به روز شده: 5 ساعت و 58 دقیقه قبل
کد مطلب: 70420
زمان انتشار: چهارشنبه 26 دی 1397 - 12:53:54

تشت رسوایی حقوق بشر آمریکایی

تشت رسوایی حقوق بشر آمریکایی
حقوق بشر  > ایران  -  یک خبرنگار ایرانی در ایالات متحده آمریکا بدون هیچ توضیحی بازداشت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، وب سایت شبکه خبری پرس تی وی صبح امروز گزارش داد که مرضیه ابراهیمی خبرنگار، مستند ساز امریکایی الاصل که قبلا نام او ملانی فرانکلین بود توسط اف بی آی بازداشت شده است.

وی روز یکشنبه، در هنگام ورود به فرودگاه بین المللی سنت لوئیس لامبرت در سنت لوئیس، میسوری، بازداشت شد.

شبکه پرس تی وی با خبر شده است که او توسط FBI به یک مرکز بازداشت در واشنگتن دی سی منتقل شده است. مقامات آمریکایی تا کنون از ارائه هر گونه دلایلی برای تردید او یا خانواده اش خودداری کرده اند. این در حالی است که طبق قوانین ایالات متحده، اتهام افراد بازداشتی باید سریعا و معمولا ظرف ٤٨ ساعت مشخص شود و بازداشت‌شدگان از حق دسترسی سریع به وکیل مدافع برخوردارند. اما این قانون برای مرضیه ابراهیمی اجرایی نشده است.

گزراش های رسیده حاکی از آن است که مرضیه ابراهیمی خبرنگار زبده شبکه ایرانی در بدترین وضع ممکن در بازداشت به سر می برد. از صبح امروز هشتگ هایی با عنوان   #FreeMarziehHashemi  و  #Pray4MarziehHashemi در فضای مجازی فعال شده است.

مرضیه ابراهیمی

 

شرایط وخیم مرضیه ابراهیمی

پس از آنکه خبر بازداشت و دستگیری او از طرف شبکه پرس تی وی تایید شد، شنیده ها حاکی از آن است که پس از دو روز بی خبری از وضعیت مرضیه ابراهیمی او توانسته است با دختر خود تماس گرفته و شرح حالی از وضعیت خود به خانواده اش بدهد که نسخه ای از آن به دست پایگاه حقوق بشر قوه قضائیه رسیده است که در گزارش ذیل از نظر می گذرانید:

طبق این گزارش، خانم ابراهیمی را پس از بازداشت دست ها و پاهای او را زنجیر بسته اند و در محل عمومی زندان نگه داشته اند. همچنین گفته شده است در اولین مکان زندان حجاب او را با جبر از سر برداشته و عکس مستند از او تهیه کرده اند.

این در حالی است که مقامات زندان در پست ترین حالت ممکن با این خبرنگار ایرانی برخورد کرده اند  و تنها لباسی که به او داده شده است، برای پوشش کامل بدن او مکفی نیست.

همچنین گزارش شده است که وی را از غذای حلال محروم کرده اند و تا کنون درخواست او برای نان خالی اجابت نشده است و در دو روز گذشته قوت غالب وی،  بسته ای بیسکویت از نوع کراکر بوده است.

این جنایت وحشیانه، بدون هیچ گونه توضیح و دلیلی در کشوری انجام می شود که مدعی دموکراسی و آزادی بیان است! چراکه این زن تنها در مقام یک خبرنگار انهم نه برای حرفه شغلی خود بلکه برای دیدن بردار بیمار خود راهی این کشور شده است اما مانند جنایتکاران در غل و زنجیر و محروم از پوشش کامل اسلامی بسر میبرد.
مقامات اف بی آی و ایالات متحده در حالی این برخورد وحشیانه را با مرضیه ابراهیمی روا داشته اند که دولت این کشور در برابر قتل جمال خاشقچی خبرنگار سعودی که در کنسولگری عربستان در خاک ترکیه قطعه قطعه شد هیچ واکنشی نشان ندادند بلکه تلاش کردند تا سرپوشی بر این جنایت بگذارند و در پی تطهیر چهره شاهزاده سعودی افتادند.

در همین رابطه کالین کمپل گزارشگر پرس تی وی  می گوید:  این جنایت واقعاً نگران‌کننده است، به ویژه گزارش‌ها در این خصوص که شاید مأموران پس از بازداشت مرضیه هاشمی، حجاب وی را برداشته اند و حتی شاید مرتکب برخی دیگر از موارد نقض حقوق دینی این خانم شده باشند. هنوز مشخص نیست که چرا وی بازداشت شده است و چرا او را هدف قرار داده‌اند. هرچند ما تلاش داریم جزئیات بیشتری از اطلاعات در این خصوص به دست آوریم، هنوز به عمق این ماجرا و چرایی آن واقف نشده‌ایم. از اینرو، ما همچنان منتظر دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه هستیم.

این خبرنگار پرس تی‌وی در پاسخ به پرسش مجری این شبکه که شرایط هاشمی در بازداشتگاه  تا چه اندازه بد است، گفت: انتظار ندارم شرایط وی از این که تاکنون بوده است، بدتر شود. مثلاً انتظار ندارم که وی را با شکنجه‌هایی مانند «غرق مصنوعی» یا امثال آن مواجه کنند. حتی تصور این مسئله نیز بسیار هراس‌آور است که بخواهند وی را با چنین شکنجه‌هایی بیازارند. در هر حال، حدس و گمانه‌زنی‌ها در این خصوص ادامه دارد، به ویژه به این دلیل که ما اصلاً نمی‌دانیم چرا وی را دستگیر کرده‌اند. ما نمی‌دانیم چه کسی دستور این بازداشت را صادر کرده و چه کسی آن را به اجرا گذاشته است. ما نمی‌دانیم آنان وی را با چه مسائلی مرتبط دانسته اند که بخواهند بازداشت وی را به آن دلیل توجیه کنند. ما امیدواریم وی را با تدابیر خشن یا تاکتیک‌های افراطی (شکنجه) مواجه نکنند.

کمپبل در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود آمریکا مهد آزادگان و سرزمین آزادی بیان و ابراز عقاید است. آیا این عجیب نیست که یک خبرنگار آمریکایی (مرضیه هاشمی) که صرفاً برای پرس تی‌وی کار می‌کند، در آمریکا بدون ایراد هیچ اتهامی بازداشت شود، نیز گفت: همین که وی بدون هیچ دلیلی دستگیر شده، این مسئله را بسیار نگران‌کننده کرده است. آیا این بدان معنا است که سایر روزنامه‌نگاران یا خبرنگاران به دلایل نامعلوم دستگیر خواهند شد؟ آیا کسانی که برای ایران کار می‌کنند، یا ایرانی‌تبار هستند نیز در آمریکا بازداشت خواهند شد؟ هیچکس نمی‌داند چرا چنین اتفاقی افتاده است. این حقیقت که تاکنون مسئولان آمریکایی هیچ جزئیاتی درباره این بازداشت اعلام نکرده‌اند، مسئله‌ای بسیار نگران‌کننده است. ما نمی‌دانیم که آیا آنان می‌خواهند افراد دیگری را نیز هدف قرار داده و آنان را نیز دستگیر کنند؟

وی افزود: به نظر من، اعتراضات به این مسئله فردا صبح بیشتر خواهد شد، زیرا اکنون اینجا در پایتخت آمریکا نزدیک نیمه شب است و اکثر افراد خواب هستند. فردا که بیدار شوند این خبر را خواهند شنید و اعتراضات به این مسئله بیشتر خواهد شد و مردم دریافت اطلاعات و جزئیات بیشتر درباره این بازداشت را مطالبه خواهند کرد و خواستار پاسخگویی مسئولان (آمریکایی) خواهند شد.

 

 

کد مطلب: 70420
زمان انتشار: چهارشنبه 26 دی 1397 - 12:53:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد