به روز شده: 1 ساعت و 36 دقیقه قبل
کد مطلب: 70453
زمان انتشار: پنجشنبه 27 دی 1397 - 17:10:01

رسوایی مدعیان حقوق بشر در برخورد با آزادی بیان/این زن به کدامین گناه بازداشت شد؟

حقوق بشر  > جهان  - پرونده ویژه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر درباره رفتار وحشیانه و بازداشت غیر قانونی و غیر موجه دولت آمریکا علیه خیرنگار ایرانی و آمریکایی پرس تی وی که توسط اف بی آی دستگیر شده است.

زهره نوروزپور: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، روز گذشته وب سایت شبکه خبری پرس تی وی خبر از بازداشت یک ایرانی که برای عیادت برادر مریض خود راهی واشنگتن شده بود خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، خانم مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی آمریکایی شبکه خبری پرس تی وی، که برای عیادت برادر مریض خود در واشنگن به سر می برد. پس از بازگشت از  این کشور به مقصد فرانسه، زمانی که داخل هواپیما می شود ماموران اف بی آی  با زور و ضرب شتم او را از هواپیما خارج و بازداشت کرده اند.

خانواده نامبرده که منتظر او بوده اند با فرودگاه بین المللی فرانسه تماس گرفته و جویای بازگشت او می شوند اما فرودگاه اعلام می کند که مسافری به نام مرضیه هاشمی در این پرواز حضور نداشته است. خانواده خانم هاشمی در این لحظه متوجه می شوند که او حتی به فرانسه هم نرسیده است.

پس از دو روز بی خبری خانم هاشمی می تواند با دختر خود تماس بگیرد و از احوالات خود آنها را با خبر کند. این در حالی است که مقامات واشنگتن و اف بی آی تا کنون هیچ واکنشی نسبت به این خبر نداشته اند.

مرضیه هاشمی

بالاخره پس از یک هفته دادگاهی در آمریکا روز جمعه تایید کرد که مرضیه هاشمی خبرنگار و مجری سیاه پوست و مسلمان شبکه پرس تی وی در واشنگتن در بازداشت به سر می برد.

بر اساس اسناد این دادگاه، هاشمی به عنوان "شاهد کلیدی" یک پرونده نامشخص بازداشت شده و اتهامی علیه او مطرح نشده است.

وی تا کنون دو بار برای ادای شهادت در برابر قاضی رسیدگی کننده به این پرونده حاضر شده و به گفته مقام های آمریکایی پس از تکمیل شهادت، آزاد می شود. با این وجود هیچ زمانی برای آزادی وی اعلام نشده است.(اینجا) بخوانید.

بنویسید مرضیه خاشقچی بخوانید محد ترامپ ؛ تحلیلی بر داداگاه مرضیه هاشمی خبنرگار ایرانی را اینجا بخوانید.


محسن پاک آیین:

دستگیری خانم هاشمی تحقیر لیبرالیسم در آمریکا بود /ضرورت تداوم افشای حقوق بشر آمریکائی

محسن پاک آیین دیپلمات پیشکسوت کشورمان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ابعاد بازداشت مرضیه هاشمی و نقض حقوق بشر در آمریکا را مورد بررسی قرار داده و تأکید کرده دستگیری خبرنگار پرس تی وی در آمریکا تحقیر لیبرالیسم در این کشور است. متن کامل این گفت وگو را اینجا بخوانید .خبرنگار پرس تی وی: با من همانند یک برده در زندان آمریکا رفتار شد

خبرنگار و گوینده آمریکایی‌الاصل شبکه تلویزیونی پرس‌تی‌وی روز پنج شنبه (4 بهمن) پس از آزادی از زندان گفت که در بازداشتگاه آمریکا با او مانند یک برده رفتار شده و هیچ احترامی برای حقوق او قائل نشده‌اند. اظهارات بیشتر خبرنگار پرس تی وی را پس از آزادی اینجا بخوانید.


ابعاد بازداشت مرضیه هاشمی توسط پلیس آمریکا از منظر حقوق بین‌الملل

آیا مقامات آمریکا درباره مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی شبکه پرس تی وی حقوق بین الملل را نیز نقض کرده اند؟

امیر بی پروا کارشناس مسائل حقوق بین الملل در اینباره به ابعاد این مساله را  برای پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر بررسی کرده  و معتقد است که آمریکا مضاف بر اینکه ابعاد حقوق بشر و انسانی را زیر پا گذاشته است حقوق بین الملل را نیز نقض کرده است و فورا باید پاسخگو باشد. این مقاله را اینجا بخوانید.

این در حالی است که امروز جمعه مورخ 28 دی ماه برابر با 18 ژانویه 2018 میلادی، مرضیه هاشمی بدون تفهیم اتهام در دادگاهی در واشنگن حاضر می شود که بنا به گفته مقامات اف بی آی در جایگاه یک شاهد کلیدی احضار شده است ،


«حسین هاشمی» فرزند خانم هاشمی هم در مصاحبه با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» با بیان اینکه از وضعیت مادر خود کاملا بی‌اطلاع است، گفته که او و خواهرش این هفته برای ادای شهادت در برابر یک هیأت منصفه احضار شده‌اند. به گفته او، مادر آن‌ها به عنوان یک «شاهد کلیدی» (Material Witness) برای یک پرونده نامشخص بازداشت شده است.

کارشناسان حقوقی می‌گویند در صورت صحت این گزارش، به نظر می‌رسد
دولت آمریکا فعلا قصد ندارد اتهامی علیه خانم هاشمی طرح کند و از حربه دستگیری به بهانه اخذ شهادت، برای ادامه بازداشت استفاده می‌کند. در حقیقت این روشی است که دولت‌ها در آمریکا زمانی به آن متوسل می‌شوند که دلیل محکمه‌پسندی برای بازداشت یک فرد ندارد، اما می‌خواهند او را بازداشت کنند. (اینجا) بخوانید.

در همین حال همزمان با برگزاری دادگاه جامعه رسانه ای انقلاب اسلامی طی یک بیانیه ای به بازداشت مرضیه ابراهیمی واکنش نشان دادند و اعلام کرده اند: ضمن ابراز انزجار و اعتراض به چنین رفتار های خلاف شئون اخلاقی و انسانی و غیرقانونی با این خبرنگار مومن، آزاده و انقلابی خواستار آزادی فوری مرضیه هاشمی هستیم و از مسئولان مربوطه و در راس آن وزیر امور خارجه کشورمان می خواهیم که در اسرع وقت اقدامات قاطع و مقتضی را در جهت آزادی و احقاق حقوق انسانی و حرفه ای از این بانوی خبرنگار انقلابی معمول دارد. (اینجا) بخوانید.


همچنین زینب مهنا از دوستان مرضیه هاشمی -- گوینده آمریکایی الاصل ایرانی شبکه پرس تی وی -- است که اخیرا توسط نیروهای امنیتی آمریکا بازداشت شده است این فعال حقوق بشر لبنانی می گوید : با هاشمی بدرفتاری شد و حجابش را به زور درآورده و لباسهای نامناسب به وی پوشاندند، مرضیه هر بار که به آمریکا می رفت در معرض محدودیت واقع می شد که اینبار شدیدتر بود و در اتاق بازجویی زندانی شد. (اینجا) بخوانید.

فعالان فضای مجازی نیز از دو روز گذشته فریاد آزادی مرضیه هاشمی را در توئیتر ترند کرده اند در این فیلم بخش هایی از آن را مشاهده می کنید.(اینجا) بخوانید.


 

 

 


 

همچنین  شخصیت های فلسطینی در نوار غزه ضمن محکومیت اقدام آمریکایی ها در بازداشت مرضیه هاشمی گوینده شبکه تلویزیونی پرس تی وی در ایران، با این گوینده اعلام همبستگی کردند.این شخصیت ها ادامه بازداشت مرضیه هاشمی را در آمریکا، نقض آشکار حقوق بشر خواندند. (اینجا) بخوانید.

 

 

 

در همین باره مریم آذرشهر همکاران مرضیه هاشمی در شبکه پرس تی با شرکت در برنامه "مع الحدث"، درباره بازداشت همکارش در آمریکا گفت: آمریکا به محض اینکه متوجه می شود ممکن است کسی برایش دردسر درست کند، به دنبال هر بهانه ای می گردد تا او را به طریقی بازداشت کند. درست است که در قانون اساسی آمریکا زندانی سیاسی وجود ندارد اما خانم مرضیه هاشمی زندانی اندیشه و زندانی سیاسی است زیرا آمریکا او را به خاطر افکار و اندیشه هایش بازداشت کرده است. (اینجا) بخوانید.

 

گزارشی از وضعیت او را ازنظر می گذرانید:


مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی‌-ایرانی پرس تی‌وی دو روز پیش در فرودگاه ایالت میسوری بازداشت شد. او در تماس با دخترش از جزییات وضعیت خود در زندان گفته است. «زهرا هاشمی» خواهر همسر مرضیه هاشمی در اینباره روز گذشته گفت برای هاشمی قرار دادگاه گذاشته شده است که جمعه برگزار می‌شود و الان او بدون تفهیم اتهام در زندان به سر می‌برد.

هاشمی تاکید کرد خواهرش مرضیه هاشمی وضعیت خوبی ندارد و به دست‌ و پاهایش زنجیر بسته‌اند و به او گوشت حرام می‌دهند. فرزندان هاشمی نیز تحت کنترل پلیس هستند.

هاشمی در مورد جزییات بازداشت مرضیه هاشمی گفت: «برای دیدن دختر و پسر و برادرش که مریض است به آمریکا رفته بود، دو روز پیش بعد از دیدن برادرش برای تهیه‌ی مستند به یک ایالت رفته بود که در راه برگشت در فرودگاه دستگیر شد. یک هفته‌ی دیگر قرار بود به ایران بازگردد.

او امروز موفق شد با دخترش تماس بگیرد. در این تماس گفته بدون اینکه او را به بازداشتگاه ببرند مستقیم به زندان برده‌اند، حجاب از سرش برداشته‌اند و غذا هم که به او داده‌اند گوشت خوک بوده که حرام است او هم غذا نخورده و از آنها درخواست نان کرده که حتی نان هم به او نداده‌اند. در تمام این دو روز یک بیسکوییت خورده است.»

هاشمی می‌گوید فرزندان مرضیه هاشمی نیز تحت کنترل پلیس هستند و توضیح می‌دهد: «برای او قرار دادگاه گذاشته‌اند که قرار بود چهارشنبه برگزار شود که به روز جمعه موکول شد. دختر و پسر او هم تحت نظر پلیس هستند و کنترل می‌شوند. حتی به خانه‌ی آنها ریخته‌اند و سوال و جواب کرده‌اند و گفته‌اند روز دادگاه حتما باید حضور داشته‌ باشند.»

او در ادامه می‌گوید: «مستندی که در حال ساخت آن بود درمورد رعایت نشدن حقوق بشر در آمریکا بود. ولی دفعه‌ی اول نیست که چنین مستندی می‌سازد و قبل از این هم از این دست مستندها ساخته بود. ما هیچ حدسی نمی‌زنیم و منتظریم ببینیم اتهام او چیست، حتی به خود او هم تفهیم اتهام نشده درحالی که طبق قانون آمریکا باید تفهیم اتهام صورت بگیرد. برای او وکیلی تعیین کرده‌اند که این وکیل گفته‌ او خوب است اما خودش در تماس تلفنی گفته وضعیت خوبی ندارد. حتی به دست و پایش زنجیر بسته‌اند.»

هاشمی در مورد برخوردهای قبلی با هاشمی می‌گوید: «تقریبا هرسال به امریکا می‌رفت، آخرین بار هم یک سال قبل رفته بود؛ هربار اذیت می‌کردند، برای مثال از هواپیما پیاده‌اش می‌کردند یا به اتاقی می‌بردند و سوال و جواب می‌کردند که برای چه آمده‌ای و چه کاری می‌خواهی بکنی اما این اتفاق تا به حال نیفتاده بود که پلیس فدرال او را دستگیر کند.»(اینجا) بخوانید.

خانم مرضیه هاشمی که در گذشته نیز برخورد نامناسب ماموران امنیتی و پلیس آمریکا را تجربه کرده، برخی از خاطرات خود در فرودگاه‌های ایالات متحده را بیان کرده بود. که در فیلم ذیل مشاهده می کنید:

 

 

 

 

واکنش ها

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در راستای این اعمال وحشیانه علیه خبرنگار بازداشت شده ایرانی توسط اف بی آی خواستار اقدام فوری سازمان های بین المللی حقوق بشر و شخص کمیسر عالی شورای حقوق بشر شد.

ستاد حقوق بشر طی بیانیه ای اعلام کرد:

خانم مرضیه هاشمی خبرنگار سرشناس ایرانی شبکه خبری پرس تی وی توسط اف بی آی  در شرایطی دستگیر شده است  که رفتار خشونت آمیز و تحقیر کننده با ایشان مصداق کامل دستگیری خودسرانه، شکنجه،  نقض آشکار آزادی بیان و عقیده است.

 البته از دولت آمریکا که در کارنامه خود سبقه طولانیِ جنایات عظیم علیه بشریت را دارد و دستش به خون هزاران انسان بیگناه ، خصوصا کودکان آلوده است  نقض  استانداردهای حقوق بشری و بین المللیِ انسانی به هیچ وجه بعید نیست.

ما از کشورهای اروپایی که مدعی حقوق بشر هستند به خصوص سازمان ملل و شورای حقوق بشر و شخص کمیسر عالی انتظار داریم که این اقدام غیر انسانی را سریعا و صریحا محکوم نموده و برای آزادی خانم مرضیه هاشمی تلاش جدی بنمایند.

بدون شک دولت آمریکا مسولیت تمامی این اقدامات غیر قانونی و غیر موجه و ضد حقوق بشری خود را به عهده دارد. (اینجا) بخوانید.

همچنین محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان این اقدام را کاملا سیاسی خواند و گفت آمریکا باید بدون فوت وقت این شهروند ایرانی را آزاد کند.

ظریف که در عراق به سر می برد در گفتگو با خبرنگار العالم بیان کرد: خانم مرضیه هاشمی به لحاظ اینکه همسر یک فرد ایرانی بودند، شهروند ایرانی هم محسوب می‌شوند از همین رو وظیفه خود می‌دانیم که از حقوق شهروندان خود دفاع کنیم.

ظریف در ادامه گفت: خانم هاشمی خبرنگار رسمی بودند و زندگی و وظیفه مشخصی داشتند.

وی تاکید کرد: اقدام آمریکا در دستگیری این خانم یک اقدام سیاسی غیرقابل قبول و زیر پا گذاشتن آزادی بیان است از همین رو آمریکایی‌ها بدون فوت وقت این بازی سیاسی را تمام کنند.

 همچنین روز گذشته بهرام قاسمی سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن محکوم کردن اقدام واشنگتن، در موضع گیری صریح بیان داشت: بازداشت یک شهروند مسلمان آمریکایی بدون مقدمه و با رفتارهای تحقیر آمیز و غیرانسانی مأمورین دولت آمریکا در اذیت و آزار این بانو، نمونه بارز رفتارهایی است که یک رژیم آپارتاید با شهروندان غیرسفیدپوست خود انجام می دهد و جمهوری اسلامی ایران خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف عمیق از برخوردهای غیرانسانی مامورین آمریکایی با خبرنگار پرس تی وی اظهار داشت: خانم هاشمی خبرنگار پرس تی وی برای دیدار خانواده اش به آمریکا رفته و در آنجا بازداشت شده است و متأسفانه ایشان تا دو روز امکان هیچ ارتباطی با بیرون از بازداشتگاه نداشته و رفتار مأمورین دولت آمریکا با این شهروند مسلمان- آمریکایی، نقض فاحش حقوق بشر و حقوق شهروندی وی و همچنین منافی حقوق اساسی یک زن مسلمان است و نشان می دهد که دولت آمریکا  عملا به هیچ یک از اصولی که آن را دستاویز حمله به منتقدانش قرار می دهد، پایبند نیست و به کشوری خطرناک برای خبرنگاران تبدیل شده است.(اینجا) بخوانید.

  قاسمی همچنین در گفتگو با خبرنگار العالم اظهار داشت: مرضیه هاشمی پس از ورود به آمریکا برای عیادت از برادر خود به طرز ناخوشایندی توسط نیروهای امریکایی دستگیر و هیچ گونه شان و شعوناتی رعایت نشد و متاسفانه با خشونت با ایشان برخورد شد و در فرودگاه حجاب ایشان را برداشتند و به طرز زننده ای با ایشان برخورد کردند.

وی تصریح کرد: این نشان می دهد علی رغم همه شعارهایی که آمریکا و دولت ترامپ مطرح می کند هنوز یک سیستم نژادپرستانه و آپارتاید در این کشور حاکم است و خانمی که خبرنگار و متعلق به جامعه رسانه ای جهان و خبرنگاری وغیر سفیدپوست است با وی برخورد زننده ای می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه اتهام مشخصی برای خبرنگار پرس تی وی وجود ندارد تاکید کرد: هیچ دلیل و اتهامی برای وی نباید باشد جز حساسیت بر مردم فلسطین و اقدامات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس زیرا وی به عنوان خبرنگار سعی می کردند رسالت خود را انجام دهد و شاید حضورش در ایران موجب عصبانیت نیروهای امنیتی آمریکا شده است.

قاسمی تاکید کرد: اقدام دولت آمریکا در بازداشت غیرقانونی و برخورد غیرانسانی با خانم مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) خبرنگار و مجری شبکه خبری پرس‌تی‌ وی در واشنگتن را محکوم می کنیم و علاقمند هستم جامعه خبرنگاری در دنیا نسبت به برخورد ناپسند آمریکا عکس العمل لازم را داشته باشند و در اولین فرصت پلیس آمریکا نسبت به آزادی این فرد اقدام کند.

وی با بیان اینکه آمریکا نسبت به این اقدام متضرر می شود خاطرنشان کرد: حتما از طرق دیپلماتیک پیگیر آزادی ایشان هستیم تا بتوانیم درزمان لازم اطلاعات لازم را به مردم عزیزمان اعلام کنیم.

در همین حال امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل در صفحه توئیتر خود نوشت: اگر مرضیه هاشمی فورا آزاد نشود پایان بازی دست آمریکا نخواهد بود. (اینجا) بخوانید.


همچنین پیمان جبلی، معاون برون‌مرزی صدا و سیما و مدیر شبکه پرس‌تی‌وی در گفتگو با برنامه عصر که در شبکه افق پخش شد در اینباره ضمن اشاره به خانم مرضیه هاشمی گفت: خانم هاشمی جدای از این که یکی از اعضای شبکه پرس‌تی‌وی است، خود به تنهایی یک پروژه رسانه‌ای است و کسی است که یک نقش بزرگ رسانه‌ای را نه تنها از زمان تاسیس شبکه پرس‌تی‌وی بلکه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرده است. ایشان از 40 سال پیش تا به امروز که مسیر و آینده خود را انتخاب کرد، یک پروژه رسانه‌ای موثر است و به نظرم یک الگوی بسیار موثر برای تمام اهالی رسانه است.

وی به اتفاقی که برای ایشان رخ داده است، اشاره کرد و گفت: خانم هاشمی در روز یک‌شنبه و در حالی که می‌خواست از فرودگاه سنت لوئیس به سمت دنور پرواز کند، در فرودگاه بازداشت می‌شود. البته باید گفت که بازداشت شدن برای ایشان خیلی مساله جدیدی نیست و تقریبا در تمام سفرهایی که ایشان به آمریکا می‌رود، این‌چنین بازداشت‌هایی صورت می‌گیرد. بعد از بازداشت، در تماسی تلفنی، این اتفاق را به خانواده خود در ایران خبر می‌دهد و با خنده و شوخی به آنان می‌گوید که این اتفاق، همیشگی بوده است. با این حال، به نظر می‌رسد که بازداشت این دفعه ایشان، کمی متفاوت با دفعات قبلی بوده است. ایشان بعد از بازداشت، به واشنگتن منتقل شده و بدون هیچ تفهیم اتهام و بازجویی، به زندان برده می‌شود. باید بگویم که بر طبق شنیده‌های ما، جدیدترین و پیچیده‌ترین روش‌های تحقیر و خرد کردن یک نفر را برای ایشان به کار می‌برند. همان‌طور که می‌دانید، ایشان یک زن مسلمان و محجبه است اما آمریکایی‌ها در اولین اقدام، ایشان را کشف حجاب می‌کنند. ایشان به این مساله اعتراض می‌کند اما آنان از او عکس می‌گیرند و بعد از عکس گرفتن نیز این اقدام را ادامه می‌دهند. لباس زندان را به او می‌دهند و می‌گویند که باید این تی‌شرت آستین کوتاه را بپوشید. دقت کنید که این مساله برای یک خانم محجبه بسیار سخت است. ایشان دو تی‌شرت دریافت می‌کند و یکی از تی‌شرت‌ها را به عنوان روسری استفاده می‌کند تا حجاب خود را حفظ کند. در این چند روز، تنها غذایی که برای او می‌آوردند، ساندویچ گوشت خوک بوده است و وقتی ایشان به این مساله اعتراض می‌کند، هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و او در این 2-3 روز، تنها چند بیسکوییت خورده است.

وی ادامه داد: البته باید بگویم که خانم هاشمی شخصیت بسیار استواری دارد. او سخنران قهاری است و تسلط بسیار خوبی بر خود دارد و به همین دلیل می‌تواند از خود دفاع کند. ما 2-3 روز از ایشان بی‌خبر بودیم و دوشنبه صبح مطلع شدیم. در آن روز تصمیم گرفتیم که صبر کنیم چرا که ممکن بود تا روز چهارشنیه مساله حل بشود اما وقتی امروز صبح مطلع شدیم که تصمیم بر زندانی کردن ایشان است، کار رسانه‌ای خود را آغاز کردیم. به نظرم، امروز مانور رسانه‌ای جهانی برای افشای چهره واقعی آمریکا به راه افتاد و بهترین سخنرانی‌های افشا کننده را از زبان کارشناسان و تحلیل‌گران آمریکایی شنیدیم.

در بخش بعدی این برنامه، اسکات بنت، از تحلیلگران مهم آمریکایی به صورت ارتباط تصویری مهمان برنامه بود. او تحلیل خود را از این اتفاق ارائه داد و گفت: در مورد این ماجرا باید بگویم که هیچ اتهام واقعی وجود ندارد و شاید بتوان گفت که این ماجرا یک عملیات است که از سوی دولت آمریکا انجام می‌شود و در راستای تقابلی است که دولت آمریکا با ایران دارد. انگلیس و در راس آن، ام‌ای سیکس، اقداماتی را علیه ایران دنبال می‌کنند.

باید بگویم که انجام این کار از سوی آمریکا، یک اشتباه محاسباتی عجیب از سمت آنان بود. برایم جای تعجب دارد که چرا FBI و نهادهای اطلاعاتی مرتبط دست به چنین اقدامی زدند؟ باید بگویم که بعد از انتخابات نوامبر در آمریکا،  در شرایطی هستیم که مشابه با دوره جان‌اف کندی است.

رویکردهایی که جان‌اف کندی داشت بسیار شبیه به ترامپ است. پیشنهاد می‌کنم که رویکرد عاقلانه‌تری از طرف دولت آمریکا دنبال شود چرا که دروغ‌های آنان مشخص شده است و رویکردهای آنان با منش دیپلماتیک هم‌خوانی ندارد. همکاران من در ارتش آمریکا بر این باور هستند که سیاست‌های آمریکا در قبال ایران و متهم نشان دادن آن باید تغییر کند چرا که اقداماتی که علیه ایران انجام می‌شود، هیچ رنگی از قدرت‌نمایی آمریکا را با خود به همراه ندارد.

وی به نقش جان بولتون در وقوع این اتفاق برای مرضیه هاشمی اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد که این مساله درست و واقعی است. جان بولتون و پامپئو، ایران را یک دشمن داخلی و خارجی برای آمریکا می‌دانند و طبیعی است که دست به چنین کارهایی بزنند.

دقت داشته باشید که فعالیت‌ها و کنفرانس‌های خانم هاشمی، علیه تروریسم بوده است و ایشان علیه ایالات متحده صحبت کرده است. افرادی مانند رودی جولیانی، به صورت فعال تلاش می‌کنند که از چنین اقداماتی حمایت کنند.

به نظرم چنین افرادی باید هرچه سریع‌تر از سوی ترامپ اخراج بشوند. خانم هاشمی، فرد صلح‌طلبی است و کسی است که در حوزه کاری خود، فعال نشان داده است. مطمئنا این موضوع در پیگیری‌های بعدی به ویژه از سوی حزب دموکرات، مورد توجه قرار خواهد گرفت. در پایان باید بگویم که هدف آمریکایی‌ها ایجاد یک تصویر اشتباه از یک خبرنگار ایرانی است که بدون اشتباه و اتهامی دستگیر شده است. مطمئنا این موضوع به آمریکا ضربه خواهد زد.

جبلی در ادامه صحبت‌های اسکات بنت گفت: همان‌طور که دیدید، آقای اسکات بنت به یک موضوع مهم اشاره کرد و آن هم مساله اشتباه محاسباتی دولت آمریکا بود. خانم هاشمی همکار ما است و دوست داریم که هر چه سریع‌تر از اسارت خلاص بشود. با این حال باید گفت که همان‌طور که خود ایشان همیشه در نقش یک مقلد روشنگر، خطیب توانمند و ژورنالیست قهار، پرده از چهره آمریکا برداشته است، اسارت ایشان نیز چنین کاری را انجام می‌دهد. درست است که اکنون هیچ صدایی از ایشان نمی‌شنویم اما باید گفت همین اتفاقی که برای ایشان رخ داده است، بهترین وسیله برای روشنگری است.

سوال این‌جا است که آیا واقعا با خود فکر نمی‌کنند که وقتی کسی را که میزبان بسیاری از کارشناسان ضد آمریکایی بوده است، دستگیر می‌کنند، خود آنان علیه آمریکا می‌شوند؟  در همین جریان می‌بینید که بسیاری از کارشناسان آمریکایی در همین چند روز، علیه این ماجرا شده‌اند و راجع به آن حرف می‌زنند. به نظرم این اتفاق، یک اشتباه محاسباتی از سوی آمریکا بود و یکی از الطاف الهی شامل حال ما شد.

معاون برون‌مرزی صدا و سیما به احتمال وقوع یک جنگ داخلی در آمریکا اشاره کرد و گفت: دقت کنید که دونالد ترامپ، اکنون به پایین‌ترین سطح محبوبیت در بین مردم آمریکا رسیده است اما نکته مهم این‌جا است که همین تعداد هوادار کم، بسیار متعصب بوده و نسبت به ترامپ حساس هستند. این که گفته می‌شود احتمال یک جنگ داخلی در آمریکا وجود دارد، صحیح است چرا که اگر ترامپ استیضاح بشود، طرفداران او واکنش‌های سنگینی را نشان خواهند داد و از همین منظر، باید شاهد یک جنگ داخلی تمام عیار باشیم. در حقیقت، اگر این اختلاف عمیق که اکنون بین دموکرات و جمهوری‌خواه وجود دارد، شعله‌ور شود، احتمالا باید شاهد فروپاشی آمریکا باشیم. در مورد سفر خانم هاشمی به آمریکا باید بگویم که ایشان صرفا برای عیادت از برادرش به آن‌جا رفته بود. علاوه بر این، ایشان قصد ساخت یک مستند راجع به حقوق بشر در آمریکا را داشت و وقتی که قصد داشت برای ساخت این کار به سمت دنور برود، در فرودگاه دستگیر شد. خاطرم هست که ایشان در سال گذشته، پیشنهادی را به ما داد و آن هم این بود که ‌قصد داشت به نیجریه برود و در مورد وضعیت شیخ زکزاکی یک مستند بسازد. باید اشاره کنم که شخصیت ایشان، یک شخصیت کنجکاو و حقیقت‌گرا است و هیچ وقت از هیچ چیز راضی نیست.

پیمان جبلی به بحران‌های جدیدی  که از این پس بر سر راه شبکه پرس‌تی‌وی قرار دارد، اشاره کرد و گفت: این اتفاق، یک بحران و در عین حال یک فرصت جدید برای پرس‌تی‌‌وی است. خانم هاشمی یک شخصیت مهربان و وظیفه‌شناس است اما این اتفاق باعث شد که یک فرصت جدید را تجربه کنیم و آن هم این است که آیا ما به عنوان یک شبکه ایرانی و با کمترین امکانات، بودجه مالی و نیروی انسانی، می‌توانیم تبدیل به یک موتور جریان‌ساز و عامل فشار افکار عمومی بر دولت آمریکا بشویم؟ خوشبختانه عزم و اراده خوبی در بین نیروهای ما وجود داشت و در کنار اشتباه محاسباتی آمریکایی‌ها، توانستیم جریان خوبی را راه‌اندازی کنیم. مطمئنا حضور کارشناسانی نظیر اسکات بنت و ... بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 

همچنین معاون برون مرزی سازمان صداوسیما  در نشست خبری با بیان اینکه اقدام پلیس آمریکا در دستگیری «مرضیه هاشمی» را محکوم می‌کنیم، گفت: از هرگونه اقدام قانونی برای آزادی ایشان دریغ نمی‌کنیم و رفتار پلیش آمریکا از نظر قانونی و انسانی مورد تقبیح است.

جبلی تصریح کرد:ما این اقدام پلیس امریکا را محکوم می‌کنیم و مسئولیت سلامت جانی او به عهده دولت امریکاست و خواستار عذرخواهی دولت امریکا از هاشمی هستیم. اگر هرگونه اقدام قانونی لازم باشد دریغ نمی‌کنیم و حمایت رسانه ای از او را خواهیم داشت. به دولت امریکا هشدار می‌دهیم که اگر اتفاقی برای خانم هاشمی بیافتد دولت امریکا محکوم است و رفتارهای آنها از نظر قانونی و انسانی مورد تقبیح است.

معاون برون مرزی سازمان صداوسیما تاکید کرد: برداشتن حجاب خانم هاشمی علی‌رغم میل ایشان و بی‌احترامی به اعتقاد وی توهینی آشکار به کل مسلمانان جهان است و در نظر گرفتن سلامتی او نشان می‌دهد که دولت آمریکا که مدعی حقوق انسان است در این مورد خاص شکست خورده است. ما از حقوق خانم هاشمی تا آخر حمایت کرده و لحظه به لحظه از او حمایت می‌کنیم و اطلاع می‌دهیم و امیدواریم تا این اتفاق ختم به خیر شود و بتوانند دوباره با خانواده و شبکه پرس تی وی ملاقات داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا خانم هاشمی به خاطر ساخت مستندهایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای بازداشت شده است؟ گفت: خانم هاشمی سالهاست که با ما همکاری دارد و هیچ عقیده مخفی نداشته است. خانم هاشمی چه بسا که به دلیل عدم حمایت از متحدین امریکا و انتقاد از رژیم صهیونیستی و فعالیت‌های عملی که در این باره داشتند هدف این بازداشت قرار گرفته است. خانم هاشمی نه اولین هزینه‌ای است که ما می‌پردازیم نه آخرین آن. او هزینه صدای مستقل است همانکه شعار شبکه ماست و ما این آمادگی را داریم که هر هزینه‌ای برای او پرداخت کنیم. یادم هست هر بار که برای بازدید از اطرافیانش به امریکا می‌رفت همیشه می‌گفت اگر زنده برگشتم و گذاشتند زنده برگردم!!

وی درباره اینکه چه راه‌کارهایی وجود دارد برای آزادی وی گفت: ما از هیچ راهی برای آزادی وی فروگذار نمی‌کنیم اما با توجه به شناختی که از امریکایی‌ها داریم و اغلب بدون دلیل افرادی را بازداشت می‌کنند به نظرمان اقدامات قانونی را تنها تاثیرگذار نمی‌دانیم. مسئله او مسئله یک انسان نیست، وی یک زن مادر مادربزرگ و یک مسلمان امریکایی است.در همین جا از امریکایی‌ها می خواهیم که دلیل بازداشت خانم هاشمی را به سرعت اعلام ‌کنند.

جبلی در پاسخ به سوالی دیگر از خبرنگاران که آیا پیگیری هایی که توسط شبکه پرس تی وی و معاونت برون مرزی انجام می شود به نتیجه ای خواهد رسید گفت: ما وظیفه خود را انجام میدهیم اما اینکه به نتیجه برسد مطمین نیستیم اما ایمد داریم به دلیل پیگیریهای رسانه ای کمکی به ازادی دو کنیم. آنچه که به عنوان افتخار برای جامعه امریکایی ها اعلام می شود خلاف آن ثابت شده است. در روز روشن هاشمی را بازداشت کردند و هیچ خبری هم از او نداریم.

وی ادامه داد: تمرکز ما رسیدگی به وضعیت خانم هاشمی در زندان است اما باید زمان بدهیم ببینیم نوع برخورد دولت امریکا با این خبرنگار چطور است. خانم هاشمی فردی است که به دنیال انقلاب اسلامی دین خود را تغییر می دهد و کارهای وی کاملا واضح است. تاکید و رویکرد فعلی ما آزادی هرچه سریعتر وی و پیگیری وضعیت خانم هاشمی است. سخنگوی وزارت امور خارجه در سخنرانی خود چنین موضوعی را اعلام کرد و گفت که این نهاد و همه نهادهای دیگر به وظایف خود عمل کنند. حتی متوجه شدیم پسر وی نیز در بازداشت و تحت نظر است.

جبلی در پایان گفت: این اتفاق آزمونی بزرگ است هم برای رسانه‌ها و هم سازمان صداوسیما که موضع‌گیری صریح داشته باشند. خانم هاشمی اگر جرمی هم داشته باشد باید بدون اتهامی به زندان بیفتد؟! آیا انتقاد از دولت عربستان و حقوق مسلمین جرم است؟ آنهایی که مدعی آزادی بیان و حقوق بشر هستند باید در این باره پاسخ دهند‌.


رسانه های معاند به دنبال ماهی گیری

از روز گذشته که اخبار دستگیری مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی آمریکایی پرس تی وی صدر رسانه های داخلی و خارجی شده است شبکه های خبری معاند و کاربران ضدانقلاب توئیتر به ماهی گیری از وضعیت ضد انسانی خانم هاشمی پرداختند.

همچنین کاربران توئیتر هشتگ مسیح علی نژاد خبرنگار وطن فروش و ضدایرانی که از کشور خود فرار کرد را فعال کردند و مدعی شده اند که این پیروزی و دستاوردی برای مسیح علینژاد برای برداشتن حجاب است.

کاربران انقلابی نیز پاسخ این هشتگ را با هشتگ آزادی مرضیه ابراهیمی داده اند و نوشته اند می خواهند شکستی که در پروژه مسیح علی نژاد و ترویج ابتذال در ایران خوردند را از مرضیه هاشمی بگیرند.

این در حالی است که کاربران شبکه اجتماعی توئیتر با استفاده از هشتگ #مرضیه_هاشمی به بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا واکنش نشان دادند. همچنین کاربران فضای مجازی به قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی که در کنسولگری عربستان در خاک ترکیه سلاخی شد واکنش نشان داده اند آنها هشتگ از فامطه تا خاشقچی را در توئیتر فعال کرده اند و سیاست های آمریکایی را زییر سوال برده اند که در ادامه برخی از پست‌های منتشر شده را می‌بینید:

 

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

 

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

طوفان توئیتری در حمایت از آزادی فاطمه هاشمی

شرایط وخیم مرضیه ابراهیمی

پس از آنکه خبر بازداشت و دستگیری او از طرف شبکه پرس تی وی تایید شد، شنیده ها حاکی از آن است که پس از دو روز بی خبری از وضعیت مرضیه ابراهیمی او توانسته است با دختر خود تماس گرفته و شرح حالی از وضعیت خود به خانواده اش بدهد که نسخه ای از آن به دست پایگاه حقوق بشر قوه قضائیه رسیده است که در گزارش ذیل از نظر می گذرانید:

طبق این گزارش، خانم ابراهیمی را پس از بازداشت دست ها و پاهای او را زنجیر بسته اند و در محل عمومی زندان نگه داشته اند. همچنین گفته شده است در اولین مکان زندان حجاب او را با جبر از سر برداشته و عکس مستند از او تهیه کرده اند.

این در حالی است که مقامات زندان در پست ترین حالت ممکن با این خبرنگار ایرانی برخورد کرده اند  و تنها لباسی که به او داده شده است، برای پوشش کامل بدن او مکفی نیست.

همچنین گزارش شده است که وی را از غذای حلال محروم کرده اند و تا کنون درخواست او برای نان خالی اجابت نشده است و در دو روز گذشته قوت غالب وی،  بسته ای بیسکویت از نوع کراکر بوده است.

این جنایت وحشیانه، بدون هیچ گونه توضیح و دلیلی در کشوری انجام می شود که مدعی دموکراسی و آزادی بیان است! چراکه این زن تنها در مقام یک خبرنگار انهم نه برای حرفه شغلی خود بلکه برای دیدن بردار بیمار خود راهی این کشور شده است اما مانند جنایتکاران در غل و زنجیر و محروم از پوشش کامل اسلامی بسر میبرد.
مقامات اف بی آی و ایالات متحده در حالی این برخورد وحشیانه را با مرضیه ابراهیمی روا داشته اند که دولت این کشور در برابر قتل جمال خاشقچی خبرنگار سعودی که در کنسولگری عربستان در خاک ترکیه قطعه قطعه شد هیچ واکنشی نشان ندادند بلکه تلاش کردند تا سرپوشی بر این جنایت بگذارند و در پی تطهیر چهره شاهزاده سعودی افتادند.

در همین رابطه کالین کمپل گزارشگر پرس تی وی  می گوید:  این جنایت واقعاً نگران‌کننده است، به ویژه گزارش‌ها در این خصوص که شاید مأموران پس از بازداشت مرضیه هاشمی، حجاب وی را برداشته اند و حتی شاید مرتکب برخی دیگر از موارد نقض حقوق دینی این خانم شده باشند. هنوز مشخص نیست که چرا وی بازداشت شده است و چرا او را هدف قرار داده‌اند. هرچند ما تلاش داریم جزئیات بیشتری از اطلاعات در این خصوص به دست آوریم، هنوز به عمق این ماجرا و چرایی آن واقف نشده‌ایم. از اینرو، ما همچنان منتظر دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه هستیم.

این خبرنگار پرس تی‌وی در پاسخ به پرسش مجری این شبکه که شرایط هاشمی در بازداشتگاه  تا چه اندازه بد است، گفت: انتظار ندارم شرایط وی از این که تاکنون بوده است، بدتر شود. مثلاً انتظار ندارم که وی را با شکنجه‌هایی مانند «غرق مصنوعی» یا امثال آن مواجه کنند. حتی تصور این مسئله نیز بسیار هراس‌آور است که بخواهند وی را با چنین شکنجه‌هایی بیازارند. در هر حال، حدس و گمانه‌زنی‌ها در این خصوص ادامه دارد، به ویژه به این دلیل که ما اصلاً نمی‌دانیم چرا وی را دستگیر کرده‌اند. ما نمی‌دانیم چه کسی دستور این بازداشت را صادر کرده و چه کسی آن را به اجرا گذاشته است. ما نمی‌دانیم آنان وی را با چه مسائلی مرتبط دانسته اند که بخواهند بازداشت وی را به آن دلیل توجیه کنند. ما امیدواریم وی را با تدابیر خشن یا تاکتیک‌های افراطی (شکنجه) مواجه نکنند.

کمپبل در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود آمریکا مهد آزادگان و سرزمین آزادی بیان و ابراز عقاید است. آیا این عجیب نیست که یک خبرنگار آمریکایی (مرضیه هاشمی) که صرفاً برای پرس تی‌وی کار می‌کند، در آمریکا بدون ایراد هیچ اتهامی بازداشت شود، نیز گفت: همین که وی بدون هیچ دلیلی دستگیر شده، این مسئله را بسیار نگران‌کننده کرده است. آیا این بدان معنا است که سایر روزنامه‌نگاران یا خبرنگاران به دلایل نامعلوم دستگیر خواهند شد؟ آیا کسانی که برای ایران کار می‌کنند، یا ایرانی‌تبار هستند نیز در آمریکا بازداشت خواهند شد؟ هیچکس نمی‌داند چرا چنین اتفاقی افتاده است. این حقیقت که تاکنون مسئولان آمریکایی هیچ جزئیاتی درباره این بازداشت اعلام نکرده‌اند، مسئله‌ای بسیار نگران‌کننده است. ما نمی‌دانیم که آیا آنان می‌خواهند افراد دیگری را نیز هدف قرار داده و آنان را نیز دستگیر کنند؟

وی افزود: به نظر من، اعتراضات به این مسئله فردا صبح بیشتر خواهد شد، زیرا اکنون اینجا در پایتخت آمریکا نزدیک نیمه شب است و اکثر افراد خواب هستند. فردا که بیدار شوند این خبر را خواهند شنید و اعتراضات به این مسئله بیشتر خواهد شد و مردم دریافت اطلاعات و جزئیات بیشتر درباره این بازداشت را مطالبه خواهند کرد و خواستار پاسخگویی مسئولان (آمریکایی) خواهند شد. (اینجا) بخوانید.

 

چرا رسانه های ایرانی؟ چرا مرضیه هاشمی؟

در اینباره شبکه العالم نوشته است: دستگیرشدگان در آمریکا به هر اتهامی، معمولا در دو دسته اساسی تقسیم بندی می شوند اول آنانی که تفهیم اتهام شده و در دادگاه های این کشور محاکمه می شوند و دسته دوم کسانی هستند که بدون تفهیم اتهام تنها محکومیت هایی عمدتا از جنس حبس های طولانی دریافت می کنند عمده آنانی که سالیان متمادی در زندان هایی چون "گوانتانامو" محبوس بوده یا هستند در این گروه قرار دارند. پیچیدگی ماجرای دستگیری خبرنگار و مستند ساز ایرانی امریکایی الاصل ، برخورد از نوع دوم آمریکایی ها با این چهره رسانه ای را دور از ذهن معرفی نمی کند.
افزون بر ایرانی بودن به نظر می رسد این خبرنگار ایرانی از آن جهت که برخوردار از اصالتی آمریکایی است باید متحمل مجازت هایی مضاعف باشد هم به دلیل انکه زن است و هم به دلیل آنکه رنگین پوست است و اقلیت رنگین پوست در آمریکا همواره محکوم.
در حالی که افکار عمومی همچنان ماجرای حمایت تمام قد ترامپ از قاتل خاشقچی را به فراموشی نسپرده است، دستگیری و زندانی کردن خبرنگار ایرانی در کنار تعذیب او در قالب مجبور کردن به کشف حجاب، اجبار به استفاده از غذاهای غیر حلال و ... حکایت از تکرار سناریویی خاشقچی در قالب و شاکله ای جدید است اما اینکه ایا امریکا اصرار کند تا این خبرنگار ایرانی را مشمول معامله با جاسوسان خارجی دستگیر شده در ایران قرار دهد یا رویکردی دیگر در پیش بگیرد؟ سوالی است که برای دریافت جواب آن باید منتظر آینده ماند.

به طور واضح اکنون سوال جدی از مقامات ایرانی این است که مرضیه هاشمی به کدامین گناه بازداشت شده است؟

 

 

 

 

اما علت بازداشت مرضیه هاشمی چیست؟

«مهدی ترابی» همکار مرضیه هاشمی و مدیر موسسه مطالعات استراتژیک رسالت در گفت و گوی اختصاصی با شبکه خبری العالم گفت : کسانی که امکان ارتباط در آمریکا را چه از طریق شبکه های اجتماعی یا رسانه ها و تلویزیون ها دارند، می توانند آمریکا را برای تسلیم شدن تحت فشار قرار دهند تا دست کم اجازه ملاقات با مرضیه هاشمی را بدهد.

وی افزود: رفتاری که با مرضیه هاشمی صورت گرفته و برداشتن حجاب وی در زمان بازداشت او هنگام سفر به کشورش برای دیدار با برادرش که مبتلا به بیماری سرطان است، دردناک است.

وی گفت که این اولین باری نیست که مرضیه هاشمی به آمریکا سفر می کند.

همکار مرضیه هاشمی همچنین گفت مقامات آمریکایی این شهروند آمریکایی تبار را که مسلمان و محجبه است و برای تلویزیون ایران کار می کند، و نمونه زنی موفق در میان زنان مسلمان است، بازداشت کرده است، زیرا وی از برخی سیاست های آمریکا و سیاست های داخلی این کشور و خشونت ضد سیاه پوستان انتقاد کرده است و مقامات آمریکایی، با بازداشت وی، بهانه ای برای ساکت کردن صدای او پیدا کرده اند.

وی گفت: واقعیت این است که مسلمانانی که اصالتاً عرب یا از نژاد های غیرسفید هستند، بیشتر از دیگران واقعیت دولت آمریکا را می شناسند و بسیاری از آن ها درمعرض چنین دردهایی قرار گرفته اند، اما کسانی که سیاست های آمریکا هستند، باید بدانند که این خانم ، خانمی مظلوم است که تا به حال، هیچ کسی را تهدید نکرده است و فقط به فعالیت حرفه ای خود به عنوان روزنامه نگار پرداخته است که بازداشت شده است و هیچ خبری از وی در دسترس نیست.

این در حالی است که خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که به دنبال درخواست از پلیس فدرال امریکا (اف بی آی) در زمینه توضیح درباره بازداشت مرضیه هاشمی، مجری شبکه تلویزیونی ایرانی پرس تی وی، این نهاد از هرگونه توضیحی در این باره خودداری کرده است.


خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش داده که اف بی آی در پاسخ به درخواست روز چهارشنبه این خبرگزاری در خصوص اطلاع رسانی در باره دلایل و روند بازداشت خبرنگار پرس تی وی اعلام کرده که این حادثه را مورد تفسیر قرار نمی دهد و خبرنگار اسپوتنیک را به وزارت دادگستری آمریکا حواله داده اما وزارت دادگستری ایالات متحده نیز از پاسخ به درخواست اسپوتنیک خودداری کرده است.

بنابر گزارش اسپوتنیک، پسر مرضیه هاشمی اعلام کرده که این روزنامه نگار و مجری پرس تی وی در تهیه یک فیلم مستند درباره جنبش بین المللی Black Lives Matter شرکت دارد که فعالان آن علیه خشونت در حق سیاهپوستان مبارزه می کنند. به گفته وی علاوه بر این مرضیه هاشمی نسبت به برخی از ابعاد سیاست امریکا موضع انتقادی دارد.

مرضیه هاشمی به دخترش گفته هنگام بازداشت به دستش دست بند زده و همچون جنایتکار با وی رفتار کرده اند و همچنین روزنامه نگار ایرانی را به برداشتن حجاب و عکس گرفتن بدون حجاب وادار کرده اند.

مسعود شجره، مدیر و موسس یک سازمان حقوق بشر اسلامی و مردمی در انگلیس در مصاحبه با اسپوتنیک بازداشت مرضیه هاشمی را در رابطه با تلاش ترامپ برای ترساندن رسانه هایی دانست که دیدگاه هایی غیر از دیدگاه های رایج در آمریکا را نسبت به رویدادها ارائه می دهند.(اینجا) بخوانید.

همچنین سید محمدعلی حسینی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر گفت: مشاهده چنین رفتارهایی از رژیم آمریکا که از بزرگترین نقض کنندگان  حقوق بشر (در داخل مرزها) و حقوق بشر دوستانه (در خارج از مرزهای خود) می باشد ، چندان غیر منتظره نیست ؛ اما خصومت و دشمنی عمیق ایالات متحده با جمهوری اسلامی و هر آن کس که با پیام حقانیت ملت ایران همدلی و همنوائی می کند موجب گردیده تا برخوردهای کینه توزانه ای را علیه آنها طراحی و اجرا نماید. (اینجا) بخوانید.
 

 

کد مطلب: 70453
زمان انتشار: پنجشنبه 27 دی 1397 - 17:10:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد