به روز شده: 12 ساعت و 36 دقیقه قبل
کد مطلب: 70496
زمان انتشار: شنبه 29 دی 1397 - 15:13:34

وکیل آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس بازداشت خبرنگار ایرانی را تحلیل کرد

وکیل آمریکایی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس بازداشت خبرنگار ایرانی را تحلیل کرد
حقوق بشر  > جهان  - وکیل و حقوقدان آمریکایی ضمن هشدار درباره طولانی شدن بازداشت مرضیه هاشمی برای مدت چند ماه تصریح کرد بازداشت وی اقدامی بسیار بی رحمانه است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از آسوشیتدپرس؛ اعضای خانواده مرضیه هاشمی خبرنگار بازداشت شده شبکه تلویزیونی پرس تی وی برای نجات او در واشنگتن دی سی فعال شده اند. حسین هاشمی پسر مرضیه هاشمی به همراه برادر و خواهرش در محوطه دادگاهی حاضر شده اند که پرونده مادرش در آنجا در جریان است. ظاهرا آنها نیز به دادگاه احضار شده اند. گفته می شود امروز مرضیه هاشمی هم در این دادگاه در مقابل قضات دادگاه فدرال قرار گرفته است.

پال ولف از وکلا و حقوقدانهای آمریکایی در مقابل ساختمان این دادگاه به خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: تحقیقات هیات عالی قضائی در این زمینه ادامه دارد. هیچکس نمی داند داستان چیست. او (مرضیه هاشمی) به عنوان "شاهد جدی" در بازداشت است. این به معنای آن است که وی فرد متهم نیست. البته آنها فکر می کنند او درباره یک جنایت، جرم یا یک خلاف بسیار جدی اطلاعاتی دارد و این مسئله به اندازه ای جدیت دارد که قاضی مجوز دستگیری او را داده است.
وی ادامه داد از این رو، هر اتفاقی که رخ می دهد تحت نظارت قاضی است. آنچه ناراحت کننده است این است که دو فرزند او نیز ازجانب هیات عالی قضائی احضار شده اند تا در دادگاه واشنگتن حاضر شوند. معلوم نیست مسئله ای که او درگیر آن بوده است موضوعی است که فرزندانش هم از آن اطلاع دارند یا خیر زیرا هرکسی را نمی توان در مقابل هیات عالی قضائی حاضر کرد و برای این منظور باید دستور قاضی باشد. پس احتمالا مسئله بسیار جدی است.
پال ولف گفت: وضع جاری ناراحت کننده است. می توان تصور کرد که تقریبا یک هفته در بازداشت باشید بدون آنکه حتی به جرمی متهم باشید! آنچه وی به آن متهم است این است که درباره یک جرم اطلاعاتی دارد. این اتفاق بسیار بیرحمانه است. اما هیات های عالی قضائی اینگونه هستند. عده زیادی از این هیات های عالی قضائی انتقاد کرده اند. در چه شرایط دیگری می توان فردی را برای مدتی نامعلوم بازداشت کرد؟ آنها می توانند وی را برای مدت هجده ماه در بازداشت نگه دارند و پس از آن تحقیق و تفحص هیات عالی قضائی دوباره از سرگرفته شود. این روند پس از هجده ماه منقضی می شود.
ولف افزود: فکر نمی کنم امروز بتوان در این خصوص به اطلاعاتی دست یافت زیرا رویه قضائی آن مهر و موم شده است. این پرونده در تقویم دادگاه یا فهرست مسائل کیفری مفتوحه، فهرست نشده است. بنابراین فکر نمی کنم او قادر باشد با کسی صحبت کند. فکر می کنم پس از آنکه این ماجرا (امروز) تمام شود او را به زندان بازخواهند گرداند.
 
اذعان آمریکا به بازداشت بدون اتهام مرضیه هاشمی


خبرگزاری رویترز گزارش داد: یک حکم قضایی که توسط یک دادگاه فدرال در آمریکا در روز جمعه منتشر شد نشان داد یک گوینده تلویزیون ایران که متولد آمریکاست به عنوان یک شاهد عمده در یک تحقیقات فدرال نامشخص بازداشت شده است و اتهامی علیه او مطرح نشده است.
وی بنا به درخواست وزارت دادگستری آمریکا و با دستور بریل هوول Beryl Howell قاضی بخش در آمریکا بازداشت شده است. این نخستین تایید رسمی از سوی آمریکا درباره گزارش بازداشت مرضیه هاشمی، گوینده کانال ماهواره ای انگلیسی زبان پرس تی وی ایران است.

 

پرونده ویژه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر درباره بازداشت مرضیه هاشمی را اینجا بخوانید؛رسوایی مدعیان حقوق بشر در برخورد با آزادی بیان/این زن به کدامین گناه بازداشت شد؟

کلید واژه: مرضیه هاشمی
کد مطلب: 70496
زمان انتشار: شنبه 29 دی 1397 - 15:13:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد