به روز شده: 14 ساعت و 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 70311
زمان انتشار: یکشنبه 23 دی 1397 - 09:49:25

تلاش از پیش شکست خورده آمریکا

تلاش از پیش شکست خورده آمریکا
حقوق بشر  > جهان  -  نشست ورشو که به گفته کارشناسان آمریکایی برای بسط و گسترش برنامه‌های کشور‌های ۵+۱ برگزار می‌شود، تکرار تلاش‌های شکست خورده پیشین آمریکا در ایجاد ائتلافی ضد ایرانی در سطح بین المللی است.

به گزارش میزان،  «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا چند ساعت پس از زدن برچسب دشمن مشترک آمریکا و متحدان خاورمیانه‌ای‎اش به ایران، اعلام کرد که در ماه آینده نشستی ضد ایرانی برای مقابله با نفوذ ایران در لهستان برگزار خواهد شد.

به گزارش نشنال، به نظر می‌رسد این نشست که به اذعان کارشناسان آمریکایی برای بسط و گسترش برنامه‌های کشور‌های ۵+۱ برگزار می‌شود، تکرار تلاش‌های شکست خورده پیشین آمریکا در ایجاد ائتلافی ضد ایرانی در سطح بین المللی است.
به گفته یک منبع نزدیک به وزارت خارجه آمریکا در این نشست که در روز‌های ۱۳ و ۱۴ فوریه(۲۴ و ۲۵ بهمن) در ورشو در سطح وزرای خارجه برگزار خواهد شد، از وزرای خارجه شورای همکاری خلیج (GCC)، مصر، ترکیه، اردن و مراکش دعوت شده است. رسانه‌های صهیونیستی نیز از ارسال دعوتنامه برای نتانیاهو خبر می‎دهند.
 
واشنگتن در تلاش است تا با انجام تلاش‌ها و اقداماتی اینچنینی کشور‌های اروپایی و منطقه‌ای را در مقابل ایران قرار دهد. اما کارشناسان مختلف با تردید به اهداف بلندمدت و نتایج واقعی این اقدامات می‌نگرند.

«مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی که حامی تلاش‌های پمپئو علیه ایران است، با اشاره به شکاف موجود میان دیدگاه‌های شرق و غرب اروپا، اعلام کرد فرانسوی‌ها و آلمانی‌ها به ویژه تمایلی بر اعمال فشار بر ایران ندارند.

«سوزان مالونی» معاون برنامه سیاست خارجی موسسه بروکینگز نیز اعلام کرد این ایده پمپئو پیشتر نیز انجام شده است. وی با اشاره به این که این طرح جدیدی نیست گفت: در دولت جورج دبلیو بوش نیز سیاستی مشابه و با عنوان "GCC-plus-two" (شورای همکاری خلیج فارس به علاوه ۲) بودیم که در تلاش بود تا دو کشور مصر و اردن را به این چارچوب منطقه‌ای بیفزاید.

وی هشدار داد: "این نوع تلاش‌ها برای ایجاد ائتلاف گسترده در خاورمیانه به منظور مقابله با تهدید ایران در گذشته نیز در نهایت ناکام ماندند. اصلی‌ترین دلیل این شکست، تفسیر هر کدام از کشور‌های منطقه از منافع و تهدید‌های ادعایی و همینطور اصطکاک‌های تاریخی میان کشور‌های بزرگ عربی مانند عربستان سعودی و قطر است."
 
 
نشست ضد ایرانی لهستان؛ تلاش از پیش شکست خورده آمریکا
 
مالونی پیش بینی کرد تغییر توازن قوا در منطقه از طریق ائتلاف منطقه‌ای شانس اندکی خواهد داشت.

در همین حال یک عضو گروه بین المللی بحران، چالش دیگر این نشست را خروج یکجانیه آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران در ماه مه ۲۰۱۸ دانسته و گفت:" به نظر می‌رسد دولت آمریکا قادر به تشخیص این امر نیست که تشکیل هر نوع ائتلافی در برابر ایران تا زمانی که واشنگتن به عنوان ناقض توافق هسته‌ای مطرح باشد، محکوم به شکست است. "

وی همچنین این اقدام آمریکا را "تلاشی برای ایجاد و تعمیق شکاف میان شرق و غرب اروپا دانست که مورد تایید کسی نیز نمی‌باشد. "
کد مطلب: 70311
زمان انتشار: یکشنبه 23 دی 1397 - 09:49:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد