حکومت مشروع است یا نه. اگر مشروع نباشد هرگونه همکاری با او تعاون به اثم بوده و جرم بزرگی است. ولی اگر مشروع باشد همه وظیفه دارند تا حد نیاز به آن کمک کنند که این مسأله به معنی بیداری سیاسی است. نمی توان گفت حکومت هرطور که هست من نان خودم را می خورم، باید دغدغه داشته باشیم و این موضوع بسیار مهم است .

 

 

کد مطلب: 70055
زمان انتشار: شنبه 15 دی 1397 - 13:12:50
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده