به روز شده: 10 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 70533
زمان انتشار: یکشنبه 30 دی 1397 - 16:35:45

فلاحت پیشه: مرضیه هاشمی با حکم رئیس‌جمهور آمریکا بازداشت شده است

فلاحت پیشه: مرضیه هاشمی با حکم رئیس‌جمهور آمریکا بازداشت شده است
حقوق بشر  - رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دستگیری خبرنگار پرس تی‌وی بر اساس حکمِ خلاف قانونی است که شخص ترامپ داده است و ما قطعا این موضوع را در محافل بین‌المللی و در قالب دیپلماسی عمومی پیگیری می‌کنیم.

به گزارش میزان، «حشمت‌الله فلاحت‌پیشه» در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه ۳۰ دی‌ماه، در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی از سوی آمریکا، گفت: خبرنگار پرس تی وی تحت هر عنوانی دستگیر شده باشد این اقدام خلاف قوانین داخلی آمریکا و قوانین بین المللی است.

وی افزود: اقدام اخیر آمریکا یادآور یک واقعیت از سال ۲۰۰۱ میلادی و از زمان بوش پسر است مبنی بر اینکه در آمریکا همه حقوق مربوط به آزادی‌های مدنی، آزادی بیان و آزادی رسانه را می‌توان تعطیل کرد. با این حال دستگیری خانم هاشمی بر اساس حکمِ خلاف قانونی است که شخص ترامپ داده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: خانم هاشمی هیچ‌گونه تخطی از اصول حرفه‌ای خبرنگاری نداشته است و صرفا با حکم رئیس‌جمهور آمریکا بازداشت شده است.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه دستگیری خبرنگار پرس تی‌وی واقعیت سیاست ایالات متحده آمریکا را به تصویر می‌کشد، گفت: همه باید بدانند که این رفتار کشوری است که تاکنون ادعای دموکراسی و دفاع از آزادی بیان را داشته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعا در محافل بین‌المللی و در قالب پیگیری‌های رسمی و همچنین در عرصه دیپلماسی عمومی این موضوع را مطرح می‌کند.

وی در توضیح دلایل اصرار مجلس شورای اسلامی بر مصوبه سی‌اف‌تی و ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجلس به تقویت و تحیکم حق شرط‌ها در لایحه سی‌اف‌تی رای داد. شورای نگهبان ۲۲ ایراد به این لایحه گرفت که بعد از جلسه مشورتی برای رفع ایراد‌ها تغییراتی در حق شرط‌ها اِعمال و حتی تقویت شد و در نهایت شورای نگهبان تنها سه مورد از مصوبات مجلس شورای اسلامی را پذیرفت و باقی مواد مجددا ارجاع شد.

فلاحت پیشه با یادآوری اینکه  ۷ مورد به مجمع تشخیص مصلحت نظام در «اولین نوبت بررسی ایرادات» به شورای نگهبان ارجاع شده بود، گفت: طبق رویه قانونگذاری اگر قاضی در کشور خارجی در مواردی مرتبط با کشور اسلامی حکم دهد، آن موارد قابلیت اجرا ندارد. به همین دلیل در زمان بررسی کنوانسیون‌ها به خصوص موارد قضایی و مرتبط با استرداد مجرمین و معاضدت‌های قضایی، مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر مصلحتی خود را اعلام می‌کند. با این حال در لایحه سی‌اف‌تی ۷ ماده با این شرایط به صورت خود به خود به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و مابقی موارد هم در قالب حق شرط‌ها بود که آن‌ها هم با نظر مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد.

وی با بیان اینکه مجلس امروز به تقویت حق شرط‌ها در لایحه سی‌اف‌تی رای داد و این اقدام جهت تامین نظر مجمع انجام شد، گفت: ما شرط اول را قانون اساسی گذاشتیم. در این شرط تاکید شده که دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای سی‌اف‌تی نمی‌تواند کاری خلاف قانون اساسی انجام دهد. حق شرط دوم این بود که ماده ۶ این لایحه نمی‌تواند مانعی بر شرط گذاری ایران باشد.

فلاحت پیشه افزود: بر اساس ماده ۶ کنوانسیون سی‌اف‌تی کشور‌ها نمی‌توانند در مواردی حق شرط تعیین کنند. مخالفان در این رابطه معتقد بودند که شروط ایران تاثیرگذار نخواهد بود. البته در این بین باید گفت: ۷۳ کشور دنیا در رابطه با الحاق به این کنوانسیون شرط گذاشته و مشکلی هم برای‌شان پیش نیامده است لذا بر اساس کنوانسیون‌های حاکم بر مقررات بین المللی وقتی شروطی تعیین می‌شود کشور‌های دیگر می‌توانند آن را نپذیرند، اما این مانع عزت کشور شرط گذارنده نمی‌شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: با این وجود به دلیل شرایط ویژه کشورمان و جهت نظر دوستان، مجلس شورای اسلامی به حق شرط‌هایی رای داد که طبق آن ماده ۶ کنوانسیون سی‌اف‌تی نمی‌تواند مانع شرط گذاری ایران شود.

این نماینده مجلس افزود: با این شروط ما عضو سی‌اف‌تی می‌شویم و اگر سایر اعضای کنوانسیون شروط ما را نپذیرند ایران حق عضویت ندارد. این شرایط به گونه‌ای است که مشکلی برای عضویت در سی‌اف‌تی به وجود نمی‌آورد و دغدغه مخالفان هم تامین می‌شود؛ به عبارت دقیق‌تر جمهوری اسلامی ایران با یکسری شرایط قوی عضو سی‌اف‌تی خواهد شد.

کد مطلب: 70533
زمان انتشار: یکشنبه 30 دی 1397 - 16:35:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد