به روز شده: 1 ساعت و 15 دقیقه قبل
کد مطلب: 70535
زمان انتشار: یکشنبه 30 دی 1397 - 16:56:52

گلپایگانی: دستور قضایی لازم را برای ایمن‌سازی ساختمان‌ها اخذ کرده‌ایم

حقوق شهروندی  - معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در مراسم افتتاح نمایشگاه طرح‌های برگزیده «پلاسکو نو» و رونمایی از «دستورالعمل جدید ضوابط ایمنی و آتش‌نشانی در ساختمان‌ها» که با حضور شهردار تهران و در محل باغ موزه قصر برگزار شد، از اقداماتی گفت که بعد از حادثه پلاسکو انجام شدند.

به گزارش میزان ،عبدالرضا گلپایگانی در مراسم افتتاح نمایشگاه طرح‌های برگزیده «پلاسکو نو» و رونمایی از «دستورالعمل جدید ضوابط ایمنی و آتش‌نشانی در ساختمان‌ها» که در محل باغ‌موزه قصر با حضور شهردار تهران برگزار شد، گفت: دو سال پیش که حادثه تلخ پلاسکو اتفاق افتاد ضعفی که ساختمان‌های ما در برابر حریق دارند، کاملاً مشهود شد. درسی که باید می‌گرفتیم این بود که با همکاری همه کارشناسان و متخصصان حوزه شهرسازی و آتش‌نشانی، از این واقعه تلخ عبرت بگیریم و این تهدید را برای ارتقای ایمنی ساختمان‌ها تبدیل به فرصت کنیم.

وی با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته ۲۷۰ ساختمان مثل پلاسکو را شناسایی کردیم، ادامه داد: برای این ساختمان‌ها دستورالعمل ایمنی نوشتیم و در چند مورد از این ساختمان‌ها ایمن‌سازی‌های بسیار خوبی انجام شد.

گلپایگانی تصریح کرد: ساختمان‌هایی مانند آلومینیوم و ساختمان‌های دهه ۴۰ و ۵۰ و حتی جدیدتر از نظر ایمنی به رسیدگی و ایمن‌سازی زیادی نیازمنداند. برای ۳ هزار و ۲۰۰ ساختمان بالای ۸ طبقه نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌ایم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر این‌که ساختمان‌های بلندمرتبه باید نقشه عملیاتی برای آتش‌نشانی داشته باشند، عنوان کرد: در پلاسکو هیچ نقشه‌ای از ساختمان در دسترس نبود و آتش‌نشانان اصلاً نمی‌توانستند بفهمند که چطور باید به جنگ حریق بروند.

وی در ادامه به چند اقدامی که در این زمینه انجام شد اشاره کرد و گفت: یک شبکه مانیتورینگ طراحی کردیم که ساختمان‌های بلند بتوانند به آتش‌نشانی اتصال داشته باشند تا در لحظات ابتدایی موارد اورژانسی خود را اطلاع دهند؛ سه هزار کارشناس سازمان نظام مهندسی و ۱۲۳ نفر از همکاران دفاتر خدمات الکترونیک را نیز برای کنترل نقشه‌ها و الزامات حریق آموزش داده‌ایم؛ دستور قضایی ضروری برای ایمن‌سازی ساختمان‌ها را نیز اخذ کرده‌ایم؛ ضمن اینکه آیین‌نامه مفصلی در ۶ جلد برای همه ساختمان‌ها تعریف کرده‌ایم.

گلپایگانی با اشاره به اینکه این حادثه تلخ تبدیل به فرصتی شد تا خون آتش‌نشانان به ثمر نشیند و دیگر اتفاقات این چنینی نیفتد، افزود: جا دارد شهادت آتش‌نشان عزیز سید احسان جامعی را نیز به جامعه آتش‌نشانان عزیزمان تسلیت بگویم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پایان خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان برای طراحی ساختمان «پلاسکو نو» در دو نوبت فراخوان داد و ثمرات اقدامات خوبی که در طراحی، شناسایی و کشف ایده‌های خلاقانه انجام شد، امروز در این نمایشگاه دیده می‌شود.

کد مطلب: 70535
زمان انتشار: یکشنبه 30 دی 1397 - 16:56:52
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده