به روز شده: 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 70264
زمان انتشار: شنبه 22 دی 1397 - 08:26:56

حجت الاسلام ابوترابی: باید به نظام مالی ، پولی و بانکی توجه جدی‌تر شود

حجت الاسلام ابوترابی: باید به نظام مالی ، پولی و بانکی توجه جدی‌تر شود
حقوق شهروندی  - خطیب جمعه گفت: برای حرکت و تعالی جامعه و برای استحکام و اقتدار باید به اقتصاد توجه جدی داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمدحسن ابوترابی‌فرد» در خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار کرد: انسانی که سخن خدای متعال را استماع می‌کند و به مبدا و معاد ایمان دارد؛ انسان زنده است.

وی ادامه داد: کسانی با تذکر پیامبر بیدار می‌شوند که مرتبه‌ای از خشیت و مرتیه‌ای از علم ومعرفت و دارند. در اصل این حیات وحیانی است. اما وقتی انسان‌ها به مدرسه وحی راه یافتند به قله‌های حیات راه پیدا می‌کنند که این مقام، با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: خشیت از خداوند، ثمره علم و معرفت است. معرفتی که دستاورد عمل صالح است و این عمل صالح راه را برای تعالی معرفتی و قرب او به هستی مطلق و کمال بی نهایت و ذات احدیت هموار می‌کند.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب درخصوص رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد:برای آن عالم مجاهد که در سنگر نظام و انقلاب تلاش‌های فراوانی کرد از خداوند، غفران و برای ناخدای انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب نیز طول عمر همراه با عزت و اقتدار مسئلت داریم.

وی با اشاره به روند بررسی بودجه سال آینده در مجلس افزود: لایحه بودجه تبیین کننده نقشه راه یک کشور در طول یک سال است. برخی از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی می‌گویند، نقشه راه را بگویید و بودجه کشور را بدهید تا ما تحلیل خود را از حوزه‌های نختلف در کشور ارائه دهیم.

حجت الاسلام ابوترابی فرد بیان کرد: ارزیابی بسیاری از صاحبنظران و نیز کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد تفاوت معنا داری بین لایحه بودجه ۹۸ با سال‌های گذشته غیر از افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی‌شود. البته اقدامات برای شفاف سازی انجم شده است و قدم‌های کوتاهی برای کاهش برخی هزینه‌ها برداشته شده، اما این اقدامات متناسب با تغییر و حرکت به سمت بودجه مبتنی برعملکرد نیست.

وی با اشاره به نکات رهبر معظم انقلاب درباره بودجه افزود: این نکات بیانگر ضرورت و تحول در بودجه نویسی کشور است. باید در سه حوزه سیاست‌های مالی، پولی و نظام بانکی کشور شاهد تحول جدی باشیم.

خطیب موقت نمازجمعه تهران تاکید کرد: اگر سیاست‌های مالی در کشور اصلاحات ساختاری نداشته باشد در سال‌های بعدی با مشکلات جدی روبرو می‌شویم. اگر سیاست‌های پولی نیز اصلاح نشوند، پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست.

 
حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: اگر نظام بانکی کشور اصلا ح. نشود رشد نقدینگی فزاینده از بی انضباطی نظام بانکی برای کشور چالش‌های جدی اقتصادی خلق می‌کند.
وی یادآور شد: باید شاهد تغییر در سیاست‌های مالی کشور نیز باشیم. ساختار کنونی مالیاتی کشور قابل قبول نیست. امروز صاحبنظران می‌گویند بین ۴۰ تا ۵۰ درصد فرار مالیاتی داریم که متاسفانه عدد درشتی است.
خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: اصلاح نظام مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست جامعه در حال رشد و رکود، می‌تواند پرداخت‌های مالیاتی داشته باشد و باید داشته باشد. اما نرخ مالیاتی نباید افزایش یابد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: فرار مالیاتی یعنی ستم به کسانی که مالیات پرداخت می‌کنند لذا نیاز است پایه‌های مالیاتی افزایش یابد چرا که کشور‌هایی که خود را از تورم نجات داده‌اند، تو جه زیادی به پایه‌های مالیاتی داشته‌اند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطر نشان کرد: دستگاه مالیاتی کشور برای دریافت عادلانه مالیات نیازمند اطلاعات است؛ لذا تمام دستگاه‌ها باید طبق قانون اطلاعات مربوط به خود را باید به دستگاه مالیاتی کشور بدهند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با تأکید به نمایندگان مجلس مبنی پرداخت جدی به حوزه مالیاتی کشور گفت: نمایندگان مردم مراقب باشید مبادا یک ریال از برادر و خواهر مسلمانتان اضافی دریافت شود؛ حرام است و برخلاف موازین شرعی وقانونی است و حقوق ضعفا تضییع می‌شود.

وی توصیه کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به این حوزه پرداخت است لذا نمایندگان مجلس نیز توجه کرده و پایه‌های جدید مالیاتی را خلق کنند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به دومین قدم برای اصلاح سیاست‌های مالی گفت: دراین راستا کاهش هزینه‌ها باید مدنظر قرار گیرد و در کنار آن افزایش درآمد‌ها واقعی باشد و بدون این امر نمی‌توان قدمی برداشت.

حجت الاسلام ابوترابی فرد یادآور شد: کشور همسایه ما که در آغاز اصلاحات اقتصادی‌اش، متوسط تورم ۶۰ درصد را تجربه می‌کرد، با مدیریت هزینه‌ها قدم‌های اصولی برداشت ما هم باید هزینه‌ها را مدیریت کنیم همچنین افزایش حقوق‌ها متناسب با منابع واقعی بودجه تعریف شود.

وی خطاب به نمایندگان مجلس بیان کرد: افزایش حقوق با دست اندازی به منابع بانک مرکزی و منابع سایر بانک‌ها یعنی کاهش ارزش پول ملی، کاهش قدرت خرید مردم و خیانت به ملت ایران است، این واقعیات اقتصادی است.
 
خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به ضرورت اصلاح نظام بانکی کشور گفت: استقراربانک مرکزی مستقل از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب است افزایش نظارت نظام‌مند و سیستماتیک بانک مرکزی بر بانک‌های دولتی وخصوصی ضرورت اصلی نظام وا نقلاب است تجدید ساختار مالی و عملیات بانکی، مطالبه جدی نمازگزاران جامعه است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: بحث درآمد‌های اختصاصی، بحث مهمی است هم نمایندگان مجلس در مسیر واریز درآمد‌های اختصاصی به خزانه وتخصیص مجدد آن قدم بردارند چرا که این یکی از نیاز‌های قطعی درحال حاضراست.

وی گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داده که تمام درآمد‌های حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه واریز شود که امر درستی است دولت اگر نیاز دارد ۱۴ هزار میلیارد دلار از صندوق توسعه دریافت کند. اگر هزینه‌ها با منابع تفریق نکرد مجددا هم می‌تواند از صندوق توسعه با نظارت بانک مرکزی، از آن منابع استفاده کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: به دنیا پیام دهیم شما در اندیشه قطع فروش نفت ایران هستید، اما در اندیشه قطع رابطه هزینه‌های جاری با منابع نفتی هستیم؛ این پیام الهام بخشی است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد در پایان گفت: امیدواریم نماینده‌ها آینده را ببینند ملاک تصمیم نماینده‌ها باید منافع بلند مدت ملت ایران باشد. کاهش تورم با تولید حداکثری و افزایش درآمد‌های مالیاتی وکاهش هزینه‌ها هم باید مدنظر قرار گیرد.
کد مطلب: 70264
زمان انتشار: شنبه 22 دی 1397 - 08:26:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده